שתף קטע נבחר

הכאוס בליכוד נמשך: חוטובלי טוענת שקלפי נוספת לא נספרה

בליכוד טענו הבוקר בנוגע למחדלים כי "זו בסך הכול טעות הקלדה", אבל לאחר חשיפת ynet על הכשלים אומרים אנשי חוטובלי כי קלפי ביישוב נריה כלל לא נספרה. התוצאות מביאות את חוטובלי למקום ה-20 על חשבון דיכטר

הפארסה בליכוד נמשכת ועשויה להוביל למהפך ברשימה: חמישה ימים אחרי הפריימריז במפלגת השלטון, מקורבי ציפי חוטובלי טוענים כי התגלתה קלפי שכלל לא נספרה, בהמשך לסערת הכשלים בספירת הקולות, שנחשפה ב-ynet. מקורבי סגנית השר אמרו כי קלפי נוספת ביישוב נריה שבשומרון לא הוכנסה לספירה הסופית, ושקלול התוצאות ממנה מעלה כי חוטובלי עוקפת את אבי דיכטר ועולה למקום ה-20 ברשימת הליכוד.

 

בקלפי בנריה קיבלה חוטובלי 89 קולות, ואילו דיכטר זכה לשבעה קולות בלבד. מקורביה של סגנית השר, שמדורגת בינתיים במקום ה-26, טוענים שייפנו לוועדת הבחירות בנושא, כיוון שהוספת הקלפי משנה את מאזן הכוחות ביניהם, ובעקבותיה חוטובלי תזנק שישה מקומות.

ראש בראש. חוטובלי ודיכטר (צילום: עופר עמרם, אור ירוק) (צילום: עופר עמרם, אור ירוק)
ראש בראש. חוטובלי ודיכטר(צילום: עופר עמרם, אור ירוק)
 

 

 

לאחר החשיפה ב-ynet על הליקויים בספירת הקולות נערכה אתמול ספירה חוזרת, והיא הביאה לשינויים ברשימה ולצמצום הפער על המקום ה-20 ברשימה הארצית. הבוקר פנתה סגנית השר חוטובלי, שהפער בינה לבין דיכטר עומד על 55 קולות בלבד לאחר הספירה החוזרת, בבקשה להעביר אליה תמונות מהפרוטוקולים החתומים של הקלפיות השונות.

 

"התגלו המון אי-סדרים ופערים גדולים מאוד בתוצאות", אמרה חוטובלי ל-ynet, בהתבטאות ראשונה בנושא. "אנחנו בודקים את הכול, קלפי אחר קלפי. לא נוותר, נלך עד הסוף. אתמול עוד ביקשנו מידע מפעילים, היום אנחנו עוסקים בבדיקת הפרוטוקולים". ראש המטה של חוטובלי כינתה את הכשלים "מחדלים עצומים", ופנתה בפייסבוק לחבריה בבקשה לסיוע. כעת מתברר כי חסרה קלפי נוספת בנריה.

 

"חברים יקרים, לאור המחדלים העצומים בספירת הקלפיות ולאחר תיקון של 30 קלפיות שבהן צמצמנו פער של כמעט 800 קולות אנחנו לא מוותרים", כתבה ראש המטה של חוטובלי הבוקר. "נותר פער של 55 קולות ואני בטוחה כי ישנן עוד קלפיות שבהן יש טעויות בספירת הקולות. לכן אנחנו זקוקים לכל תמונה שיש לכם של פרוטוקולים מהקלפיות שחתומים על ידי עורכי הדין. אשמח לקבל כל פרוטוקול ובעזרתכם ננצח. ניתן להעביר לי את התמונות בוואטסאפ, בפייסבוק או בכל דרך אחרת".

רשימת הליכוד לכנסת, לפי שעה ()
רשימת הליכוד לכנסת, לפי שעה
 

חוטובלי הובילה אתמול לאורך כל הספירה החוזרת של חלק מהקלפיות שנספרו שוב, אך תוצאות הקלפי מראמה, שמשום מה לא נספרו בספירה הראשונה, הכריעו כי דיכטר יוצב במקום ה-20 ברשימת הליכוד לכנסת ואילו חוטובלי תישאר במקום ה-26. על פי הנתונים העדכניים, חוטובלי קיבלה 20,837 קולות, לעומת 20,892 של דיכטר - פער של 55 קולות בלבד. בנתונים המקוריים עמד הפער ביניהם על 745 קולות. הקלפי המכרעת, מראמה, נעלמה מאז הפריימריז ונספרה רק אמש. יו"ר הסניף המקומי הגדיר אתמול בשיחה עם ynet את מה שאירע כך: "משהו מסריח". 

