שתף קטע נבחר

התובע: אולמרט שיקר. אולמרט: אתה שקרן

נציג התביעה טען בפתח שלב הסיכומים במשפט טלנסקי כי ההקלטות, היומנים ועדותה של זקן מוכיחים שאולמרט שיקר ויש להרשיעו. השופטים היקשו עליו בשאלות, אולמרט סינן לעבר התובע קורב: "אתה שקרן"

בבית המשפט המחוזי בירושלים נפתח הבוקר (א') שלב הסיכומים במשפט טלנסקי, תיק שהחזיר בית המשפט העליון לדיון נוכח הראיות החדשות - הקלטות שולה זקן ועדותה שהכשירה גם את הגשת יומניה. התובע, עו"ד אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים, טען בפני השופטים כי הראיות החדשות מסירות כל ספק שהביא לזיכוי בשנת 2012, ולפיו אפשר שהשימוש בכספי טלנסקי היה פוליטי.

 

במשפט טלנסקי זוכה ראש הממשלה לשעבר מאישום שלפיו במשך 12 השנים שבהן כיהן כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת הוא קיבל מאיש העסקים האמריקני מאות אלפי דולרים שלא דווחו כדין, חלקם במזומן בתוך מעטפות. בחלק מהמקרים, נטען, הועברו הכספים מטלנסקי לאולמרט באמצעות שולה זקן. בסך הכול הועברו לאולמרט כ-600 אלף דולר. 

אולמרט, היום בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט, היום בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)

"חזרנו לכאן בעקבות מעין רעידת אדמה ראייתית שהשפיעה על כולנו. אני מדבר על ההקלטות, היומנים וגם העדות של זקן. היא העידה עדות קשה ואמיצה נגד אדם שהיה נערץ עליה כל חייה, על כל הקשיים שכרוכים בכך", פתח קורב. הוא הדגיש מנגד שאולמרט "התעטף בשתיקה רועמת, הוא נחקר במשטרה ומאז מילא פיו מים".

 

במהלך הדיון הקשו מאוד השופטים יעקב צבן ומשה סובל, שישבו בהרכב המקורי שזיכה את אולמרט בפרשת טלנסקי בסיבוב הראשון, על התובע קורב בעניין שאלת הכספים הפוליטיים והחזקת הכספים בקופה הסודית.

 

השופט סובל ניסה להבין אם קורב רוצה שישנו את מסקנתם גם לגבי החזקת הכספים שקבעו בהכרעת הדין שהיא לא פלילית. השופטים הקשו בשאלת ההוכחה: האם הכספים שאולמרט העביר לזקן הם לא פוליטיים ושימשו לצרכים פרטיים ושאלו שוב ושוב את קורב על כך. 

 

קורב הזכיר כי ההחלטה לחזור למחוזי הגיעה בעקבות החלטה של העליון "שמצא שיש בראיות כדי לשנות את הכרעת הדין... בית המשפט קבע למען החזרת ההליך כי הנאשם פעל להשפיע על זקן כדי שלא תעיד, והוא ציין שמטעם זה יפה להחזיר את התיק גם ביחס ליומנים".

 

קורב הוסיף כי כל אלה "לא הרשימו את הנאשם שלא עלה להעיד", והוסיף: "כזביו של הנאשם בבית המשפט עדיין מהדהדים באוזנינו, כמו דבריו בהקלטות שהוגשו כעת. זו לא סיבה לא להעיד, זו סיבה כן להעיד.

אולמרט בבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט בבית המשפט המחוזי בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

"אפשר להבין אדם ששיקר במשטרה או שתק ומדבר בבית המשפט, אך זה לא המצב פה, הנאשם עמד כאן, מסר גרסה וזה לא מתיישב בלשון המעטה עם הדברים ששמענו ממנו בהקלטות. הוא היה צריך לעמוד כאן ולהסביר את הקלטות לבית המשפט. לא זמן הוא חוסך אלא דברים אחרים".

 

במהלך הדברים סינן אולמרט על קורב: "איזה שקרן".

 

בהמשך עבר קורב לעסוק בתכולת ההקלטות והיומנים שהוגשו לבית המשפט והדגיש את העובדה שבאי כוחו של אולמרט כלל לא עימתו את זקן עם הנאמר בקלטות, ולא ניסו להביא עדים כדי להפריך את הדברים.

 

הוא אף הקריא קטעים מגרסתו של אולמרט בסבב הקודם של המשפט, דברים שלגרסת התביעה סותרים את הנאמר בהקלטות וביומנים, ובהם הכחיש כל קשר לכך שזקן קיבלה בונוס של 30 אלף דולר מדי שנה, וטען כי אינו מכיר את הדברים ואינו מכיר את הכתוב ביומן. "בשיחות שלפנינו עכשיו, שהנאשם בחר לא לתת את גרסתו לגביהן, הוא מאשר את הנתינה, הוא יודע מה זה".

 

קורב ציין כי כבר בסיבוב הקודם בית המשפט קבע בנקודות שונות כי אולמרט שיקר וכי קיבל כספים מטלנסקי, אך בלי היומנים וההקלטות הוא לא היה צריך להסביר למה שימשו הכספים, ובית המשפט זיכה אותו מחמת הספק שאלה היו פוליטיים. כעת הובאו הראיות הנוספות שהיו דרושות כדי לבסס את טענות התביעה, "ההקלטות היומנים והעדות מראים את העברות הכספים במזומן, את השימוש הפרטי בהם, את העובדה שהקופה הייתה סודית". כך, טען קורב, נסגר החלון של הספק הסביר.

 

צוות ההגנה של אולמרט מסר בתגובה: "למעט כותרות צהובות, לא הוצגה בעצם שום ראיה שמצדיקה שינוי של החלטת שלושה שופטים לזכות את אולמרט. היחידה שהרוויחה מהמהלך היא שולה זקן שתשתחרר בימים הקרובים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים