שתף קטע נבחר

דיור, יוקר המחיה, גיוס לכולם ושיטת הממשל: הבטחות נתניהו שלא מומשו

ראש הממשלה הבטיח בנאומו לשנות את שיטת הממשל בישראל, אבל בדיקה מגלה כמה וכמה הבטחות שנתניהו לא מימש מעולם. הורדת מחירי הדיור, הגדלת שכר המינימום ואפילו הבטחה למנות את כחלון ליו"ר מנהל מקרקעי ישראל. גם ההבטחה לשינוי שיטת הממשל לא נשמעת מנתניהו לראשונה

אחרי שלל הבטחות שלא מומשו - עוד הבטחה מצד ראש הממשלה: במרוצת השנים פיזר בנימין נתניהו הבטחות רבות: משינוי שיטת ממשל דרך הבטחה להוריד את מחירי הדיור המאמירים ועד ממשלת האחדות המפתיעה עם מופז, שם הבטיח חוק גיוס לכולם, שהתמסמסה לאחר חודשיים בלבד. הנה כמה דוגמאות מהתחייבויות נתניהו בשנים האחרונות, שבסופו של דבר לא התממשו.

 

שינוי שיטת הממשל

נתניהו הציג אתמול (ב') בפתיחת קמפיין הליכוד לבחירות 2015 חוק שבכוונתו לקדם אחרי הבחירות הקרובות ולפיו ראש המפלגה הגדולה יקבל אוטומטית את הזכות להרכיב את הממשלה - חוק עוקף נשיא המדינה.

 

עם זאת, רק לפני כמה חודשים פורסם בכמה כלי תקשורת שנתניהו צפוי לקדם את "חוק המפלגה הגדולה" שמפקיע מנשיא המדינה את האחריות לקבוע מי ירכיב את הממשלה. "אנו הולכים על מהלך דרמטי שישנה את פני המדינה", אמר אמש נתניהו. "בימים הראשונים של הכנסת הבאה נחוקק חוק שיאפשר את שינוי שיטת הממשלה בישראל בבחירות שלאחר מכן. ראש המפלגה הגדולה הוא זה שאוטומטית ירכיב את הממשלה, שתכהן קדנציה מלאה בת ארבע שנים ואי אפשר יהיה להפיל אותה אלא במקרה קיצון ברוב גדול של חברי כנסת".

 

התנגד לשכר המינימום, לפני הבחירות תמך

הבטחה נוספת שניתנה לקראת הבחירות האחרונות הייתה העלאת שכר המינימום ל-5,000 שקלים בכמה פעימות - החלטה שהיועץ המשפטי לממשלה בלם. ב-21 בדצמבר נפגש נתניהו עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר נשיאות הארגונים הכלכליים צביקה אורן והודיע להם כי הוא תומך בהעלאת שכר המינימום בישראל.

נתניהו בפגישתו עם ניסנקורן ואורן. בעבר התנגד להעלאת שכר מינימום (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו בפגישתו עם ניסנקורן ואורן. בעבר התנגד להעלאת שכר מינימום(צילום: חיים צח, לע"מ)

הדבר המפתיע בתמיכתו של נתניהו הוא שבעבר הוא התנגד. בשנת 2010 הביע נתניהו התנגדות להצעת החוק של ח"כ עמיר פרץ להגדלת שכר המינימום ל-4,600 שקלים. שנה מאוחר יותר פרצה המחאה החברתית וראש הממשלה נכנע ללחץ הציבורי והכריז על שורת הקלות, בהן העלאת שכר המינימום ל-4,300 שקלים.

 

נתניהו במחאת האוהלים: "סופרטנקר לבירוקרטיה"

לא פעם הכריז בנימין נתניהו כי יפעל להוריד את מחירי הדיור, אבל גרף המחירים המשיך לעלות. במהלך המחאה החברתית בשנת 2011, שהחלה באוהלים שהוקמו בשדרות רוטשילד בתל אביב ולאחר מכן ברחבי הארץ, כינס נתניהו מסיבת עיתונאים ובה הציג את תוכניתו להוזלת מחירי הנדל"ן וטבע את הביטוי: "נעשה סופרטנקר לבירוקרטיה".


 

 (באדיבות הלמ"ס) (באדיבות הלמ
(באדיבות הלמ"ס)

נתניהו העריך כי חוק הווד"לים (חוק ועדות הדיור הלאומי) יביא להוספת כ-50 אלף דירות, והבטיח לבנות כ-10,000 דירות לסטודנטים במעונות ולתת להם הנחה של 50 אחוזים בתחבורה הציבורית. "הדבר הראשון שנעשה הוא לשנות את החסמים לתכנון דירות והדבר השני יהיה לשחרר את החסמים לשיווק הקרקעות לדירות. אנחנו עובדים על זה שנתיים", אמר נתניהו. חוק הווד"לים יצא אמנם לדרך, והנוסח שאושר היה ביוזמת שר הפנים גדעון סער, אך מחירי הדיור המשיכו להאמיר.

 

מינה את כחלון ליו"ר מקרקעי ישראל וחזר בו

בינואר 2013, פחות מ-36 שעות לפני פתיחת הקלפיות בבחירות לכנסת, כינס נתניהו מסיבת עיתונאים מיוחדת, ובה הודיע כי סיכם עם משה כחלון על מינויו לתפקיד יו"ר מנהל מקרקעי ישראל. בהודעה, שלא פורסמה על-ידי רשות ממשלתית אלא ממטה ההסברה של הליכוד, נמסר כי המטרה היא להפחית משמעותית את מחירי הדיור לכל אזרחי ישראל, בדגש על זוגות צעירים וחיילים משוחררים.

 

ראש הממשלה אמר כי הוא מתחייב להוריד את מחירי הדירות. "אני מברך את השר כחלון על החלטתו לקבל את התפקיד שיועבר לאחריות משרד ראש הממשלה ממשרד השיכון לאחר הבחירות. כחלון הוא האיש הנכון בזמן הנכון להובלת הוזלת מחירי הדיור", אמר נתניהו.

כחלון ונתניהו. המינוי שלא צלח (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כחלון ונתניהו. המינוי שלא צלח(צילום: מוטי קמחי)

שר הבינוי דאז, אריאל אטיאס, מיהר לתקוף את ההחלטה ואמר כי מדובר בהבטחת בחירות. "הציבור בישראל לא סובל מבעיות זיכרון והוא לא טיפש", אמר אטיאס באולפן ynet. "זה דבר שנתניהו התנגד לו בתוקף עם שר האוצר שטייניץ ונאבק בי כשביקשתי הנחות לזוגות צעירים וחיילים משוחררים. מדיניות נתניהו היא לספסר בקרקעות המדינה ולהעשיר את קופת האוצר בשמונה מיליארד שקל בעקבות שיווק שיא של קרקעות שביצעתי".

 

שלושה חודשים חלפו, נתניהו הקים שוב ממשלה וכחלון לא מונה לתפקיד. נתניהו טען כי תוצאות הבחירות לא אפשרו זאת. ההסכם הקואליציוני שחתם נתניהו עם הבית היהודי חייב את השארת מנהל מקרקעי ישראל באחריות משרד הבינוי והשיכון. ומחירי הדירות? הם המשיכו לעלות גם בשנתיים האחרונות.

 

תוכנית מע"מ 0 על מוצרי מזון - חודשיים לאחר שהתנגד לה

בחודש שעבר, זמן קצר לאחר ההודעה על הקדמת הבחירות, הודיע נתניהו על תוכניתו לקדם את הגרסה שלו למע"מ 0, שבמרכזה פטור ממע"מ על מוצרי בסיס שנמצאים בפיקוח. "זו הטבה מיידית שתאפשר לאנשים לחסוך מיד וההטבה הזו תגיע לכל האזרחים, בניגוד למע"מ 0 על דירות. ככל שהמשפחה חלשה יותר, החיסכון משמעותי יותר", הסביר נתניהו.

 

ראש הממשלה טען כי עלות כל המהלך תהיה 2 מיליארד שקל, לעומת 3 מיליארד שקל בתוכנית מע"מ 0 על דירות שהציע יאיר לפיד. "עכשיו נותר פער של כמיליארד שקל ואותו נשקיע בחיילים משוחררים", הבטיח נתניהו. "נכפיל את הסכום שמקבל כל חייל שמשתחרר. כלומר, כיום חייל קרבי מקבל כ-16 אלף שקלים מענק שחרור ועוד 30 אלף פיקדון עבור לימודים או עסקים או דיור - ואת הסכום הזה נכפיל".

ההצעה שנתניהו דחה חודשיים לפני הצגת תוכניתו ()
ההצעה שנתניהו דחה חודשיים לפני הצגת תוכניתו

אלא שנתניהו כנראה שכח כי רק חודשיים קודם לכן הוא דחה הצעה על יישום פטור ממע"מ על מוצרי מזון. בדיונים על התקציב בממשלה הציגה ב-8 באוקטובר מפלגת התנועה הצעה שאותה הוריד ראש הממשלה מסדר היום.

 

רשימת המוצרים לפי אותה הצעה כללה לחם, קמח, שמנים ומרגרינה, חלב, לבן, יוגורט ומעדני חלב, שמנת, חמאה, גבינה, ביצים, תרופות וצורכי רפואה שונים, וכן הלבשה עליונה לילדים ותינוקות. העלות השנתית של פטורים אלו, לפי ההצעה, עומדת על כ-6.4 מיליארד שקלים.

 

התפקיד שלבני לא הייתה אמורה לקבל ומונתה

כמה שבועות לפני בחירות הודיע נתניהו כי ציפי לבני לא תקבל תפקיד מדיני בממשלה הבאה או אחריות על מגעים מדיניים כלשהם.

מסיבת העיתונאים של לבני ונתניהו על ההצטרפות לממשלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מסיבת העיתונאים של לבני ונתניהו על ההצטרפות לממשלה(צילום: גיל יוחנן)

הגיע יום הבחירות, מפלגת התנועה זכתה בשישה מנדטים והייתה לראשונה שנכנסה לממשלתו של נתניהו. התפקיד של לבני מעבר לקבלת תיק המשפטים: האחראית על המשא ומתן עם הפלסטינים.

 

ההבטחה למופז

ב-4 במאי 2012 הלכנו לישון עם הידיעה שהכנסת ה-19 מתפזרת, אבל באישון לילה הודיע נתניהו כי חתם על הסכם ממשלת אחדות עם קדימה והעומד בראשה שאול מופז.

 

לפי ההסכם הקואליציוני שנחתם בין השניים, חוק גיוס לכולם היה אמור להיות מאושר באותו קיץ ושיטת הממשל תשונה. "סיכמנו עם מופז על תחליף לחוק טל עד סוף חודש יולי, וחוק לשינוי שיטת הממשל עד סוף חודש דצמבר", אמר נתניהו.

 

בפועל, חוק גיוס לכולם לא אושר באותו קיץ, שיטת הממשל לא שונתה, וחודשיים מאוחר יותר התפרקה ממשלת האחדות וישראל הלכה שוב לבחירות.


פורסם לראשונה 05/01/2015 23:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתניהו בגני התערוכה, אתמול
צילום: מוטי קמחי
מומלצים