 

לצד זאת, חשיפת ynet על הפגמים שנפלו בספירת הקולות בפריימריז הובילה לשינויים במרכז הרשימה - ח"כ יריב לוין נכנס לעשירייה הראשונה לאחר שהספירה החדשה העניקה לו 1,761 קולות אבודים שלא חושבו במקור. לוין ימוקם במקום העשירי ברשימה. קודם לכן הוא מוקם במקום ה-12. ח"כ דני דנון עבר למקום התשיעי ברשימה הסופית לכנסת. השניים עברו בדירוג את ח"כ צחי הנגבי, שירד למקום ה-12 עם תום הספירה המחודשת.

 

 

שלשום פורסמו לראשונה ב-ynet הטענות לפגמים שנפלו לכאורה באופן ספירת הקולות בפריימריז. כך למשל התגלה כי בקלפי בבית ג'אן, שבה, לדברי גורמים בסניף, הגיעו להצביע פחות מ-200 מתפקדים, קיבל ח"כ צחי הנגבי יותר מ-250 קולות. ייתכן שמדובר בטעות הקלדה בלבד, אולם היא, כאמור, השפיעה על התוצאות הסופיות. דוגמה נוספת: בנתיבות פעלו שבע קלפיות שונות, אולם לשר ישראל כץ נספרו קולות רק משש קלפיות.

 

בנוסף, ליד העיר תל אביב מופיעה עמודה נוספת "תל אביב ממוחשב", ובה נרשמו תוצאות זהות. לטענת הבכירים, שתי העמודות נספרו בתוצאה הסופית. קלפי עלי זהב, בין הגדולות ביהודה ושומרון, כלל לא נכנסה לספירה ובעמודה שלה בדו"ח הסופי אין כלל נתונים. כך גם לגבי הקלפי בראמה. בנוסף, עלה נתון נוסף שהעלה שאלות על תוצאות מהקלפיות מודיעין וירכא - שבשתיהן קיבל כל מועמד אותו מספר קולות בדיוק.

 

בליכוד הבטיחו הבוקר: "כל הקלפיות נספרו"

היועץ המשפטי של הליכוד, אבי הלוי, אמר הבוקר: "זאת לא פארסה. היום תהיה חגיגה בליכוד, כל הקלפיות נספרו, כולם הגיעו, ועדת הבחירות בראשות שופט בדקה את הקלפיות, אימתה את התוצאות ויש לנו רשימה יוצאת מן הכלל. יש פה הליך תקין, הנתונים שלכם לא נכונים, לא נעלמו קלפיות, בכל הקלפיות מי שהיה לו זכות לבחור בחר ובסך הכול מדובר בטעות בהקלדה, ולכן ישבנו אתמול וקיימנו הליך בקרה יסודי ואני משוכנע שהתוצאות מקיימות את רצון הבוחרים.

 

"לגבי חברת הכנסת חוטובלי, כאשר יש בחירות בכל מדינה דמוקרטית סוללות של עורכי דין מחכים לתוצאות, וכאשר ההפרשים הם קטנים, כמו במקרה של חוטובלי ודיכטר, ברור שיהיה עניין. אני חייב לתת קרדיט לתושבים שהצביעו, אין שום עדות שמשהו השתבש בירכא או בבית ג'אן, אין שום חשד לפלילים, המערכת מסודרת דמוקרטית וחשוב לתת את הקרדיט לליכוד על כך. השיטה הממוחשבת היא לא הפתרון, היא חשופה לכשלים עם כל הסייבר וכן הלאה". 

 

ממפלגת הליכוד נמסר בעקבות הודעת חוטובלי כי "בניגוד לפרסומים בכלי תקשורת מסוימים - הליך ההצבעה וספירת הקולות בפריימריס הליכוד מתנהל כדין על פי המתוכנן

באישורם ובפיקוחם של שני שופטים בדימוס אשר אישרו את התוצאות: יו"ר ועדת הבחירות בליכוד, השופט מנחם נאמן, ויו"ר הוועדה המפקחת על הבחירות, השופט יעקוב שמעוני".

 

בליכוד הבהירו כי על פי הליך הבחירות הפנימיות, שתוכנן מראש, הוקצו היומיים שלאחר סיום הספירה לבדיקת תלונות של מועמדים על התוצאות בקלפיות. "בסיום שלב זה התברר כי הפערים בין הספירה הראשונית, לבין הבדיקה הנוספת שבוצעה בקלפיות, הם מזעריים, ובסופו של דבר הביאו בסך הכול לתזוזה פנימית במקומות 8 עד 10 בפריימריז. לאחר שלב זה, שהסתיים עתה, הוקצו מראש שבעה ימים נוספים לערעורים על תוצאות הבחירות".

 

במפלגה הוסיפו כי "הליך בחירות ציבורי, שקוף ומבוקר זה קיים רק בליכוד, אחת המפלגות היחידות שמקיימת הליך דמוקרטי פתוח ואמיתי לבחירת נציגיה, ולא ממנה אותם בוועדות מסדרות או על פי גחמה דיקטטורית של אדם זה או אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו. כאוס בליכוד
צילום: EPA
מומלצים