שתף קטע נבחר

המחבל שלא היה: למד בכיתה בזמן הפיגוע

כלי התקשורת בצרפת דיווחו שחמיד מוראד בן ה-18 רצח ביחד עם האחים קואשי 12 בני אדם במערכת העיתון "שארלי הבדו". אלא שהוא בכלל היה בביה"ס ומיהר להסגיר עצמו למשטרה. "הייתי בהלם. אנשים אומרים דברים נוראים ושקריים עליי ברשתות החברתיות. מקווה שזה לא יפגע בעתיד שלי"

מוראד חמיד מתאר את עצמו כנער בן 18 טיפוסי שגר עם הוריו באנונימיות מוחלטת. אבל ביום שבו הזדעזעה צרפת מהטבח שביצעו האחים סעיד ושריף קואשי במערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז, הוזכר שמו כ"מחבל השלישי" אף שבכלל היה בכיתה במהלך האירוע.

 

מתקפת הטרור בצרפת - עדכונים אחרונים:

גרמניה: הצתה בעיתון שפרסם איורי מוחמד

המחבל סגר, פרנסואה ביקש להיכנס לחנות ונרצח; מיכאל הוחזק עם בנו וניצל

מסתמן: הנרצחים בפריז ייקברו בהר הזיתים

חשש מעוד פיגועים של "תאים רדומים" ודאעש

 

חמיד, גיסו של אחד האחים המחבלים, הסגיר את עצמו למשטרה ביום רביעי אחרי שנדהם לראות את שמו מתפרסם בכלי התקשורת וברשתות החברתיות בכל מקום בקשר לטבח שבו נרצחו 12 בני אדם - עשרה מעובדי העיתון "שארלי הבדו" ושני שוטרים. ביום שישי בערב הוא שוחרר לביתו ונוקה מכל אשם. מצד אחד הוקל לו מאוד, אך מצד שני הוא נותר מזועזע מהחוויה שעבר.

 

"הייתי בהלם, מוצף לגמרי מהאירועים שקרו, אבל השוטרים היו מאוד טובים אליי", אמר תלמיד בית הספר לסוכנות הידיעות הצרפתית ולצדו עורכת דינו מארי קאלגר וכמה מבני משפחתו.

 

כמה עדי ראייה אישרו שחמיד היה בבית הספר כשהאחים שריף וסעיד קואשי פרצו למערכת העיתון "שארלי הבדו" בפריז, רצחו 12 בני אדם ונמלטו מהמקום.

 

ביום שישי הצליחו כוחות הביטחון הצרפתיים לחסל בשני אירועים נפרדים שהתנהלו במקביל את שני האחים המחבלים שהתבצרו בבית דפוס מחוץ לפריז ואת אמדי קוליבלי, שהתבצר במרכול כשר בפריז עם בני ערובה רבים. במתקפת הטרור במרכול "היפר כשר" נהרגו ארבעה בני אדם, כולם יהודים צרפתים. קוליבלי גם רצח בשבוע שעבר שוטרת באזור פריז ובכך מגיע מספר ההרוגים במתקפות הטרור ל-17.

 

מימין לשמאל: קוליבלי, בת זוגו הנמלטת בומדיאן והאחים קואשי (צילום: AFP, AP) (צילום: AFP, AP)
מימין לשמאל: קוליבלי, בת זוגו הנמלטת בומדיאן והאחים קואשי(צילום: AFP, AP)

"אני מזועזע, אנשים אומרים דברים נוראים ושקריים עליי ברשתות החברתיות, אף שאני תלמיד רגיל שחי חיים שקטים עם הוריו", אמר הנער הממושקף שמקווה ללמוד יום אחד רפואה. "ההתקפה הייתה מחרידה והמחשבות שלי עם הקורבנות", הוא הוסיף. לפי שעה לא ברור איך נקשר שמו של חמיד, שעד השבוע האחרון היה אלמוני ביותר, למתקפת הטרור במערכת העיתון הסאטירי שלעג לנביא מוחמד ועורר את זעמם של מוסלמים רבים.

 

"שריף קואשי הוא הגיס שלי, אבל היינו מרוחקים"

"אני רק מקווה שזה לא יפגע בעתיד שלי", אמר חמיד. "אין לי שום קשר עם כל הדבר הזה, שריף הוא בסך הכול הגיס שלי ומערכת היחסים בינינו הייתה די רחוקה". הוא הוסיף ששריף חי באזור פריז ולעתים נדירות ביקר את בית משפחתו בצפון הבירה הצרפתית.

 

אחותו של חמיד, שנשואה לשריף, נלקחה ביום רביעי לחקירה במשטרה ואתמול שוחררה לביתה. "אני בטוח שהיא חפה מפשע", אמר אחד מקרובי משפחתה לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

בצרפת נערכים לעצרת הגדולה שתיערך אחר הצהריים בפריז לאות הזדהות עם ההרוגים במתקפות הטרור האחרונות. משפחתו של חמיד סיפרה לסוכנות הידיעות הצרפתית שהיא תיטול חלק בעצרת בעיר מגוריה בשרלוויל מזייה כדי לחלוק כבוד לקורבנות. חמיד עצמו, שרוצה לחזור כמה שיותר מהר לאנונימיות שלו, לא יצטרף למשפחתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
האחים קואשי רוצחים שוטר באזור מערכת העיתון "שארלי הבדו"
צילום: MCT
מומלצים