שתף קטע נבחר

מסתמן: הנרצחים בפריז ייקברו בהר הזיתים; אחד מהם נורה בראשו כשניסה להציל ילד

נרצחי הפיגוע יוטסו לישראל ביום שני ויובאו למנוחות למחרת בהר הזיתים. בן דודו של יוהן כהן: "המחבל איים להרוג את הילד בן ה-3. יוהן חטף לו את הנשק אבל המחבל שם לו כדור בראש"

ארבעת הנרצחים בפיגוע בפריז יובאו למנוחות כנראה ביום שלישי השבוע בהר הזיתים בירושלים, לאחר שגופותיהם יוטסו ארצה ביום שני. כך אישר בשיחה עם ynet רוברט אז'נס, מזכ"ל ה-CRIF, ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצרפת. לדבריו, אחת המשפחות מהססת אך היא כנראה תתרצה וכל הארבעה יובאו לקבורה בישראל. אז'נס מתאם את הנושא בין משרד החוץ למשפחות.  

 

בצל האסון הכבד של רצח ארבעת היהודים במרכול הכשר בפריז, מתבררת גבורתו של אחד הנרצחים, יוהן כהן בן ה-20. בן דודו יונתן סיפר ל-ynet כי המשפחה קיבלה עדכון ממשטרת צרפת לגבי נסיבות מותו: "המחבל איים להרוג את הילד בן ה-3 ויוהן ניסה לעצור את זה, הוא הצליח לחטוף לו את הנשק אבל לפני שהספיק לירות, המחבל שם לו כדור בראש והרג אותו במקום". בפיגוע במרכול נרצחו גם יואב חטב (21), פיליפ ברהם (45) ופרנסואה מישל סעדה (64).

 

ארבעת הנרצחים במרכול היהודי בפריז ()
ארבעת הנרצחים במרכול היהודי בפריז
 

 

העצרת שהתקיימה הערב בתל אביב לזכר הנרצחים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
העצרת שהתקיימה הערב בתל אביב לזכר הנרצחים(צילום: מוטי קמחי)

יוהן כהן הותיר שני אחים ואחות. בשנים האחרונות ביקר פעמים רבות בישראל. אמו קברה רק לפני חודש את סבו של יוהן בנתניה. הסבא היה זמר מפורסם בתוניסיה ובצרפת ועלה לפני שנתיים לנתניה. לפני שלושה חודשים חגג יוהן את יום הולדתו ה-20. "הוא למד כלכלה ורצה לעבוד בבנק. בשנה האחרונה עבד במרכול הכשר שבו אירע הפיגוע", סיפר בן הדוד.

 

שרון סב, זוגתו של יוהן בשנתיים האחרונות, ספדה לו אמש (שבת) בדף הפייסבוק שלה: "חיי היו בשבילך, רק בשבילך. אני ללא מילים, אני לא ממש מצליחה להבין שאיבדתי את הגבר של חיי. לעולם לא אתאושש", כתבה סב, "היית כל כך שפוי, טהור, מושלם. אני לא רוצה להשלים עם העובדה שאיבדתי אותך. אני לא יודעת מה אני הולכת לעשות כדי להמשיך לחיות בלעדיך, אני לא יודעת איך להחזיק, איך לאזור כוח כדי לשרוד כשאתה לא לצדי".

 

שרון סב עם יוהן כהן. "חיי היו רק בשבילך" ()
שרון סב עם יוהן כהן. "חיי היו רק בשבילך"

עצרת תמיכה הערב בפריז, מול המרכול הכשר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עצרת תמיכה הערב בפריז, מול המרכול הכשר(צילום: EPA)
 

סב סיפרה על שנתיים של אושר שחוו יחד, "והיו לנו עוד כל כך הרבה שנים יפות לחלוק ביחד. אני לא מבינה, אני עוד מקווה שהבוקר יתקשרו אליי להגיד לי שזו טעות, אני מתפללת בכל לבי שזו טעות. אני באמת לא יכולה לחיות בלעדיך, זה לא יכול להיות. איבדתי את טעם החיים, בלעדיך אין לי רצון יותר לכלום, כי כל התוכניות שלי היו איתך, לא עם אף אחד אחר. אני מרגישה ריקה. חזור אליי. אני אוהבת אותך בכל לבי ובכל כוחי, ואף אחד לא יוכל להפריד בינינו. אמרנו 'בחיים או במוות', ואני נשארת עם ההבטחה שלי. אני מודה לאנשים שתומכים בי, אבל למרות הכול זה לא ישנה כלום, זה לא ירים אותי. כל כך הייתי רוצה להיות לידך, להצטרף אליך".

 

שי בן דוד, גיסו של פיליפ ברהם שנרצח בפריז, סיפר בשיחה עם ynet כי היה בן 45 בהירצחו, אב לארבעה ילדים, שלושה מנישואיו השניים לוואלרי ואחד מנישואיו הראשונים. "הוא איש שומר מצוות שמעולם לא פגע באף אדם. היה בישראל פעמים רבות, בפעם האחרונה לפני כמה חודשים כדי לקבור את אמו. ה' ינקום את דמו. אנחנו רוצים שהוא ייקבר בישראל. ראש הממשלה התקשר לאחותי והבטיח שהוא ייקבר בהלוויה ממלכתית".

 

זרי פרחים לזכר קורבנות הפיגוע במרכול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זרי פרחים לזכר קורבנות הפיגוע במרכול(צילום: AFP)

בן דוד הוסיף כי "הבן הבכור שלו מנישואיו עם ואלרי נפטר לפני שלוש שנים, זאת טרגדיה בלתי נתפסת בשביל אחותי. היא שרדה רק בזכות הכוחות שלו. הוא היה מהנדס מחשבים ולאחרונה עבד כסוכן ביטוח ליד המרכול, הוא הלך לשם לקניות לפני כניסת השבת כשתפסו אותו. הוא אדם שתמיד הלך עם כיפה, ציוני שהחלום שלו היה לעשות עלייה והוא לא הספיק. בכל פעם הוא היה אומר לי 'בעזרת השם נגיע עוד מעט לעלייה'. הוא אהב את ישראל, קבר כאן את הוריו ואת בנו". בן דוד הוסיף כי בני המשפחה צפויים להגיע עם גופתו ביום שני. 

 

רפאל ברהם בן ה-14, בנו של פיליפ, עלה לארץ עם אמו - גרושתו של פיליפ - בקיץ האחרון וקיבל אמש בביתו בנתניה את ההודעה על הרצח של אביו. "הוא היה מאוד קרוב לאביו וקיבל את זה קשה מאוד", סיפר פרדו פשטר, מנהל פרויקט העלייה מצרפת בנתניה מטעם העירייה ומשרד הקליטה. "הוא ממרר בבכי ומסרב כמובן להאמין שאיבד את אביו", הוסיף פשטר.

 

סעדה. "עשה הכול למען אושרה של משפחתו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סעדה. "עשה הכול למען אושרה של משפחתו"(צילום: AFP)
 

קרוב משפחה של יואב חטב, מנרצחי הפיגוע, סיפר כי חטב היה בישראל מטעם פרויקט "תגלית" ועזב רק ביום רביעי. חטב היה אח לשישה, שחי לבד בפריז שם עשה את לימודיו. משפחתו מתגוררת באי ג'רבה ואבא שלו בנימין הוא מנהל בית ספר בתוניסיה, ורב מוכר מאוד בקהילה היהודית שם. הוא אף התראיין ל-ynet במהלך המהומות שהיו

בתוניסיה לפני ארבע שנים, והתייחס להתמודדות של 2,000 היהודים במדינה עם המצב המתוח שהיה אז.

 

במהלך מבצע צוק איתן ניהל יואב חטב ויכוח סוער בפייסבוק עם צעיר מוסלמי, מוחמד. "כשאין לך יותר כלום בחיים אתה הולך ומתפוצץ, ומנסה לקחת כמה שיותר אנשים איתך. זו פשוט נקמה וגם אני הייתי עושה את זה", כתב לו מוחמד. "בשבילי זה פשוט, ישראל קיימת בכל מקרה אז עדיף כבר לחיות בשלום, אין אופציות אחרות", ענה לו יואב ופרסם את ההתכתבות בעמוד הפייסבוק שלו.

הקופאית זארי סיבוני אחרי שחולצה מהמרכול ()
הקופאית זארי סיבוני אחרי שחולצה מהמרכול

הפגנת תמיכה מחוץ למרכול הכשר בפריז (צילום: יובל מרינגר) (צילום: יובל מרינגר)
הפגנת תמיכה מחוץ למרכול הכשר בפריז(צילום: יובל מרינגר)

גם בתל אביב הפגינו רבים לאות הזדהות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גם בתל אביב הפגינו רבים לאות הזדהות(צילום: מוטי קמחי)

יואב זכה לתגובה מרגשת מחבר משפחה מוסלמי-תוניסאי, דרידי: "אני מכיר אותך מאז שאתה קטן, אני מכיר את המשפחה שלך, בחיים לא הייתי נותן שמישהו יעשה לך משהו רע או שמישהו ייגע בך כי יהודי ומוסלמי, תמיד חיינו יחד באותו רובע". לאחר שחטב נרצח דרידי שב והזכיר את האהבה בין בני אדם, ללא קשר לדת, וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני הרוס אח יקר שלי. יואב, אני אעיד בפני כל העולם על הנחמדות שלך והטוהר שלך, המחשבות הכי טהורות עם המשפחה שלך".

 

פרנסואה מישל סעדה, בן 64, מנהל בקרן פנסיה, הוא הנרצח הרביעי בפיגוע שהיה במרכול. הוא נולד בתוניסיה, נשוי ואב לשני ילדים שחיים בישראל. "הוא איש ישר שעשה את הכול למען אושרם של בני משפחתו, אף פעם לא עשה דרמות. בעל ואבא לדוגמה", העיד אחד מחבריו.

 

הקופאית ניצלה פעמיים: "הייתי אמורה למות"

אחרי שחרור בני הערובה התבררה גם גבורתם של כמה מהניצולים: לצד עובד המרכול המוסלמי שהחביא שישה בני אדם במקפיא, גם הקופאית זארי סיבוני ניסתה להזהיר לקוחות ולדווח על מעשי המחבל, שאף ירה לכיוונה. סיבוני (23) עלתה לארץ עם אחותה ומתגוררת בבית שמש, אולם באחרונה נסעה לצרפת לכמה חודשים עד תחילת לימודי התואר השני ועבדה בחנות באופן זמני.

 

אחרי החילוץ הדרמטי היא סיפרה לבני משפחתה מה שקרה. "כשהמחבל נכנס הוא ירה בה

פעמיים אבל לא פגע בה", שחזרה בת דודתה שרה ביטון. "היא שכבה על הרצפה והצליחה לשלוח שתי הודעות. המחבל ראה את הרגל שלה זזה ואמר לה, 'את עוד לא מתה?'. הוא גרר אותה ואמר לה לסגור את הסורגים של החנות בגלל שהיא עובדת שם, ואז בדיוק התקרב מבחוץ אדם מבוגר והתחנן בפניה שתכניס אותו פנימה. היא ניסתה לסמן לו שיברח אבל הוא כבר נכנס".

 

קרובת המשפחה של סיבוני העידה עוד כי "כשאחד האנשים שהיו בחנות ניסה לחטוף למחבל את הנשק ולא הצליח, המחבל ירה בו, ובגלל שהוא היה עצבני הוא דרך את הנשק גם לכיוונה וכיוון לה אותו לראש אבל הכדור לא פגע בה. היא כל הזמן חזרה על זה שהוא התכוון להרוג אותה פעמיים ברציפות וזה לא פגע בה. היא כל הזמן אמרה, 'אני לא יודעת איך אני חיה, הייתי צריכה להיות מתה'".


פורסם לראשונה 10/01/2015 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוהן כהן ז"ל
פיליפ ברהם ז"ל
מומלצים