שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

החל פינוי מחנה צריפין לעיר הבה"דים

משרד הביטחון הודיע כי החל השלב הראשון בפינוי מחנה צה"ל צריפין שבמרכז הארץ לקריית ההדרכה בדרום. מדובר ב-427 דונם שפינויים יאפשר לרשות מקרקעי ישראל לשווק את הקרקע לצורך הקמת שכונות מגורים חדשות

עוד שלב בדרך לפינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ לדרום: משרד הביטחון הודיע היום (ב') כי השלב הראשון בפינוי מחנה צה"ל "צריפין" שבאזור השפלה יוצא לדרך. על פי ההודעה, אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון ייחל בפינוי של כ-427 דונם, כדי לאפשר לרשות מקרקעי ישראל לשווק את הקרקע לצורך הקמת שכונות מגורים חדשות. זאת לקראת העברת בסיסי ההדרכה של צה"ל לקריית ההדרכה בעיר הבה"דים.

 

 
מדובר במהלך שמתבצע כשבוע לאחר שהממשלה אישרה הקמת חברה ממשלתית שתנהל את פרויקט פינוי בסיסי צה"ל מהמרכז לטובת הקמת אלפי דירות. בנוסף אישרה הממשלה העברת 9 מיליארד שקל לתקציב החברה, ונתניהו אמר אז כי "זו הדרך לטפל במחירי הדיור", והוסיף כי בעקבות פינוי מחנות צה"ל יוקמו כ-100 אלף דירות באזורי הביקוש.

 

בימים האחרונים השלים אגף ההנדסה והבינוי את ההליך המכרזי לבחירת הקבלן הזוכה, ובתום תהליך התארגנות קצר ייחל בשבועות הקרובים בפינוי החלק הראשון של צריפין, המכונה מתחם 4. בשטח זה בנויים למעלה מ-60 אלף מ"ר של מבנים צבאיים, ובשלב המיידי יחל הקבלן בהריסת 10,000 מ"ר. שאר שטח המתחם יפונה במלואו עד סוף שנת 2015.

 

צפו במפות שמציגות את שלבי הפינוי של מחנה צריפין

 (הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון) (הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)
(הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)

 (הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון) (הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)
(הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)

 (הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון) (הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)
(הדמיות: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון)

3 שלבים לפינוי המחנה שהוקם בתקופת המנדט

פינוי המחנה הצבאי יכלול 3 שלבים: הגירת יחידות צה"ל מהמתחם, חלקן לקריית ההדרכה וחלקן למתקנים אחרים; הריסת המבנים, לצד גריסה ומיחזור החומר; והעתקת תשתיות ומבנים לבסיסים אחרים. פינוי המחנה כולו, שהוקם בתקופת המנדט הבריטי, יושלם בשנים הקרובות. כיום קיימים בו מבני משרדים, מגורי חיילים, מטבחים, מוסכים, בתי מלאכה, מסגריות, כבישים, שערים, גדרות וכן מספר מבנים בעלי ערך היסטורי לשימור.

 

לדברי ראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, ארז כהן, "פינוי מחנה צריפין הוא מהגדולים והמורכבים שניהלה מערכת הביטחון בשנים האחרונות, וכולל הריסת מאות מבנים לצד שימור מבנים בעלי ערך היסטורי שישולבו בתכנון העתידי עם ריאות ירוקות ופארקים ציבוריים. הפינוי יבוצע בשלבים עם יציאת היחידות מהמחנה, כדי לאפשר מימוש מיידי של הפרויקטים האזרחיים המתואמים באופן מלא עם מהלך זה".

 

נזכיר כי בחודש שעבר הודיע ‏משרד הביטחון כי השלים את פינוי בסיס חיל האוויר מנמל התעופה בן גוריון (בח"א 27), גם כחלק מפינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ אל עיר הבה"דים, לטובת פיתוח עירוני וכלכלי. מדובר בפינוי של כ-250 מבנים, שכן הפעילות הצבאית כבר הועברה לפני מספר שנים לבסיס נבטים שבדרום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
הכניסה למחנה צריפין. השלב הראשון בפינוי כבר החל
צילום: אבי מועלם
מומלצים