שתף קטע נבחר

הסערה בדרך: "בשבוע הבא - שלג בירושלים"

השירות המטאורולוגי פרסם התראה לקראת הסערה. על פי התחזית שמסר, ביום רביעי הבא יירד שלג בהרי המרכז ובבירה. לפני כן, כבר בשבת יירדו גשמים בכל הארץ. וגם: מי שיאנית הגשם בדצמבר?

חוזרים לחורף אמיתי: אחרי כמה שבועות "יבשים", מזג האוויר צפוי להשתנות בסוף השבוע וכבר בשבת יירדו גשמים מצפון הארץ ועד הנגב. החזאים צופים בזהירות רבה כי במהלך השבוע הבא יפקוד את אזורנו שלג, שיתחיל לרדת בהרי הגליל והגולן ובהמשך יתפשט אף לירושלים. השירות המטאורולוגי פרסם הערב (יום ה') התראה מוקדמת לקראת אפשרות למזג אוויר סוער בשבוע הבא.

 

לפי ההתראה שפרסם השירות המטאורולוגי, לקראת אמצע השבוע הבא עומדת להגיע לאזורנו מערכת חורפית משמעותית שתכלול גשמים, שלג בהרים, שיטפונות, הצפות, טמפרטורות נמוכות ורוחות חזקות. לפי המודלים, ביום שלישי צפויות רוחות חזקות וכמויות משקעים גדולות בצפון הארץ ובמרכזה, ובמהלך היום יירד שלג בפסגות הגבוהות של הגליל והגולן. בשעות הערב יגיע השלג לפסגות הנמוכות יותר של הגליל העליון וביום רביעי יתפשטו השלגים לפסגות הרי המרכז ובכלל זה לירושלים.

המראה הלבן יחזור לבירה? ירושלים בחורף שעבר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המראה הלבן יחזור לבירה? ירושלים בחורף שעבר(צילום: גיל יוחנן)

"אנחנו מעדיפים לא לדבר לפני שנראה את השלג יורד", אמר ל-ynet מנהל אתר החרמון, שאול אוחנה. "לפי התחזית נתחיל לראות משהו בשבת בערב, אחר כך תהיה הפוגה ובאמצע השבוע הבאה יש תחזית טובה. אבל עדיף לראות אותה מתממשת לפני שמדברים".

 

ברשות המים ממתינים לשבוע הקרוב בהתרגשות. "התחזיות לימים הקרובים טובות", אמר מנהל יחידת הדוברות ברשות, אורי שור. "החורף הזה מתפתח לפי התחזיות שלנו, וזה כשלעצמו טוב ומבורך. צפויות בשבוע הקרוב כמויות גדולות של גשם, כראוי לינואר".

 

בנוגע לעובדה שהכנרת עדיין בשפל, אמר שור כי הדבר תלוי גם במדיניות השאיבה ולא רק בכמויות הגשמים. לדבריו, "צריך לזכור גם שהשנה האחרונה הייתה השחונה ביותר ב-100 השנים האחרונות, ויחד עם זאת משק המים צלח את זה ולא ירד מתחת לקווים האדומים. זה קרה בזכות ניהול נכון וגם הגדלת היצע המים, אם בהתפלה ואם בהשבת מי קולחין".

שבוע חורפי לפנינו (ארכיון) (צילום: אורלי דניאלי) (צילום: אורלי דניאלי)
שבוע חורפי לפנינו (ארכיון)(צילום: אורלי דניאלי)

אבי יעקב זדה, חזאי בחברת "מטאו טק", אמר בהתייחסותו לסערה המתקרבת כי "ביום שישי יהיה מעונן חלקית, גשם קל יירד בצפון הארץ ובמרכזה. בשבת יחל הגשם בצפון והוא יתפשט בהדרגה גם למרכז הארץ ולדרומה. בשבת יירד שלג בחרמון, וביום הראשון הגשם יימשך והוא ילווה בסופות רעמים, וכך גם השלג בחרמון. לקראת שעות הצהריים יחלו הפוגות בגשמים".

 

זדה ציין עוד כי ביום שני יירדו גשמים קלים יחסית. "מזג האוויר עדיין יהיה גשום, אבל כמות הגשמים תרד. בין שני לשלישי אנו צופים שתהיה התחזקות משמעותית של הגשמים שתימשך גם ביום רביעי. הגשמים ילוו בסופות רעמים ורוחות חזקות מאוד, וביום רביעי יהיה שלג בפסגות הגבוהות. בכל הימים האלה תחול ירידה הדרגתית בטמפרטורות ויהיה קר מהרגיל בעונה. ביום שלישי הטמפרטורה במרכז תגיע בשיאה ל-11 מעלות".

 

"פוטנציאל למזג אוויר חמור" 

ד"ר ברוך זיו, חוקר אקלים מהאוניברסיטה הפתוחה, נשמע זהיר יותר: "התחזיות הן לטווח של שבוע, ולכן מעט קשה להיות ספציפיים, על אחת כמה וכמה כששואלים האם יירד שלג והאם יהיו הצפות. לפי מה שאני רואה במפות צפויה סערה, יהיה מזג אוויר חמור שעלול לספק יותר גשם ופחות רוח, או להפך. אם הסערה תתפתח ממש קרוב לחוף שלנו, ולא נניח מערבית לקפריסין ייתכן שלג בהרים, ואז נשאלת השאלה האם גם בירושלים יירד שלג או לא. הפוטנציאל הוא למזג אוויר חמור וצריך להיערך בהתאם: להצפות, נזקי רוח".

 

ד"ר זיו אמר עוד כי "הדבר השני שמאוד מעניין הוא שאם אכן התחזית הזו תתגשם ותהיה סערה חמורה כפי שנראה במפות אנחנו חווים תוך חמישה חורפים ארבע סערות רציניות שכמותן לא היינו נוהגים לראות בתדירות כזו". זיו ציין כי הדבר עולה בקנה אחד עם התחזיות שלפיהן צפויים באזור פחות גשמים ועונת חורף יותר קצרה. "אחת האופציות שחוששים ממנה לגבי העתיד היא שכיחות של אירועים קיצוניים, אבל ירידה בכמות המשקעים הכוללת".

 

דצמבר היבש ביותר מאז 1993 

המערכת החורפית בתחילת השנה החדשה מתחילה אחרי אחד מחודשי דצמבר השחונים ביותר בשנים האחרונות. כמויות הגשם בדצמבר היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת והגיעו ברוב חלקי הארץ לכשליש ממנו. מיעוט הגשמים לא "שבר שיאים", אולם בממוצע כלל ארצי זהו דצמבר היבש ביותר מאז 1993.

 

מנהל גף אקלים בשירות המטאורולוגי, ד"ר עמוס פורת, אמר כי בזכות נובמבר הגשום כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע לתקופה המקבילה במישור החוף הדרומי ובהרי המרכז. ביתר האזורים כמויות הגשם המצטברות קרובות לממוצע או נמוכות מעט ממנו.

 

במישור החוף ובצפון הארץ ירדו בדצמבר 50-25 מ"מ בלבד שהם כ-35%-20% מהממוצע לחודש. בהרי המרכז ירדו בדצמבר 35-15 מ"מ המהווים 25%-20% מהממוצע.

 

המקום הגשום ביותר בחודש שעבר הוא קיבוץ זיקים, דרומית לאשקלון, שם נמדדו בדצמבר 74 מ"מ של גשם, בבית דגן נמדדו 67 מ"מ ובמקום השלישי נמצא קיבוץ מרחביה שבעמק יזרעאל עם 55 מ"מ של גשם בדצמבר. בתל-אביב נמדדו רק 26 מ"מ כשהממוצע עומד על 127 מ"מ, בחיפה ירדו 39 מ"מ כשהממוצע לחודש דצמבר עומד על 127 מ"מ ואילו בירושלים נמדדו 22 מ"מ של גשם, רחוק מהממוצע העומד על 104 מ"מ בחודש האחרון של השנה.

 

הרבה בזכות אוקטובר ונובמבר הגשומים במקומות רבים בארץ - עוד לפני הגשמים של ינואר ופברואר, ירדה כמות גשמים המהווה יותר ממחצית מהממוצע לעונה כולה. בבית דגן ירדו 64% מהממוצע לעונה כולה, בקיבוץ נגבה 62%, בקיבוץ דורות בנגב המערבי 58% ואילו בקיבוץ בארי שבעוטף עזה 56%.

 

המקום שבו ירדה כמות הגשמים הגדולה ביותר העונה הוא בית דגן עם 337 מ"מ מאז ראש השנה, במקום השני נמצא מצפה חורשים שבגליל עם 288 מ"מ ומיד אחריו תל-אביב עם 283 מ"מ – המהווים 49% מהכמות הממוצעת לכל עונת הגשמים. המקום היבש ביותר בארץ הוא כמובן אילת, שם ירדו רק 3 מ"מ של גשם.

 

חודש דצמבר היה גם חם מהממוצע בכל הארץ. בהרים ובדרום הארץ הטמפרטורות בשעות היום היו גבוהות מהממוצע ב-2.5-1.5 מעלות. במישור החוף הן היו גבוהות מהממוצע ב-2.0-1.5 מעלות ובעמקי הצפון ב-1.5-1.0 מעלות.

 

הטמפרטורות בשעות הלילה היו גבוהות מהממוצע גם כן, אם כי בשיעור מעט מתון יותר: בהרים הן היו גבוהות ב-2.0-1.5 מעלות ובמישור החוף, בעמקי הצפון ובנגב ב-1.5-1.0 מעלות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
זיכרון מהחורף הקודם. שלג בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים