שתף קטע נבחר

גל עלייה ראשון: "אין ליהודים עתיד בצרפת"

פחות משבוע לאחר הפיגוע בפריז נחתה קבוצה ראשונה של צרפתים שעלו לישראל, בהם משפחתו של יוהן כהן שנרצח. "אין יותר מה לחפש בצרפת", אמרה יעל. בני הזוג אלפסי: "עוד הרבה בדרך"

משתקעים בישראל: קבוצה של 24 עולים מצרפת נחתה אמש (ב') בנמל התעופה בן גוריון ועלתה באופן רשמי לישראל, פחות משבוע לאחר הטבח במרכול היפר כשר ברובע ה-12 בפריז שזעזע את חברי הקהילה היהודית. בין העולים נמצאים גם בני משפחתו של יוהן כהן שנרצח בפיגוע וישתתפו בטקס ההלוויה הממלכתית שייערך היום בבית העלמין גבעת שאול בירושלים.

 

הטרור בצרפת - כתבות נוספות:

ארונות הקורבנות בארץ. נמשך המצוד בצרפת

ויו לה פרנסואה הולנד/פרשנות

תיעוד: אשת המחבל מפריז נכנסת לטורקיה

 

שמחה פלבר, שליח ההסתדרות הציונית העולמית לצרפת, סיפר כי מאז הפיגוע ישנה התעניינות מוגברת בעלייה לישראל, ובסוכנות יקיימו הערכת מצב מחודשת. "רק עוד שבועיים-שלושה נדע אם זה בגלל מצב רוח או כוונות ממשיות".

 

בין העולים נמצאת יעל יוסף, בת 31, שעם נחיתתה בארץ סיפרה כי החליטה לעלות מתוך השקפה ציונית. "זה כתוב בתורה שארץ ישראל שלנו ובגלל זה הגעתי לכאן, בגלל הציווי מאלוהים", אמרה יוסף, וציינה שבכוונתה לגור בירושלים.

 

יוסף הוסיפה שהאווירה בצרפת קשה על רקע גל הפיגועים והמתח הגובר בין יהודים למוסלמים. "בצרפת יש עכשיו הרבה בעיות והטרור הולך ומתגבר. אין ליהודים עתיד בצרפת כי מפחיד שם מאוד, ואני ממליצה לכל היהודים לעלות לישראל כי אין יותר מה לחפש בצרפת".

 

סימון ואודט אלפסי, שעלו אף הם לישראל, יגורו סמוך לבני משפחתם בעיר חיפה. "עשינו עלייה סוף סוף כדי להיות בבית שלנו", אמר סימון. "נגור עכשיו קרוב למשפחה והנכדים. אנחנו מתרגשים מאוד ושמחים שנפגוש את כולם עכשיו הרבה יותר. מה שקורה עכשיו בצרפת זה קטסטרופה, יש עוד הרבה שרוצים לעלות ועכשיו כולם יבואו אחרי הפיגוע שקרה".

בני הזוג אלפסי. "עלינו סוף סוף כדי להיות בבית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בני הזוג אלפסי. "עלינו סוף סוף כדי להיות בבית"(צילום: מוטי קמחי)

המצב בצרפת קשה מאוד. מתילדה פריינטה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המצב בצרפת קשה מאוד. מתילדה פריינטה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מתילדה פריינטה הייתה על הטיסה גם כן עם בעלה. בפריז היא ניהלה קריירה ארוכה כמנהלת בית ספר. היא סיפרה עם נחיתתה כי בזמן הפיגוע ביום שישי היא רצתה לקנות עוגיות במרכול היהודי ואז קיבלה טלפון שגרם לה ללכת הביתה, דבר שמנע ממנה לחוות את האירוע הקשה.

 

"כולם חשבו שאני במכולת וחשבו שקרה לי משהו. היה לי הרבה מזל", סיפרה פריינטה, ואמרה על ההחלטה לעלות ארצה: "כבר ארבעה חודשים שאני מכינה את עצמי. מכרתי את הבית ועכשיו אני כאן, שמחה ומאושרת. כל הצרפתים מבינים שהמצב שם קשה".

 

לור אלקובי בת ה-23 תתגורר בירושלים. "זה שינוי גדול בשבילי. בעצם השארתי הכול מאחור: משפחה, חברים ועבודה. תמיד רציתי לעלות לישראל כי היא המדינה שלי. קבעתי תאריך וזה היה היום. אני שמחה שהגשמתי את החלום שלי".

 

בימים הקרובים, כך ציינו בסוכנות היהודית, יגיעו יהודים נוספים שיעלו לארץ. חלקם יתגוררו במרכזי צעירים ברחבי הארץ. "הסוכנות היהודית מסייעת לכל יהודי שמבקש לעלות לישראל ופועלת להסרת חסמים בתעסוקה. במקביל, אנו פועלים לחזק את הקהילה היהודית בצרפת, בין היתר באמצעות הגברת הביטחון במוסדות היהודיים במדינה", אמר יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי.

 

על פי נתוני הסוכנות, בשנתיים האחרונות חל זינוק דרמטי במספר העולים מצרפת. כך לדוגמה בשנת 2014 עלו ארצה מספר שיא של כ-6,600 עולים מצרפת לעומת כ-3,400 שהגיעו בשנת 2013 ו-1,920 עולים בשנת 2012.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתב"ג, אמש
צילום: מוטי קמחי
מומלצים