שתף קטע נבחר

טיפים להתמודדות עם הביטוח הלאומי

עו"ד עמיקם חרל"פ מציג מספר טיפים בהתמודדות עם הביטוח הלאומי במקרה הצורך: הקפידו לשמור על כל התיעוד והמסמכים הרפואיים הנוגעים למחלתכם. אם אינכם שולטים בשפה אל תהססו לבקש עזרה. בקשתכם נדחתה? אל יאוש, אפשר לנסות ולערער

בשנים האחרונות אנו עדים לסיפורים המתארים את יחסו האטום של המוסד לביטוח לאומי כלפי חלק מהאנשים הזקוקים לו ביותר. זאת, חרף העובדה שאנו משלמים על פי חוק מס קבוע למוסד לביטוח לאומי מתוך הכנסותינו.

 

אין ספק שעדיף שלא להזדקק לסיוע מהמוסד לביטוח לאומי, אולם לרוב, אין הדבר בשליטתנו ולכן חשוב בכל זאת להכיר את פועליו, תפקידו והאופן בו כדאי ורצוי להתמודד איתו.

 

מידי שנה מוגשות מאות אלפי תביעות למוסד לביטוח לאומי. אחוז לא מבוטל של התביעות נדחות ואחת הסיבות לדחייה קשורה לחוסר הידיעה וההכרות של מבוטחים, בעיקר מאוכלוסיות חלשות, עם חוק הביטוח הלאומי ותקנותיו.

 

לפניכם מספר המלצות וטיפים שיעזרו לכם להתמודד בהתנהלות מול הביטוח הלאומי:

  • בכדי להגדיל את סיכויי תביעתכם להתקבל, הקפידו לשמור היטב את כל התיעוד ומסמכים הרפואיים הנוגעים למחלתכם - החל מבדיקות ועד לטיפולים הרפואיים. חשוב להיוועץ עם רופאים מומחים לגבי הקשר בין העבודה והמחלה, כיוון שלעיתים קרובות תביעות יכולות להידחות עקב אי הוכחת קשר סיבתי בין העבודה למחלה.


 

  • מילוי טפסי התביעה אינו דבר פשוט ולעיתים לחלק מהאנשים מדובר במשימה קשה עד בלתי אפשרית, בין היתר בגלל קשיי שפה או הבנת הנקרא. מילוי שגוי או עם טעויות עלול לפגוע בסיכויי התביעה לכן חשוב להקדיש לכך זמן ולהקפיד למלא כראוי את כל הסעיפים. במידה ואינכם שולטים בשפה ובמילוי טפסים אל תתביישו לפנות לעזרה מבן משפחה או איש מקצוע.

 

 

  • אם תביעתכם נדחית, אל תרימו ידיים בקלות, קיימת אפשרות של ערעור אל מול המוסד לביטוח לאומי. בין אם בהליך המנהלי של קביעת הזכויות ובין אם על שיעור הנכות הנקבעת על ידי הועדה הרפואית. ליכולת להופיע מול הוועדה כשאתם מצוידים בנתונים רפואיים הולמים וטענות משפטיות רלוונטיות עשויה להיות חשיבות מכרעת בסיכויי קבלת הערעור או דחייתו.

 

  • התהליך מול המוסד לביטוח לאומי הוא ארוך, מתיש ולעיתים מאוד מייאש. מה שעשוי לעשות פעמים רבות את ההבדל הוא ייעוץ וליווי של איש מקצוע בכל השלבים: החל מהגשת הבקשה, איסוף המסמכים הרלוונטיים, ניסוח הפנייה ועד הכנתכם לקראת הופעתכם מול הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. איש מקצוע המומחה בתביעות לביטוח לאומי עשוי לעשות את ההבדל המשמעותי בין אישור בקשתכם, לבן דחייתה. הדבר החשוב ביותר בתביעות אלו הוא לא לאבד תקווה, להיות סבלנים ולהאמין שזה אפשרי.

 

  • עו"ד עמיקם חרל"פ, מומחה בדיני נזיקין, רשלנות רפואית וביטוח ממשרד עמיקם חרל"פ ושות'.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל לרנר
מה עושים אם צריכים אותו? המוסד לביטוח לאומי
צילום: גיל לרנר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים