שתף קטע נבחר

היועמ"ש אישר את העלאת שכר המינימום

היועץ המשפטי לממשלה אישר את מתווה העלאת שכר המינימום בשלוש פעימות, עד ל-5,000 שקל ברוטו בחודש החל מה-1 בינואר 2017. ההעלאה תעוגן בהחלטת ממשלה ותובא לאישור מליאת הכנסת עוד בתקופת הבחירות

שכר המינימום בישראל יעלה ל-4,650 שקל ברוטו בחודש החל מה-1 באפריל 2015, ל-4,825 שקל ברוטו בחודש החל מה-1 ביולי 2016 ול-5,000 שקל ברוטו בחודש החל מה-1 בינואר 2017. העלאת שכר המינימום תעוגן בהחלטת ממשלה ותובא לאישור מליאת הכנסת עוד בתקופת הבחירות. כך אישר היום (ג') היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

 

 

אישורו של היועץ המשפטי לממשלה למהלך, למרות מערכת הבחירות שמתקיימת בישראל, ניתנה לאחר שבכירי האוצר נפגשו עם יו"ר ההסתדרות והגיעו עמו להסכמות שעולות בקנה אחד עם המלצת היועמ"ש שניתנה לפני כשבועיים. המלצה זו הייתה לגבש הסכמות שמבוססות אך ורק על ההבנות שאליהן הגיעו הצדדים לפני התפרקות הממשלה, ולא לכלול בהן נושאים שנידונו ואל התקבלה הסכמה בנוגע אליהם.

 

המלצת היועץ המשפטי נבעה מהפרקטיקה הנהוגה בישראל, שלפיה הממשלה אינה יוזמת במהלך מערכת בחירות מהלכים שעשויים לשנות מהותית את המציאות שעמה תצטרך להתמודד הממשלה שתוקם לאחר הבחירות. מהמלצתו משתמע כי לפני פירוק הממשלה דנו האוצר וההסתדרות באפשרות לקבע את שכר המינימום בישראל על רמה של 52% משכר הממוצע במשק, אך לא הגיעו להסכמות בנוגע לצעד זה.  

 

בנוגע למתווה העלאת שכר המינימום בשלוש פעימות, שררה הסכמה עוד לפני הבחירות והמתווה אף עוגן בהסכם קיבוצי שנחתם בתחילת דצמבר בין ההסתדרות לבין נציגי המעסיקים במגזר הפרטי. עם זאת, יישום ההסכם הותנה בתמיכתה של המדינה והחלתו גם על עובדיה מגזר הציבורי. כעת, משהתקבל אישורו של היועמ"ש, צפויה הממשלה להחיל את העלאת שכר המינימום על עובדיה והוא ייכנס לתוקף בכל המשק. 

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בירך על אישור היועמ"ש. "הושלמה הדרך להליך החקיקה ולהעלאת שכר המינימום", מסר. "שכרם של 700,000 עובדות ועובדים יעלה החל מה-1 באפריל בשלוש פעימות ל-5,000 שקל וזוהי בשורה חברתית חשובה ביותר במאבקנו לצמצום פערים בחברה הישראלית".

 

השכר הממוצע ירד ל-9,161 שקל

בתוך כך, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחה היום כי השכר הממוצע למשרת שכיר בישראל עמד בחודש אוקטובר על רמה של 9,161 שקל ברוטו בחודש במחירים שוטפים. מדובר בירידה של 3.5% לעומת חודש ספטמבר ועלייה של 1.785 לעומת אוקטובר 2013. 

 

השכר הגבוה ביותר נמדד בענף הכרייה והחציבה (20,773 שקל בחודש) ונמוך ביורת נמדד בענף האירוח והאוכל (4,235 שקל בחודש). מספר משרות השכיר עמד על 3,216.5 מיליון, ירידה של 0.27% לעומת חודש ספטמבר ועלייה של 0.46% לעומת אוקטובר 2013.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
יהודה וינשטיין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים