שתף קטע נבחר

בעקבות חשיפת ynet: חוטובלי מערערת על מיקומה ברשימת הליכוד לכנסת; יו"ר הסניף בראמה: "משהו מסריח"

הסערה בליכוד אחרי הפרסום ב-ynet לא פוסקת. סגנית שר התחבורה שדורגה במקום ה-26 הגישה ערעור רשמי לוועדת הבחירות של המפלגה. מקורביה: "אנשים הצביעו ולא ספרו את קולם". יו"ר הסניף המקומי בראמה שקולות ההצבעה בו נעלמו: "אני דורש בחירות חוזרות בסניף"

תוצאות הפריימריז - והסערה. בעקבות חשיפת ynet על אי סדרים לכאורה בספירת הקולות בפריימריז בליכוד שנערכו בשבוע שעבר, הגישה אחר הצהריים (יום א') ח״כ ציפי חוטובלי ערעור רשמי לוועדת הבחירות של המפלגה. חוטובלי הגיעה למקום ה-26 ברשימה, וכעת היא טוענת שספירה מדויקת של הקולות תוכל לקדם אותה על חשבון אבי דיכטר, ששובץ במקום ה-20. במקביל, יו"ר סניף הליכוד בראמה, אשר תוצאות ההצבעה שהתקיימו ביישובו נעלמו ולא חושבו במניין הקולות הסופי, אומר: "משהו פה מסריח. אני מנסה כבר שלושה ימים לקבל תשובות וכולם מתחמקים ממני. לאן נעלמו הקולות של ראמה?".

 

בשיחה עם ynet אמר יו"ר הסניף המקומי, סאהר איסמעיל: "חייבים לערוך פה בחירות חדשות. אני הרבה שנים יו"ר סניף ודבר כזה לא קרה. המצב הזוי. מישהו כנראה מפחד מהתוצאות פה. בשעה עשר בערב הקלפיות נסגרו, היה רק משקיף מטעם נתניהו. בחצות ראיתי שהכל תקין, והלכתי הביתה. בבוקר ניסיתי לברר מה התוצאות, וכולם מתחמקים ממני. בסוף הבנתי ששלחו את הטפסים לת"א, אבל עד עכשיו אין תוצאות. זה משהו שאף פעם לא קרה. מה שחמור כאן שאף אחד לא יודע לתת לי תשובות. איפה החומר? איפה פתקי ההצבעה? אף אחד לא מדבר איתנו. זה מסריח. יש פה פגיעה מכוונת בדמוקרטיה. אני דורש תשובות. לאן נעלמו התוצאות בראמה? אני דורש בחירות חדשות בסניף". 

 

סאהר איסמעיל ()
סאהר איסמעיל

 

עקבו אחרי כתבתנו מורן אזולאי בטוויטר

 

 

סגנית שר התחבורה, חוטובלי, ביקשה לפתוח מחדש 15 קלפיות שנוגעות באופן ספציפי אליה. לטענתה חסרים לה ביהודה ושומרון 400 קולות, וקולות נוספים בכמה קלפיות אחרות. הפער הסופי בינה ובין אבי דיכטר, שדורג לפניה ברשימה הארצית, הוא 754 קולות בלבד. בליכוד התהדרו בסוף השבוע ברשימה "מאוזנת" שנבחרה, בין היתר בשל דחיקתה של חוטובלי הנחשבת נצית לטובת דיכטר הנחשב מתון.

 

ח"כ חוטובולי מגיעה להגיש את הערעור (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ח"כ חוטובולי מגיעה להגיש את הערעור(צילום: ירון ברנר)

 

מקורבי חוטובלי אמרו: "אנחנו דורשים הליך הוגן. אנשים הלכו והצביעו ולא ספרו אותם. זו פארסה, ימי הביניים".

 

200 מתפקדים בקלפי, 250 קולות להנגבי

אמש פורסמו לראשונה ב-ynet הטענות לפגמים שנפלו לכאורה באופן ספירת הקולות בפריימריז. היועץ המשפטי לליכוד הבהיר ש"התוצאות שפורסמו אינן סופיות ורשמיות". הבוקר התגברו סימני השאלה סביב התוצאות. בעקבות זאת, בצהריים התכנסו כמה פעילים מרכזיים יחד עם נציגי ועדת הבחירות לספירה מחודשת של הקולות בכמה קלפיות. חלק מהפעילים הגיעו עם רשימת דרישות לספירה מחודשת של 15 קלפיות לפחות.

 

הבוקר התגלה, למשל, כי בקלפי בבית ג'אן, שבה, לדברי גורמים בסניף, הגיעו להצביע פחות מ-200 מתפקדים, קיבל ח"כ צחי הנגבי  יותר מ-250 קולות. יודגש כי אין בדברים משום האשמה כלפי הנגבי, וייתכן כי מדובר בטעות הקלדה בלבד, אולם היא, כאמור, משפיעה על התוצאות הסופיות. דוגמה נוספת: בנתיבות פעלו שבע קלפיות שונות, אולם לשר ישראל כץ נספרו קולות רק משש קלפיות.

 

דוגמאות נוספות: ליד העיר תל אביב מופיעה עמודה נוספת "תל אביב ממוחשב", ובה נרשמו תוצאות זהות. לטענת הבכירים, שתי העמודות נספרו בתוצאה הסופית; קלפי עלי זהב, בין הגדולות ביהודה ושומרון, כלל לא נכנסה לספירה ובעמודה שלה בדו"ח הסופי אין כלל נתונים.

 כך גם לגבי הקלפי בראמה. בנוסף, עולה נתון נוסף שמעלה שאלות על תוצאות מהקלפיות מודיעין וירכא - שבשתיהן קיבל כל מועמד אותו מספר קולות בדיוק. בדו"ח הסופי נראה כי העמודה הועתקה פעמיים. גם קלפיות גדולות שבדרך כלל אחוזי ההצבעה בהן גבוהים מאוד רשמו הפעם באופן מפתיע רק 15 או 20 אחוזי הצבעה - למשל קריית אתא. בבדיקה מאוחרת התברר כי אחוז ההצבעה האמיתי בקריית אתא הוא 60.

 

מהליכוד נמסר אתמול: "התוצאות שפורסמו בתקשורת ביום חמישי בערב אינן תוצאות רשמיות. התוצאות הרשמיות יפורסמו רק לאחר שיתבצע שלב של בדיקת הפרוטוקולים של כל אחת מהקלפיות ברחבי הארץ והתאמתם לנתוני ההצבעה בכל אחת מקלפיות אלה. הליך זה יתבצע מחר על ידי ועדת הבחירות של הליכוד בהתאם ללוח זמנים שנקבע על ידי הוועדה מראש, עוד לפני הבחירות. הבחירות התקיימו בסדר מופתי תוך שמירה והקפדה על טוהר הבחירות, וככל שישנה אי-התאמה כזו או אחרת - הרי שמדובר במקרים בודדים שייבדקו בקפדנות וביסודיות".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 04/01/2015 16:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
סגנית השר ציפי חוטובלי
צילום: ירון ברנר
מומלצים