שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השלג מאיים: דרי הרחוב בבירה מנסים לשרוד
  הסופה שמתקרבת לירושלים מהווה סכנת חיים ל-200 מחוסרי הבית ברחבי העיר. עובדים סוציאליים של העירייה מנסים לפנותם לבתי מחסה, אבל הרוב מסרבים לזוז: "לא מפחדים מהקור. אם יהיה שלג - נישן מתחת לספסלים"

  סופת השלג הקרבה צפויה להיות שעתם הקשה של דרי הרחוב בירושלים, עבורם הימים הקרובים יהיו לא פחות ממאבק הישרדות. חסרי הבית ברחבי הבירה החלו לתפוס מחסה מהשלג ומהגשם בכוכים שונים בגנים ציבוריים ברחבי העיר ובכניסות לבניינים מסחריים במרכז ירושלים. חלקם חולים ובעלי נכויות, וכל האמצעים שבידם לחימום מהקור המקפיא הם כמה שמיכות. בעת השלג הכבד, השהות בתנאים הללו תהווה סכנת חיים לכל דבר.

   

  עובדי עיריית ירושלים בחיפוש אחר דרי רחוב    (צילום: גיל יוחנן)

  עובדי עיריית ירושלים בחיפוש אחר דרי רחוב    (צילום: גיל יוחנן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "מכבדים את מבוקשם". העובד הסוציאלי עמית אשל בסיור בעיר בעקבות דרי הרחוב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  "מכבדים את מבוקשם". העובד הסוציאלי עמית אשל בסיור בעיר בעקבות דרי הרחוב(צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)
   

  לקראת הסופה יצאו עובדים סוציאליים מאגף הרווחה של עיריית ירושלים לסיורים בעיר לאיתור דרי רחוב. למרות הסופה המתקרבת, רבים ממחוסרי הבית איבדו אמון בעזרה המוצעת להם, ומתעקשים שלא להתפנות לבתי המחסה המוצעים על ידי הרשויות. חלקם כלל לא שמעו על השלג הקרב, וחיים מרגע לרגע ומאמינים כי יצליחו להסתדר.

   

  אחד מהעובדים הסוציאליים, עמית אשל, הסביר בתחילת הסיור: "בירושלים יש 200 דרי רחוב שמוכרים לנו וידועים לנו. כרגע אנחנו בשלב האיתור. הם מפזורים פה בכל מיני פינות ובספסלים שונים. התפקיד שלנו הוא לאתר אותם על פי מידע כללי ודיווחים שקיבלנו מאזרחים".

   

  אשל מחזיק בידיו שקי שינה, שמיכות ושתייה חמה, אך מבהיר: "הדברים האלו הם רק לעכשיו והם לא יעזרו להם. המטרה היא לפנות אותם לפני השלג. החשש הוא מסכנה לחייהם".

   

  "לא מפחד מהשלג"

  התחנה הראשונה של הסיור הלילי היא בכניסה למבנה המשביר הישן שברחוב קינג ג'ורג' במרכז העיר. בכוך קטן בסמוך לדלת הכניסה שוכב מחמוד, מחוסר בית שכל מה שמגן עליו מהקור הירושלמי הוא מעיל ושמיכה שעל חלק גופו התחתון.

   

  לאחר שיחה של כרבע שעה עם העובדים הסוציאליים שניגשים אליו החליט מחמוד להישאר במקום גם במהלך הלילה. "הבאנו לו שתייה ושק שינה, וננסה שיגיעו אליו שוב כדי שבכל זאת יתפנה מהמקום, אפילו רק ללילות השלג", סיפר אשל. "אנחנו מכבדים את הרצון שלו. אנחנו מנסים לפנות אל לבו ולנסות להביא אותו למקום לינה חם. מנסים להסביר לו שאנחנו רוצים לעזור לו".

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)
   

  מחמוד הוא במקור מרמאללה, וסיפר כי הוא לא יכול לחיות שם בשל העובדה ששיתף בעבר פעולה עם ישראל. "יהרגו אותי שם", הוא אמר, "כאן אין לי משפחה. כולם בירדן, ואני לא יכול להגיע לשם. אף אחד פה במדינה לא דאג לי וכך הגעתי לפה. המצב פה קשה מאוד, אני כאן בלי אוכל מהבוקר. אבל אני לא רוצה ללכת איתם. אין לי מה לעשות שם. שלג? אני לא מפחד מהשלג".

   

  סמוך למבנה המשביר מבחין הסיור בחסר בית צעיר החושש מהימים הקרובים. מבטו מודאג ומבויש, הוא מנמיך פרופיל וממעט לדבר. בניגוד לשאר דרי הרחוב, הוא מסכים להתפנות ומלווה לבית מחסה באזור.

   

  "קר, רטוב וקשה, אבל אנחנו נשארים"

  ממרכז העיר עובר הסיור לשכונת בית הכרם, אל דרי רחוב מוכרים המתגוררים בגן "השחר". בקצה הגן פוגשים אנשי הרווחה את אליזבת (65), השוכבת בקור המקפיא במיטה מאולתרת מעץ עם כמה שמיכות מעליה. המיטה, החשופה לכיפת השמים, מוקפת בבוץ טרי מהגשם האחרון.

   

  היא שוהה במקום עם בתה בת ה-40, אך למרות בקשות חוזרות של העובדים הסוציאליים היא מסרבת להתפנות. היא סיפרה כי עלתה לארץ ממולדובה לפני כ-20 שנה, ועם השנים מצבה הכלכלי והבריאותי הידרדר והיא נאלצה לעבור לגור בגן הציבורי.

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)
   

  "אנחנו נמצאות פה בגן כבר שנתיים", היא סיפרה. "קשה מאוד להסתדר וקר מאוד. צריך כל הזמן לשים עוד ועוד שמיכות. זה אף פעם לא מספיק ועדיין קר. השמיכות נרטבות, מסביב הכול בוץ, אבל אין לי מקום אחר ללכת אליו. אני בכל זאת רוצה להישאר פה. לא הולכת לשום מקום. אי-אפשר כל הזמן לעבור מבית מחסה אחד לאחר ואני לא יכולה להסתדר עם כל האנשים שנמצאים שם. זה לא בשבילנו. קר מאוד, רטוב וקשה, אבל אשאר פה".

   

  בנוגע לאפשרות שיירד שלג על ביתה המאולתר בגן משיבה אליזבת: "אם יהיה שלג נהיה מתחת לספסלים. הבאנו לפה מיטות עץ ככה שאנחנו לא ישנות יותר על האדמה. עד לא מזמן ישנו ממש על הקרקע וזה היה מקפיא. מביאים לנו לפה עוד שמיכות וזה יכול לעזור. מבחינתי אין לנו מקום אחר ללכת אליו".

   

  מתכוננים לסערה, מבטלים את הלימודים

  עיריית ירושלים החליטה לא לקיים היום לימודים בבתי הספר, בגני הילדים ובמעונות היום, כדי לא לסכן את בטיחות התלמידים והתושבים על רקע הסיכוי ששלג יתחיל לרדת מוקדם בבוקר וצירים ייחסמו. בהתאם למזג האוויר תתקיים בעירייה הערכת מצב נוספת לגבי קיום לימודים ביום חמישי. לימודים לא יתקיימו היום (ד') וביום חמישי גם באוניברסיטה העברית בירושלים.

   

  עוד יישובים שבהם לא יתקיימו לימודים היום: קריית ארבע, חברון, אפרת, יישובי גוש עציון, בית"ר עילית, מבשרת ציון ומטה יהודה. באריאל יתקיימו לימודים עד 12:00. גני ילדים לא יפעלו ביישובים: מבוא ביתר, בר גיורא, צור הדסה, נס הרים, מטע, גבעת יערים, רמת רזיאל, אורה, עמינדב, אבן ספיר, עין נקובה, עין ראפה, מעלה החמישה, קריית ענבים, מוצא עילית, בית נקופה, נווה אילן, שורש, שואבה, צובה, בית מאיר, בית זית, נטף ורמת רחל.

   

  לימודים לא יתקיימו גם בחלק מבתי הספר במועצה האזורית גליל עליון. החלטה בנוגע לפתיחת מוסדות החינוך בצפת תתקבל רק על פי המצב בפועל. ראש המועצה האזורית מרום הגליל עמית סופר החליט כי לא יתקיימו לימודים בכל מסגרות החינוך מצומת שבע וצפונה.

   

  היום ימשיך לרדת שלג כבד וייערם בגולן ובהרי הגליל. במהלך שעות הבוקר יתפשט השלג בהדרגה להרי המרכז, ולקראת הצהריים יגיע גם לירושלים. החל משעות הצהריים השלג שיירד יחל להיערם על הקרקע. בלילה ייתכן שלג גם בפסגות הר הנגב.

  פורסם לראשונה 06/01/2015 22:55

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  "לא רוצים להתפנות". דרי רחוב בירושלים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים