שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הוא מתייחס אליה נורא והיא נשארת. למה?

  רועי אף פעם לא מרוצה מנעמה. הוא מאיים בפרידות, נוטש, מתחרט וחוזר אליה לבסוף עם דרישות חדשות. טיפול זוגי

  לנעמה (השמות בכתבה בדויים) אין סימנים כחולים על הגוף והיא מעולם לא חששה שרועי, בן זוגה בשנים האחרונות, ירים עליה יד או ינבל את פיו כלפיה. אך בזוגיות שלהם יש לה מספר הוראות נוקשות שעליה למלא, ואם היא לא עומדת בהן ורועי לא מרוצה ממנה, הוא עלול לעזוב בכל רגע נתון.

   

  עוד בנושא:

  המפתים והנצלנים: מאילו גברים כדאי לך להיזהר?

  איך לאבחן מראש בן זוג אלים?

  כל הכתבות של ערוץ יחסים נמצאות גם בפייסבוק

   

  רוב הזמן נעמה מקפידה למלא אחר בקשותיו של רועי, אך למרות עבודתה הקשה לפעמים זה לא מספק אותו, ואז רועי נוטש כדי לחפש את האושר שלו בזוגיות טובה יותר. כשאינו מוצא משהו חלופי הוא מחליט לחזור לנעמה, ותמיד "בהסכמי החזרה", הוא מוסיף תנאים חדשים לעסקת החבילה, ודורש שתמלא אותם, והפעם – בצורה הכי טובה שאפשר, אחרת – יעזוב. נעמה, ששמחה על החלטתו לחזור אליה ואל הילדים מוכנה כל פעם מחדש לעשות הכל למענו, ולקבל על עצמה את הגזרות החדשות.

   

  יש לציין שנעמה אולי בחורה משכילה ומוצלחת בחיים שמחוץ לבית, אך בזוגיות שלה היא אינה מתפקדת כשוות ערך לרועי. היא חוששת מהתגובות שלו ומנסה לרצות ולשמח אותו כמה שאפשר. היא עושה זאת כדי שרועי יסכים לאהוב אותה. בתוך לבה היא חוששת שבלי רועי היא אינה שווה דבר, והיא אף מאמינה שלא תשרוד דקה אחת לבדה.  

  אני עושה כל מה שהוא מבקש והוא עדיין כועס (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אני עושה כל מה שהוא מבקש והוא עדיין כועס(צילום: shutterstock)

  השניים הגיעו אלי רגע אחרי שרועי בגד בנעמה וחזר הביתה לספר לה שהיא עצמה אשמה בבגידתו. מבחינת רועי, נעמה לא טורחת "להתקשט" עבורו, ולכן החשק המיני כלפיה ירד ואף שלח אותו לחפש לה תחליף. אני מבקשת לבדוק עם נעמה מה היא חושבת על הדברים. "רועי בחור מקסים ואבא נפלא, אך הוא חסר סבלנות כלפי", היא אומרת. "הוא רוצה שאעמוד בציפיות שלו כל הזמן. אם אני נמצאת בתקופה לחוצה נניח ואין לי זמן להתגנדר עבורו כפי שהוא מצפה, הוא יוצא ישר לבגוד בי וזה לא לעניין". וכן, הטור הזה נכתב בתחילת שנת 2015 ולא באמצע שנות החמישים.

   

  המטרה: לממש את צרכיו של רועי

  רועי מחייך ומסביר: "קשה לי להחזיק את הזוגיות בדרך הזאת. חשוב לי שהדברים יתנהלו בדרך שלי. לנעמה זה פחות משנה, אז אני לא מבין למה היא לא עומדת בדברים שסיכמנו?". אני מבקשת דוגמאות, ורועי מסביר שאלו דברים קטנטנים אך מעצבנים: "פעם בשבוע בשטיפת כלים נעמה שוברת משהו. את מצעי המיטה היא לא מצליחה למתוח עד הסוף, ובכלל הבית שלנו נראה יותר כמו מגרש משחקים מאשר בית".

   

  רועי משתף שקשה לו לחיות עם הכאוס החיצוני שנעמה מייצרת. בקטע הזה נעמה מחליטה להתערב ואומרת: "הוא גם מרבה לספר לי שאני לא הטעם שלו ומצפה ממני שכל הזמן אתלבש ואראה בצורה מסוימת". לשמע הדברים הללו, רועי מרים גבה ושואל: "זה לא טבעי שאני אצפה מבת הזוג שלי שתראה טוב? היא כבר לא אדם לעצמה היא חלק ממני".

   

  עיניה של נעמה מתמלאות בדמעות והיא מסבירה שהיא נואשת מהניסיון שלה להפוך אותו למרוצה. "לרועי יש אין ספור סטנדרטים שאני ממש מנסה לעמוד בהם, אבל הוא לא מעריך את המאמץ. להפך, הוא מרבה להאשים ולכעוס עלי כשהדברים לא קורים כפי שהוא רואה אותם בדמיונו". היא לוקחת אויר ומוסיפה "אולי אני באמת לא ראויה לו".

   

  למה את נשארת בזוגיות הזו?

  נראה שרועי לא רואה את נעמה כשווה לו. הוא אינו מתייחס אליה כבת זוג אלא כחפץ, או לכל הפחות שפחה שצריכה למלא אחר מבוקשו. בנוסף, הוא כלל אינו נמשך אליה. נראה שכל מאמץ שנעמה תעשה הוא לעולם לא יהיה מרוצה ממנה ויתכן ואף לא יהיה מרוצה מאף אישה בחייו. ומכאן עולה השאלה למה בסוף שנת 2014 נשים מוכנות להישאר במערכות יחסים אלימות ולא שוויוניות? הסיבות הפופולאריות לכך הן: פחד, תפיסות מיושנות שמונעות מההנחה שכך גבר אמור להתנהג (כשהוא שולט וכוחני), ובמקרה של נעמה - חשש לגדל את הילדים בלי אבא בבית כמו שהיא גדלה.

   

   

  אלימות שקטה

  טבעם של אנשים שתלטניים הוא לכפות את דעתם ורצונם על כל סביבתם. על נעמה לייצר גבול ששומר עליה מפני הצרכים השתלטניים של רועי, ואף לא לשתף פעולה עם רצונותיו שפוגעים בה. לנשים רבות יש צורך לרצות את הסובבים אותן, לעיתים כדי להיות אהובות ולעיתים מתוך הרגל. במקרים כאלה הן משקיעות כל כך הרבה אנרגיה בריצוי הסביבה עד שהן שוכחות לדאוג לעצמן.

   

  אם נעמה תצליח להציב גבול שיגן עליה מהכוחניות של רועי, יתכנו אחד מהתרחישים הבאים: יתכן שהוא יעזוב אותה לנצח, או לחילופין - יפסיק את התנהגותו האלימה כלפיה. אך כל עוד נעמה משתפת פעולה עם הכפייה של רועי, אין סיבה שרועי יפסיק. ברגע שנעמה תתלבש כרצונה, תחזיק את הבית כרצונה (אם בכלל יש לה רצון כזה), רועי יצטרך לבחור האם לדחות את הצרכים שלו או שמא לממש אותם בעצמו. וכמובן - יתכן גם תרחיש לפיו נעמה תחליט לשם שינוי לשים את הצרכים שלה לפני הצורך לרצות את רועי, עיניה יפקחו והיא תבחר לנטוש את הזוגיות האלימה שהפכה לשגרת חייה.

   

  הכותבת יועצת זוגית ומגשרת.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אף פעם לא אהיה מספיק טובה בשבילו
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים