שתף קטע נבחר

חוק המשילות של נתניהו: ראש המפלגה הגדולה - אוטומטית ראש ממשלה

הליכוד השיק קמפיין והציג את רשימתו לכנסת על אף שסערת ספירת הקולות עדיין בעיצומה. בינתיים, נתניהו הכריז כי יציג חוק אחרי הבחירות, שיעקוף את סמכות נשיא המדינה ואי אפשר יהיה להפיל את הממשלה. הרצוג ולבני: נותרו עוד 70 יום לשלטונו הכושל של נתניהו. פייגלין פרש: נתניהו עשה לי סיכול

בצל שערוריית ספירת הקולות בפריימריז, השיקה הערב (ב') מפלגת הליכוד את הקמפיין שלה לבחירות 2015 באירוע חגיגי בגני התערוכה בתל אביב. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי המפלגה הגיעו לכנס, שבו הודיע נתניהו כי בכוונתו להביא לכנסת חוק אחרי הבחירות, שבמהותו יעקוף את סמכות נשיא המדינה ולפיו ראש המפלגה הגדולה יקבל אוטומטית את זכות הרכבת הממשלה.

 

נתניהו פתח קמפיין, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו פתח קמפיין, הערב(צילום: מוטי קמחי)

הרשימה אחרי הספירה החוזרת ()
הרשימה אחרי הספירה החוזרת

"אנו הולכים על מהלך דרמטי שישנה את פני המדינה", אמר נתניהו. "בימים הראשונים של הכנסת הבאה נחוקק חוק שיאפשר את שינוי שיטת הממשלה בישראל בבחירות שלאחר מכן. ראש המפלגה הגדולה הוא זה שאוטומטית ירכיב את הממשלה, שתכהן קדנציה מלאה בת ארבע שנים ואי אפשר יהיה להפיל אותה אלא במקרה קיצון ברוב גדול של חברי כנסת". 

  

בזמן שאירוע פתיחת הקמפיין אירע בגני התערוכה, במקביל בירושלים ערך ח"כ משה פייגלין כנס בבנייני האומה והודיע על פרישתו מהליכוד ועל הקמת מפלגה חדשה. "נתניהו עשה לי סיכול, אבל אני לא כועס עליו", אמר פייגלין.

 

נתניהו פנה ליושבים בקהל ואמר כי אנשי המפלגה בחרה "נבחרת מצוינת". "זאת רשימה של מפלגת שלטון, ליכוד אחד גדול מול כל השמאל". נתניהו תקף את מנהיגי המפלגה המשותפת לעבודה ולתנועה בראשות יצחק הרצוג וציפי לבני ופנה לקהל: "הם ישמרו על ביטחון האזרחים ויעמדו מול חמאס, חיזבאללה ואיראן? הם לא יעמדו בלחצים הללו אפילו רגע אחד. הם והשמאל רק רוצים לצאת ולוותר כי זאת דרכו של השמאל 20 שנה".

מירי רגב ושרה נתניהו מתחבקות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מירי רגב ושרה נתניהו מתחבקות(צילום: מוטי קמחי)

"יש לנו מזרח תיכון חדאעש"

נתניהו המשיך במתקפה על יריביו מהעבודה והתנועה וטען שהם האמינו בהתלהבות שההתנתקות מעזה, שבה הוא תמך, תביא שלום. הביקורת של נתניהו הופנתה גם לאנשי שמאל, בהם שמעון פרס. "ידידי שמעון פרס הבטיח עד שנת 2000 שנתגבר על חמאס, על הג'יהאד האיסלאמי ועל הטרור. שעד אז נביא שלום כולל למזרח התיכון. הסופר עמוס עוז אמר כי ברגע שנעזוב את דרום לבנון, נוכל למחוק את חיזבאללה מאוצר המילים. חיזבאללה עדיין רלוונטית", כך נתניהו שציטט את ביטויו של שמעון פרס על מזרח תיכון חדש וקרא לו מזרח תיכון "חדאעש".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

גם שר האוצר לשעבר יאיר לפיד היה במוקד הביקורת של נאום נתניהו. "התחלנו בתהליך הדרמת בסיסי צה"ל לנגב, אבל מישהו עצר את הכסף. המישהו הזה היה שר אוצר שעמד במה שאני יכול לכנות רק מפלגת אווירה והתנגד להעביר את הכסף. עכשיו אני שר אוצר וההחלטה הראשונה שקיבלתי היה להעביר את הכסף".

 

בעבודה מגיבים: "נתניהו חלש מול חמאס"

ממטה העבודה-התנועה הגיבו לדברי נתניהו: "שוב שמענו את נתניהו, שהיה חלש מול חמאס וניהל איתו מו"מ, עם אותן סיסמאות שחוקות שהביאו את ישראל לבידוד מדיני גובר, לפערים בלתי נסבלים ועוני מחפיר. שינוי השיטה הוא תשובה עלובה לבעיותיהם של אזרחי ישראל. הבעיה של ישראל היא לא במשילות אלא במושל".עוד אמרו במטה כי "הרצוג ולבני יובילו את ישראל לדרך אחרת, ישמרו על הביטחון ויעבדו ביחד למתן פתרונות לבעיות החברתיות המעיקות על אזרחי ישראל. לאחר שכולנו צפינו בנאום נתניהו, אזרחי ישראל יכולים לברך על כך שנשארו לנו רק עוד 70 יום תחת שלטונו הכושל".

 

ואילו ביש עתיד אמרו בתגובה: "ראש ממשלת ישראל פתח את קמפיין הבחירות שלו ביריקה בפרצופו של הציבור הישראלי. בלי מילה על יוקר המחיה, על משבר הדיור בישראל ועל החובה לדאוג למעמד הביניים ולשכבות החלשות בישראל. בלי מילה על תקציבים חברתיים למען הציבור. המציאות אליה נחשפים האזרחים היא שהשחיתות מתחילה מלמעלה. בדרישה של נתניהו למטוס פרטי, בדרישה של נתניהו למימון המים בביתו בקיסריה. שחיתות זה להעביר 70 מיליון שקלים שמושקעים בגבעה נידחת בבית אל וצריכים להיות מושקעים בהגנה על תושבי עזה. יש עתיד תמשיך להילחם בכל הכוח נגד השחיתות הפוליטית ולמען אזרחי ישראל הזכאים להנהגה נקייה שעובדת בשבילם ולא בשביל חברי מרכז הליכוד". 

ארדן מגיע לכנס הליכוד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ארדן מגיע לכנס הליכוד(צילום: מוטי קמחי)

הגברת הראשונה של המפלגה. מירי רגב עם פעיל ליכוד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הגברת הראשונה של המפלגה. מירי רגב עם פעיל ליכוד(צילום: מוטי קמחי)

יעלון והנגבי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יעלון והנגבי(צילום: מוטי קמחי)

נאווה בוקר בכינוס הערב. מדורגת במקום ה-25 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נאווה בוקר בכינוס הערב. מדורגת במקום ה-25(צילום: מוטי קמחי)

דוד ביטן (באמצע) נציג מחוז השפלה המדורג במקום ה-16 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דוד ביטן (באמצע) נציג מחוז השפלה המדורג במקום ה-16(צילום: מוטי קמחי)

 

כאמור על החגיגיות העיב הכאוס שאפף בימים האחרונים את תוצאות הבחירות המקדימות שהתקיימו בשבוע שעבר. לאחר טענות רבות של מתמודדים לאי-סדרים, בוצעה ספירה נוספת של קלפיות ששינו במקצת את הרכב הרשימה. אחד המאוכזבים הגדולים של הפריימריז היה ח"כ משה פייגלין, שנדחק לתחתית הרשימה, והיום תקף מקורב שלו, חבר ועדת הבחירות בליכוד מיכאל פואה: "ראש הממשלה נתן יד לזיוף הבחירות על ידי פריסת מטרייה שמאפשרת זיוף התוצאות באמצעות הוצאת המשקיפים. מדובר בשחיתות ציבורית. לאפשר זיוף תוצאות של בחירות לרשימה לכנסת זה לא דבר של מה בכך".

 

מירי רגב, האישה הראשונה ברשימה שכבשה את המקום החמישי, הייתה שיחת היום בקרב הפעילים שהגיעו למקום. "בטוח שנתניהו ייתן לה להיות שרה", כך לדברי ראש מועצת אבן יהודה אבי הררי. "ביבי יודע ומכיר את מירי על הפעילות שעשתה כל השנה. היא מייצגת תחום חברתי וכלכלי וקשובה לכולם. היא בהנהגת הליכוד".

 

פעיל אחר צעק כי "רגב הכי מוצלחת. היא נגישה, פותרת לנו כל בעיה, מחוברת לפריפריה וחברתית". מישל ביטון מסניף יפו של הליכוד הוסיף: "כשהליכוד יזכה, ואנחנו עובדים קשה שזה יקרה, רגב חייבת להיות בהנהגה".

 

גם חבר המרכז אבי נחמני מסניף רחובות הצטרף לשבחים לרגב. "ביבי לא יכול להתעלם. אי אפשר שלא למנות אותה לשרה. כל אחד שתשאלו פה בקהל הוא מירי רגב. היא מדברת קולנו וצמחה מהשטח. ביבי יבין שכל המרכז רוצה אותה והוא צריך לעשות את החשבון. המיקום שלה בפריימריז לא מקרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בנימין נתניהו, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים