שתף קטע נבחר

הפריימריז בסכנה? צו מניעה לבית היהודי

בעקבות עתירה של שניים מהמתמודדים, נאסר על המפלגה להתחיל את הפריימריז שאמורים להתקיים מחר. בשמונה בבוקר יתקיים דיון נוסף בעניין. העותרים האשימו: בנט מנסה להטות את התוצאות. המפלגה: זה ספין קבוע

בית המשפט המחוזי בלוד הוציא צו מניעה זמני נגד קיום פריימריז במפלגת הבית היהודי מחר (ד'). זאת, בעקבות טענות של שניים מהמתמודדים כי ישנן בעיות בביצוע הבחירות במתכונתן הנוכחית, שיכולות להשפיע על המצביעים ועל הליך הבחירות. בנוסף, הם מותחים ביקורת על היו"ר נפתלי בנט והמנכ"ל ניר אורבך, שלטענתם פועלים להטות את תוצאות הבחירות.

 

את העתירה לבית המשפט הגישו עו"ד איל בר לב ודניאל בשארי, ובהחלטת השופטת ורדה מרוז נאסר על המפלגה להתחיל את הבחירות המקדימות עד להחלטה אחרת בעניין. מחר בשעה 8 בבוקר יתקיים דיון נוסף במעמד שני הצדדים, שבו ינסו ראשי המפלגה להביא להסרת הצו. מהבית היהודי נמסר בתגובה: "זהו ספין קבוע לפני כל פריימריז, וזאת ההוכחה ששומרים על המסורת במפלגה. הבחירות יתקיימו כסדרן".

 

 

לטענתם, רק שלשום בצהריים, כשזומנו ליום הדרכה לפני הפריימריז, גילו כשלים מהותיים בנהלי הבחירות במפלגה. בין השאר, גילו כי לא יוכלו להציב משקיפים מטעמם ולא יוכלו לחלק זימונים בכתב למצביעי המפלגה. כמו כן, דורשים השניים לשלוח זימונים בכתב לחברי המפלגה ולאפשר הצבעה חשאית, על-ידי איסוף של הקלפיות עם פתקי ההצבעה למקום מרכזי אחד שבו ייספרו כל פתקי ההצבעה מבלי שניתן יהיה לדעת מהיכן הגיעו הפתקים.

 

לטענת העותרים, למרות פנייתם ליו"ר ועדת הבחירות של הבית היהודי, שי נתן, הם טרם קבלו מענה ולכן החליטו לבקש צו מניעה זמני עד לתיקון הליקויים. הם האשימו עוד כי המפלגה "הפכה בפועל לאחוזתם הפרטית" של בנט ואורבך. "לא רק שאפסה הדמוקרטיה מהמפלגה, אלא אף שארית כבוד חברי המרכז במראית עין של דמוקרטיה".

 

הם גם האשימו את בנט בניסיון להכתיב לחברי המרכז את הבחירה באורבך מעל לרצונם. "ליו"ר המפלגה הוקנו סמכויות מפליגות, שלמעשה כמעט ומקנות לו סמכות בלעדית למינוי אנשי שלומו כמועמדים מטעם המפלגה", טענו בר לב ובשארי.

 

המתפקדים: יותר צעירים, יותר תל אביבים

אם צו המניעה שניתן הערב יבוטל, 77,000 מתפקדים יוכלו מחר להשתתף בפריימריז של מפלגת הבית היהודי שבסופם תיקבע רשימת המפלגה לכנסת ה-20. 37 מועמדים יתמודדו על מקום ריאלי ברשימה, אחרי שארבעה מקומות - 2, 9, 14 ו-18 - שוריינו לחברי מפלגת תקומה. בנוסף, הובטח ייצוג לנשים בכל חמישייה. במקביל, יצביעו המתפקדים על איוש תפקיד היו"ר - מרוץ שבו צפוי נפתלי בנט לנצח בקלות.

 

יותר ממחצית מהמתפקדים הם צעירים מתחת לגיל 34, ורק 22% הם מבוגרים מעל גיל 50. מדובר בשינוי מהותי מהמפקד הקודם בשנת 2012, אז 36% בלבד מהמתפקדים היו צעירים

עד גיל 34 ומספר דומה היו מעל גיל 50. נתונים נוספים: השנה יש יותר מתפקדים מתל אביב מאשר מתפקדים בגבעת שמואל, רעננה או מודיעין. 25% הם תושבי הפריפריה, 41% מערים מרכזיות, 22% מיהודה ושומרון ו-8% מיישובים שונים.

 

268 קלפיות יוצבו באתרי הצבעה ברחבי הארץ, ובכפוף להחלטת בית המשפט, חלקם ייפתחו בשעה 10:00 בבוקר וחלקם בשעה 15:00. המתפקדים יסמנו על גבי הטופס את בחירתם לתפקיד יו"ר המפלגה, ובהמשך יבחרו שבעה מתמודדים לתפקיד חבר כנסת: לשלושה מהם יתנו 2 נקודות, ולארבעה מהם יתנו נקודה אחת. בשעה 22:00 בערב ייסגרו הקלפיות האחרונות ותחל ספירת הקולות במלון קראון פלאזה בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים