שתף קטע נבחר

גלנט ל-ynet: "צוק איתן לא השיג אף אחד מהיעדים, היה חוסר מנהיגות"

מפרט את השגיאות בטיפול בפרשת הבית, מזכיר ש"בתים של ראשי מפלגות אחרים שווים פי 2 או 3", תוקף את ההנהגה על "חוסר ההחלטיות" מול חמאס ומציג את עמדתו בעניין הפלסטיני. אחרי שקפץ לזירה הפוליטית, מתייצב אלוף במיל' יואב גלנט לראיון ראשון כפוליטיקאי - ומסביר מה הקשר בינו ובין יו"ר מפלגתו, משה כחלון

יואב גלנט מגיע למערכה הציבורית והפוליטית החדשה ומפגין ביטחון. הפעם, הוא לא מתכוון להיתפס לא מוכן. כשלצדו סוללה של יועצים מטעם מפלגת כולנו של משה כחלון, אין לו שום כוונה לוותר למי ש"עשו לי סיכול ממוקד" בימי הקרב על הרמטכ"לות. אז, אומר האלוף במילואים בראיון ל-ynet, התנהלתי לא נכון ולא הגבתי כמו שצריך. עכשיו זה כבר סיפור אחר לגמרי - ויש לו גם ביקורת חריפה על "חוסר המנהיגות" של הממשלה - במבצע צוק איתןצפו בראיון המלא:

 

גלנט מתייחס לכל השאלות, כולל הערכיות, על הבית מנקר העיניים במושב עמיקם, האדמות והביקורת שהטיחו בו מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. על האי-סדרים הקשים שנמצאו הוא אומר: "שגיתי בטיפול בעניינים האלה בזמנו. הייתי מגיע הביתה פעם בשבוע, שבועיים או שלושה. שגיתי. הליקויים תוקנו. אבל בסך הכול, מדובר בדברים קטנים".

 

הכניסה של גלנט לפוליטיקה הייתה צפויה, אולם במשך שבועות ארוכים התמהמה וניהל משאים ומתנים. "פנו אליי מכמה מפלגות", הוא מאשר. "אבל בחרתי במשה כחלון ולשם הלכתי. אני מתחבר לאג'נדה שלו. הציבור צריך לשאול את עצמו מי הוא רוצה שיקבל את ההחלטות עבורו: ציפי ובוז'י, בנימין נתניהו או כחלון וגלנט".

גלנט בראיון. "ישראל חזקה מחמאס פי אלף, התוצאות לא הושגו" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גלנט בראיון. "ישראל חזקה מחמאס פי אלף, התוצאות לא הושגו"(צילום: עידו ארז)

הבית בעמיקם. "לא פשוט למכור בית כזה" (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
הבית בעמיקם. "לא פשוט למכור בית כזה"(צילום: שאול גולן)

- אתה מדבר על נושאים חברתיים, אבל אתה חי בבית שהוא טירה.

"בוא נסתכל על בתים של ראשי מפלגות אחרות. לדעתי יש לפחות ארבעה ראשי מפלגות שערך הבתים שלהם הוא פי שניים או פי שלושה. אולי לא צילמו אותם. העניין של הבית הוא חלק ממסע מתוקשר ששילמתי עליו מחיר".

 

- אבל האם ראוי שתגור בבית כזה כעת, כשאתה מספר 2 במפלגה חברתית?

"אישתי ואני חסכנו משכורות קבע. יש שישים שנות שירות והלוואות, ומשכנאות וקנינו בית. המחשבה לגור במקום אחר עברה לנו בראש, אבל לא כל כך פשוט למכור בית כזה. אני מציע להתייחס לזה במתינות".

 

- מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה כתבו עליך דברים קשים, אמרו שאינך ראוי מבחינה ערכית לשמש כרמטכ"ל. האם ראוי שתשמש כנבחר ציבור?

"אני מציע שתקראו את מה שהם אמרו. אלה לא דברים מדויקים. זה נפל עליי כרעם ביום בהיר. המבקר הטיל עלי דוח עם 6,000 מסמכים, והייתי צריך לענות תוך 48 שעות. מעולם לא הוגש נגדי כתב אישום, מעולם לא נחקרתי פלילית. הציבור אינטליגנטי. הוא מבין שהיה מסע לינץ' מתוקשר וטענו שכתבתי מסמך מזויף. האנשים האלה נמצאים עכשיו במצב שהמשטרה ממליצה להעמידם לדין. מבחינת הקלקולים שהיו אצלי, התיקונים נעשו עוד לפני כל הפרשייה. היו ריבים במושב ובסופו של דבר השכנים שילמו לי פיצויים בהוראת בית המשפט. תרמתי את הכסף לחיילים".

 

- אין לך עוד שלדים בארון?

"התשובה לשאלה הזו ברורה, ולו היה משהו היו מוצאים. עשו לי סיכול ממוקד, הניחו לי מטען בשער הקריה והופעל ברגע המתאים. אני מודה, שגיתי בדברים מסוימים, אך להפוך את זה לתכלית הכול - זה מרחק גדול. פעלתי בכנות וברעות במשך כל השנים, וחיילים הלכו אחריי והם ילכו אחריי גם עכשיו".

גלנט, היום. "רק לא להגיע למצב של מדינה דו לאומית" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גלנט, היום. "רק לא להגיע למצב של מדינה דו לאומית"(צילום: עידו ארז)

 

עקבו אחרי כתבתנו הפוליטית מורן אזולאי בטוויטר: 

 

- עקבת אחר ניהול מבצע צוק איתן. האם אתה חושב שהוא נוהל נכון?

"יש שלושה קריטריונים שלפיהם צריך לשפוט: המבצע צריך להיות לא יקר, לא ארוך ואיכותי. צוק איתן היה מבצע יקר, ארוך ולא איכותי, והוא לא השיג אף אחד מהיעדים. ישראל החמיצה הזדמנות. היו לנו חיילים מעולים בכל הרמות, מרחב תמרון בלתי מוגבל,

עוצמה גדולה. אפשר היה להגיע לתוצאה אחרת. אפשר היה להגיע לתוצאות טובות יותר. ישראל חזקה מחמאס פי אלף. מה שקרה במבצע זה תהליך של חוסר החלטיות, חוסר מנהיגות וחוסר יצירתיות. סיימנו בתוצאה לא נחרצת ושילמנו מחירים יקרים.

 

מה עמדתך בנוגע לפתרון לסוגיה הפלסטינית? יש פרטנטר פלסטיני, תהיה מוכן לפנות התנחלויות?

"מנסים לפתור הבעיה הזו כבר מאה שנה, לא צריך להתיימר שיש לנו תוכנית. אבל בחלופות הקיימות, לא יכול להיות שנגיע למצב שתוך כמה שנים אחדות,

 עשר או עשרים, תיווצר מדינה דו לאומית. הדבר הזה הוא מתכונת בטוחה למלחמות, גם לאי שקט וגם לגינוי בינלאומי. צריך ליצר הסדרה עם הפלסטינים כדי שיהיה ברור מי איפה.

 

"האם יש פרטנר? השאלה היא שאלה של גישה. אם אתה חושב שזו בעיה של ישראל אתה תטפח פרטנר ולא תהפוך את הפרנטר לבעיה. לגבי פינוי ההתנחלויות - אני מציע שלא נשים את התהליכים כאן על השולחן עוד לפני שיש הסכם. אנחנו צריכים להגיע להסדרה, אבל זה לא אומר שכבר בשלב זה צריך לדבר על התוצאה".

 

תגובת הליכוד לדברי גלנט: "ראש הממשלה בנימין נתניהו ניהל את מבצע צוק איתן יחד עם שר הביטחון והרמטכ״ל בתקיפות, באחריות ובשיקול דעת מתוך ראייה כוללת אשר מטרתה להכות בחמאס ולשמור על חייהם וביטחונם של אזרחי ישראל וחיילי צה"ל כאחד. להצלחת המבצע, שבו ספג החמאס את המכה הקשה בתולדותיו, תרמה רבות גם החלטתו של ראש הממשלה מלפני כמה שנים לחמש את צה"ל באלפי מיירטים לכיפות ברזל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
גלנט בראיון. "ציפי ובוז'י, נתניהו או כחלון וגלנט"
צילום: עידו ארז
מומלצים