שתף קטע נבחר

בת זוגו של נרצח בפריז: "לקחת חלק ממני"

זוגתו של יוהן כהן, שנרצח במרכול היהודי בפריז, נפרדה ממנו בדף הפייסבוק שלה. "היית כזה טהור, מושלם, אני הרוסה לכל חיי". בת דודתו, שרון כהן: "היית דוגמה לטוב לב". שלושת הנרצחים האחרים הם פיליפ ברהם, יואב חטב (21) ופרנסואה מישל סעדה. אחד הניצולים שחזר בשיחה עם ערוץ 10: "היינו במקרר חמש שעות. אם היינו יוצאים, היינו מתים"

"אתה לקחת חלק ממני, אין לי אף מילה כדי לתאר את העצבות. אני הרוסה לכל חיי. כל התוכניות לעתיד, כל מה שהבטחנו, איך אעשה את זה בלעדיך?". במילים אלה נפרדה שרון סב מבן זוגה יוהן כהן (20), שהיה בין ארבעת הנרצחים במרכול היהודי בפריז. יוהן, כך לפי עדויות, ניסה להיאבק במחבל, וניסה לחטוף את נשקו - אולם המחבל ירה בראשו. שלושת הנרצחים האחרים הם פיליפ ברהם, יואב חטב (21) ופרנסואה מישל סעדה.

 

יוהן ושרון: "איבדתי את הגבר של חיי"
יוהן ושרון: "איבדתי את הגבר של חיי"

 

"חיי היו בשבילך, רק בשבילך. אני ללא מילים, אני לא ממש מצליחה להבין שאיבדתי את הגבר של חיי. לעולם לא אתאושש", כתבה שרון סב, "היית כל כך שפוי, טהור, מושלם. אני לא רוצה להשלים עם העובדה שאיבדתי אותך. אני לא יודעת מה אני הולכת לעשות כדי להמשיך לחיות בלעדיך, אני לא יודעת איך להחזיק, איך לאזור כוח כדי לשרוד כשאתה לא לצדי".

 

היא סיפרה על שנתיים של אושר שחוו יחד, "והיו לנו עוד כל כך הרבה שנים יפות לחלוק ביחד, אני לא מבינה, אני עוד מקווה שהבוקר יתקשרו אליי להגיד לי שזו טעות, אני מתפללת בכל לבי שזו טעות. אני באמת לא יכולה לחיות בלעדיך, זה לא יכול להיות. איבדתי את טעם החיים, בלעדיך אין לי רצון יותר לכלום, כי כל התוכניות שלי היו איתך, לא עם אף אחד אחר. אני מרגישה ריקה. חזור אליי. אני אוהבת אותך בכל לבי ובכול כוחי ואף אחד לא יוכל להפריד בינינו. אמרנו 'בחיים או במוות', ואני נשארת עם ההבטחה שלי. אני מודה לאנשים שתומכים בי, אבל למרות הכל זה לא ישנה כלום, זה לא ירים אותי. כל כך הייתי רוצה להיות לידך, להצטרף אליך". 

 

"אני יוהן", שרון סב בפייסבוק ()
"אני יוהן", שרון סב בפייסבוק

יוהן כהן ()
יוהן כהן

שרון כהן, בת דודתו של כהן כתבה בפייסבוק: "בקושי הספקתי לפתוח את העיניים והבנתי שאתה כבר לא כאן. אני עדיין לא רוצה להאמין לזה ובכל זאת, אין לי ברירה. אתה יוהן היית דוגמה לנחמדות ולטוב לב, היית גאוות המשפחה והחברים שלך, ואתמול לקחו ממך את החיים ללא נקיפות מצפון. התאריך 9.1 ייחרט בנו לעד ואנחנו ננקום את דמם של כל מי שחייו נלקחו מעימנו על ידי הברברים האלה, אני מבטיחה לך. אנחנו אוהבים אותך יויו יותר מהכול, וכולם חושבים עליך".

 

עוד לפני שכוחות הביטחון הצרפתים פרצו למרכול, וכאשר נודע לה שבן דודה נמצא בו, כתבה שרון: "אני מתחננת, תתפללו כולם לבן דוד שלי יוהן כהן שנלקח כבן ערובה בהיפר כשר בונסן. שאלוהים יחזיר את כולם בשלום לפני שבת". כשנודע לה שהרע מכל קרה, כתבה: "בן דוד שלי, לא אתה. לא, אני לא יכולה להאמין, יוהן".

 

חילוץ בני הערובה מהמרכול ()
חילוץ בני הערובה מהמרכול

עשרות אלפים השתתפו בעצרות בצרפת לזכר הנרצחים בפיגועים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עשרות אלפים השתתפו בעצרות בצרפת לזכר הנרצחים בפיגועים(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

הבן בנתניה התבשר שאביו נרצח בפריז

יוהן כהן הותיר שני אחים ואחות. בשנים האחרונות ביקר פעמים רבות בישראל. אמו קברה רק לפני חודש את סבו של יוהן בנתניה. הסבא מתברר היה זמר מפורסם בתוניסיה ובצרפת ועלה לפני שנתיים לנתניה. יונתן, בן דודו של יוהן סיפר ל-ynet: "הוא חגג ב-22 באוקטובר יום הולדת 20. הוא למד כלכלה ורצה לעבוד בבנק ובשנה האחרונה עבד במרכול הכשר שבו אירע הפיגוע. ממה שהמשטרה סיפרה להורים שלו, אנחנו מבינים שהוא נרצח ממש בתחילת האירוע, רגע אחרי שסגרו את הדלתות. המשטרה סיפרה למשפחה שהמחבל איים להרוג את הילד בן ה-3, ויוהן ניסה לעצור את זה, הצליח לחטוף לו נשק אבל לפני שהספיק לירות במחבל, המחבל שם לו כדור בראש והרג אותו במקום".

 

לדברי הבן-דוד, המשפחה מעוניינת שיוהן ייקבר בישראל אולם ראש העיר הכריז שהוא ייקבר בפריז. הם מנסים ברגע האחרון לשנות את ההחלטה ולהביאו ארצה לקבורה. רפאל ברהם בן ה-14, בנו של פיליפ ברהם שנרצח בפריז, קיבל הערב את ההודעה על הירצחו של אביו. רפאל ואמו שהתגרשה מאביו עלו לארץ בקיץ האחרון: "הוא היה מאוד קרוב לאביו וקיבל את זה קשה מאוד", סיפר פרדו פשטר, מנהל פרויקט העלייה מצרפת בנתניה מטעם העירייה ומשרד הקליטה. "הוא ממרר בבכי ומסרב כמובן להאמין שאיבד את אביו" הוסיף פשטר.

 

נבחנת האפשרות שארבעת היהודים שנרצחו במרכול יובאו למנוחות בישראל בהלוויה ממלכתית. עשרות אלפים השתתפו בעצרות שנערכו בימים האחרונים ברחבי צרפת לזכר ההרוגים בפיגוע במשרדי המגזין "שארלי הבדו" ובמרכול הכשר ובישראל התקיימה הערב עצרת דומה בתל אביב. במקביל תתקיים עצרת של הקהילה היהודית בפריז בכיכר שסמוכה למרכול שבו אירע הפיגוע.

 

יוהן ושלושת הנרצחים האחרים נורו למוות על ידי אמדי קוליבאלי, מחבל שהשתלט על מרכול כשר בפריז. קוליבאלי ירה לפחות בשניים מהם כבר במהלך כניסתו למקום, ובכהן בעת שניסה להילחם בו. מארי, לקוחה יהודיה שהייתה בין בני הערובה, סיפרה על מותו: "המחבל נכנס לבוש באפוד נגד כדורים. היו לו שני רובי קלצ'ניקוב, אקדח וסכין. אחד הלקוחות ניסת לקחת לו את אחד מכלי הנשק, אבל לא הצליח לירות. הוא מיד ירה בראשו".

 

הפיגוע במרכול היהודי ברובע ה-12 בפריז החל כאשר קוליבאלי בן ה-32 פרץ אתמול בסביבות 14:00 בצהריים. פרט לארבעת הנרצחים שהו במרכול עוד 16 בני אדם שנלקחו כבני ערובה. המשטרה הצליחה להתחבר למצלמות במעגל סגור של המרכול וכך קיבלה תמונת מצב עדכנית על הנעשה בתוכו עד למבצע החילוץ הדרמטי בסביבות 18:10 בערב, שבו חוסל אמדי.

 

במשך השעות שהחזיק בבני הערובה דרש קוליבאלי שכוחות הביטחון הצרפתים יעזבו את האחים האחים קואשי, שטבחו ב-12 בני אדם ביום רביעי ובאותן שעות התבצרו בבית דפוס סמוך לשדה התעופה דה גול בפריז. המחבל מהמרכול הכיר את אחד האחים בעת שריצה עונש מאסר בגין שוד מזוין ועבירות סמים. על פי עדויות שהתפרסמו לאחר תום האירוע קוליבאלי סיפר שהוא פועל בשליחות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ואמר שהוא מתואם עם האחים קואשי, שבעצמם טענו כי הם חברי ארגון הטרור אל-קאעידה.

 

אחד הניצולים בפיגוע במרכול, יוהן דונה, נשוי ואב לארבעה, שוחח עם ערוץ 10 ושחזר את הרגעים לאחר כניסת המחבל למקום: "רצנו, כולם התרוצצו בכל רחבי החנות, חיפשנו היכן להתחבא. לא הייתי לבד במקרר. היינו שישה ועוד תינוק. היה מאוד קר, מינוס 10 מעלות. היינו שם חמש שעות. לא הייתה ברירה. אם אנחנו יוצאים משם, אנחנו מתים. נשארנו למטה. החוטף שלח מישהו למטה שאמר שאם כולם לא עולים, הוא הורג את כולם. לא עשינו כלום. זזנו, השתדלנו לשמור על תנועה, אבל זה נגמר כי ביום שני אנחנו עושים עלייה, גברתי. אנחנו הרי לא נחכה למוות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים