שתף קטע נבחר

מהלך וירטואוזי: זוהיר בהלול במקום 17

"ניהלתי את הקמפיין הקצר ביותר בפוליטיקה", אמר השדרן הפופולרי על בחירתו במקום הריאלי ברשימה. לדבריו, זו עדות לכך שהוא "מסמן משהו חשוב ביחסים בין הערבים והיהודים"

אחת ההפתעות ברשימת העבודה לכנסת שהוצגה הבוקר (יום ד'), מגולמת בדמותו של זוהיר בהלול (64), שדרן הרדיו הפופולרי, שנבחר במקום ה-17.  

 

בהלול הודיע על כניסתו למגרש הפוליטי רק לפני כחודש, ובתחילה הצהיר כי אינו יודע באיזו מפלגה יעשה זאת, והבהיר כי הוא "פתוח לרעיונות". הבוקר, עם פרסום התוצאות, אמר: "זה ניצחון של דרך ואמונה בערכים שילוו אותי מול הציבור הישראלי. ניהלתי את הקמפיין אולי הקצר ביותר בפוליטיקה הישראלית, שעמד על 21 ימים בלבד. כך גם מבחינה תקציבית. כל מה שהשקעתי - 40 אלף שקל".

 

 

עוד הוסיף: "זאת הבחירה של הציבור הישראלי שהאמין בדרכי ובערכיי, כאדם שהתנהל ביושר. התקבלתי בצורה מדהימה בביקורים בחוגי בית. הייתה לי תחושה נהדרת. אפילו בעוטף עזה קיבלו אותי בצורה מדהימה ובחיבוקים. הייתה לי הרבה אמונה, כנראה אני מסמן משהו חשוב ביחסים בין הערבים והיהודים. זה מה שאיפשר לי לקצור את הניצחון הזה".

 

על ההתמודדות במפלגת העבודה אמר כי בחר במפלגה "כי היא מסמנת את המרכז. רציתי לזכות באמונם של שני הצדדים. אני חושב שאני כבר מתווך בתקופה הקצרה בין שני העמים. אני משקף מגמה בציבור הערבי שרוצה השתלבות ושילוב וזכויות. לכן היה לי חשוב לזכות באמונם של היהודים וגם הערבים".

שיח אחר בין שתי האוכלוסיות. זוהיר בהלול  (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
שיח אחר בין שתי האוכלוסיות. זוהיר בהלול (צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

על הלילה שלפני פרסום התוצאות סיפר: "ישנתי בלילה, בשיא הרצינות. אבל לא יכולתי ללכת בבוקר לחדר כושר, כי המתחים התוך עורקיים בתוכי לא איפשרו לי להצטייד במספיק אדרנלין". על מיקומו ברשימה התבשר בתקשורת, בשעת בוקר מוקדמת. "הכל היה די מפתיע, ואגב חשבתי שבגלל דממת הטלפונים בלילה כנראה הובסתי - כך לפחות הייתה תחושת הבטן - אבל הנה, הסתבר שזה הפוך".

 

לדברי בהלול, "זו הרגשה מכוננת, זה רגע מאוד ייחודי". בכוונתו לעסוק "בהחייאתו של פרויקט הדו-קיום שקרס, גם בכינון משרד לשוויון אזרחי כי לא יכול להיות שבמדינה רב תרבותית לא יהיו איזונים.גם להחזיר את ההסדר המדיני אל הפועל, הסדר שקפא בתקופה האחרונה".

 

לפני ארבע שנים שכל בהלול את אשתו, ולדבריו "אם אני מגיע לאיזשהו הישג בחיי זה בזכות רוחה והשראתה שעדיין מלבלבים בתוכי".

 

בהלול התייחס גם לעברית השגורה בפיו, עד כדי כך שהביטויים שבהם השתמש הפכו לסימן ההיכר שלו: "נכון שאני אלמד את היהודים עברית טובה יותר. אבל אנחנו מקפידים על השפה הערבית. שתי השפות אחיות. אבל אתם היהודים סירסתם קצת את השפה שלכם, אם נוברים במעמקי השפה שלכם זאת שפה מדהימה".

 

"לייצר שיח אחר"

עת הצהיר על הניסיון להיכנס לפוליטיקה אמר בהלול עוד כי "ההודעה על הקדמת הבחירות תפסה אותי בשיא, בתוך הרעיון". הוא לא פסל ריצה גם במפלגות הערביות, אך הסביר כי הן "עדיין מדסקסות לגבי רעיון האיחוד ביניהן, עדיין לא גיבשו את עמדתן עד הסוף. נמתין ונראה כיצד ייפלו הדברים, גם בצד הערבי וגם בצד הישראלי".

 

לגבי תוכניותיו הפוליטיות אמר בהלול כי "אם אכנס התיק שילווה אותי הוא שיח אחר בין שתי האוכלוסיות, ושיקום ההריסות בעקבות מלחמת צוק איתן. כל מפלגה שתחזור אליי עם אותו רעיון אז בוודאי היא תהיה אופציה לא רעה מבחינתי. במהלך צוק איתן נפערה תהום בלתי רגילה בין שתי האוכלוסיות והקיטוב הזה שהפך לשנאה ואיבה הניב לא מעט שנאה בעיניי".

  

בהלול, תושב עכו, ציין עוד: "הגעתי להשפיע עם מי שאיתי בפוליטיקה ולא להסתפק בעמדת המבקר והצופה באמצעות תפקידי כאיש תקשורת. לכן אמרתי שאני מוכרח, אפילו מחויב, להיענות לרחשי הלב שבקרבי וחייב לקחת בחשבון את העניין הפוליטי באופן רציני. למרות שבעבר כל הזמן כמעט בכל מערכת בחירות הופנו אליי הצעות וסירבתי והפעם הגענו עד לנקודת שבר".

  

בהתייחסותו באופן כללי למערכת הבחירות אמר בהלול כי הוא "חושב שאנחנו צריכים פוליטיקה אחרת, יותר מפוכחת ויותר ריאליסטית שלא תעמוד בהכנעה ובכניעה אל מול ים ההסתה שהייתה בתקופה האחרונה. שתי האוכלוסיות צריכות לחיות יחד בסובלנות. אם אני אלך לפוליטיקה אני אתרום בעניין הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
בהלול. "הרבה אמונה"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים