שתף קטע נבחר

הפרקליטות: להעמיד את ח"כ זועבי לדין

חברת הכנסת תועמד לדין בכפוף לשימוע בעבירות של הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור - לאחר שגידפה שוטרים לאחר רצח אבו חדיר

ח"כ חנין זועבי תועמד לדין בכפוף לשימוע, בגין עבירות של הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור. כך הודיעה הערב (יום ג') פרקליטות מחוז הצפון לבאי כוחה של חברת הכנסת.

 

ממשרד המשפטים נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר קבלת המלצת הפרקליטות, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין קיים כמה דיונים בעניין בהשתתפות פרקליט המדינה, וכן בהשתתפות אנשי המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה ובפרקליטות מחוז צפון. העבירה של העלבת עובד ציבור שבה חשודה ח"כ זועבי נעשתה כלפי שוטרים ממוצא ערבי שמילאו את תפקידם וייצגו את המדינה במסגרת דיוני הארכת מעצר בבית משפט השלום בנצרת, ובנוכחותם היא אף הסיתה לאלימות נגדם ונגד שוטרים ממוצא ערבי.

זועבי בחקירתה בלהב 433 באוגוסט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זועבי בחקירתה בלהב 433 באוגוסט(צילום: מוטי קמחי)
 

המקרה אירע ביולי 2014, אז התקיימו בבית משפט השלום בנצרת דיונים בבקשות להארכת מעצר של חשודים בהפרות סדר, שהתקיימו במגזר הערבי בנצרת בעקבות רצח הנער מוחמד אבו חדיר בירושלים, וכללו עימותים עם המשטרה. בדיונים אלה ייצגו את המדינה שני חוקרי משטרה ממוצא ערבי, שהם עובדי ציבור, ושימשו כטועני מעצרים באותו היום.

 

על פי החשד, באחת ההפסקות בדיונים שהו השוטרים וזועבי מחוץ לאולם בית המשפט לנוער, יחד עם קהל של בני משפחות עצורים ועורכי דין שייצגו אותם. לאחר שח"כ זועבי ביררה את זהותם של השוטרים, היא הרימה את קולה ואמרה שהם בוגדים וששלחו אותם להביא מידע ולהאזין לאנשים במקום. בהמשך, לאחר שאחד מעורכי הדין לחץ את ידי השוטרים, אמרה חברת הכנסת כי אין ללחוץ להם את היד או לדבר איתם. לאחר מכן היא הרימה את קולה וצעקה בכעס בערבית אל הנוכחים, מצביעה שוב ושוב לעבר אחד השוטרים ומכוונת את דבריה לקהל ערבי, עקב היות השוטרים ערבים בשירות המדינה הפועלים במסגרת תפקידם, בין היתר, גם נגד חשודים ערבים.

 

בין היתר צעקה זועבי את הדברים הבאים: "נידוי חברתי, צריך לירוק להם בפרצוף, אלה שמעידים עם... נגד בנינו ובנותינו, אלה שמשתפים פעולה עם המדכא נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה. לנקות בהם את הרצפה. לא ללחוץ להם את היד, ולא ניתן להם להיות בינינו, ושיפחדו מאיתנו. וכשהם ברחוב שיפחדו מאיתנו. שיפחדו מה'שבאב' שנעצרים על סמך המיידעים שהם שולחים, אלה הם שמוסרים מידע למשטרה, שלפיו עוצרים את הצעירים שלנו ואת בנותינו. בשיא החוצפה עומד כאן בינינו בשיא החוצפה, החוצפן. אין יראה, אין כבוד, מה קרה? איזו חוצפה!"

 

בפרקליטות אמרו כי מדבריה של ח"כ זועבי עולה לכאורה כי היא קראה למעשי אלימות כלפי השוטרים שנכחו במקום, וכן כלפי שוטרים אחרים ממוצא ערבי הפועלים גם נגד חשודים ערבים, ועודדה מעשי אלימות כאלה. כמו כן, על פי תוכן דבריה, צורת אמירתם והנסיבות שבהן נאמרו הייתה אפשרות ממשית שדברים אלה יביאו לעשיית מעשי אלימות כלפי שוטרים ערבים ובמיוחד נגד השוטרים שנכחו במקום, שאליהם הופנו קריאותיה. דברים אלה נאמרו בתקופה של התלהטות יצרים, הפרות סדר ועימותים עם שוטרים, ובפני בני משפחות עצורים ערבים שהיו נתונים לסערת רגשות ותחושות כעס כלפי המשטרה.

 

מתנועת בל"ד נמסר בתגובה: "בא כוח המפלגה, עו"ד חסן ג'בארין מארגון עדאלה, הודיע ליועץ המשפטי לממשלה על נכונותנו לקיים שימוע דחוף בנושא, שמטרתו לשכנע את היועמ"ש לחזור בו מכוונתו להעמיד את ח"כ זועבי לדין, שכן אין בסיס משפטי להעמדה לדין במקרה זה".

 

עו"ד ג'בארין הוסיף: "הפרקליטות לא נוהגת להעמיד לדין נבחרי ציבור בגין התבטאויות רגעיות וספונטניות שנעשו בלהט הפעילות הציבורית הפוליטית ולכן אם יוגש כתב אישום יהיה על הפרקליטות להסביר בפני בית המשפט מדוע ח"כ זועבי מופלית לרעה, שכן בעשרות מקרים דומים ואף חמורים יותר לא רק שלא הגישה כתבי אישום, אלא לא פתחה בחקירה בכלל". 

 

שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע בתגובה: "אני מברך על ההחלטה להעמיד לדין את חנין זועבי, אלא שהיא לא צריכה לעמוד לדין רק על מקרה ספציפי של העלבת עובד ציבור, אלא על כך שהיא חותרת באופן קבוע וגלוי נגד מדינת ישראל. אני מקווה שהפעם בג"ץ לא יאפשר לה להתמודד שוב לכנסת ויוכיח שמי שפועל נגד מדינת ישראל ותומך באויביה לא יכול להיות חבר בפרלמנט שלה".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, אמר: "חנין זועבי סחטה עד תום את הלימון של הדמוקרטיה הישראלית וחופש הביטוי. בהתנהגותה הנלוזה היא פוגעת קודם כל בערביי ישראל שהם אזרחים נאמנים ששואפים להשתלב בחברה הישראלית. קריאתה לפגוע בשוטרים ערבים היא מעשה שדגל שחור מתנוסס מעליו, וטוב עשה היועץ שהחליט להעמידה לדין".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים