שתף קטע נבחר

שטרן עם לפיד: הבית היהודי - אחיזת עיניים

ח"כ אלעזר שטרן, שעבר מהתנועה ליש עתיד, מתח ביקורת על מפלגתו של בנט בראיון לאולפן ynet: "הם כאילו מייצגים יהדות מקרבת, אבל זו יהדות חרדית. זו מפלגה שאינה פתוחה לשום שינוי". לפיד: באופן מעשי שטרן היה הח"כ ה-20 שלנו

19 חברים היו ליש עתיד בכנסת היוצאת, הבוקר (יום א') הציג היו"ר יאיר לפיד את המצטרף החדש למפלגה, "מי שבאופן מעשי היה הח"כ ה-20 שלנו". במסיבת עיתונאים שבה הודיע על הצטרפותו של ח"כ אלעזר שטרן - עד אתמול במפלגת "התנועה" - אמר לפיד כי הוא "נלחם איתנו שכם אל שכם וחוקק איתנו את חוק השוויון בנטל מול הנפקדות של מפלגת העבודה שרצתה להשאיר פתח לדיל בקדנציה הבאה. יחד נקדם בכנסת הבאה את העלאת שכר חיילי החובה לשכר המינימום כי זה צודק וזה נכון". 

 

לאחר מסיבת העיתונאים הגיע שטרן לאולפן ynet ותקף את הבית היהודי. "קיוויתי שהם יהיו פרטנר רציני לקידום נושאים של דת ומדינה, אבל כואב לי להגיד שהבית היהודי זה אחיזת עיניים, בוודאי בנושאים של דת ומדינה. הם כאילו מייצגים יהדות מקרבת, אבל זו יהדות חרדית, חרד"לית לכל דבר". צפו בראיון באולפן ובמסיבת העיתונאים עם לפיד.

 

 

"מתחת לכיפה של שטרן יש את כומתת הגנרל", הוסיף לפיד במסיבת העיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב. "הוא היה לוחם אמיץ במבצעים שייכנסו לדברי הימים של צה"ל. אנחנו עומדים פה כי אנחנו מאמינים שאפשר וצריך לעצור את ההתפצלות של החברה הישראלית לשבטים. אנחנו חולקים גם דבר נוסף - שנינו הגענו למערכת הפוליטית כדי לקחת את המדינה מפוליטיקאים שדואגים רק לעצמם, לעצור את השחיתות השלטונית כי המדינה שייכת למעמד הביניים ולשכבות החלשות שלא יכולות לפתוח ולגמור את החודש".

 

אלוף במיל' שטרן אמר לאחר הצטרפותו למפלגתו של לפיד: "לאורך כל הקדנציה הקודמת שאלו אותי אם אני מיש עתיד. עכשיו זה מתממש. את היום הראשון של הממשלה האחרונה פתחתי, דקות אחרי השבעתה, בדאגה לניצולי שואה ולאחר מכן בדאגה לבני ובנות השירות הלאומי. גולת הכותרת היא הגיור שמשקף את עמדתנו המשותפת".

שטרן ולפיד, במסיבת העיתונאים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שטרן ולפיד, במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)
 

לפיד ושטרן. "נקדם בכנסת הבאה את העלאת שכר חיילי החובה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לפיד ושטרן. "נקדם בכנסת הבאה את העלאת שכר חיילי החובה"(צילום: מוטי קמחי)

על העזיבה שלו את "התנועה" אמר שטרן: "צריך לשאול ביום כזה האם החיבור לציפי לבני היה בכלל חיבור אמיתי. ביקשתי מיוזמתי לעזוב, לא מצאתי שם את מקומי. אני מחזיק בעמדות מרכז-ימין ולכן לא הרגשתי בנוח עם החיבור לעבודה וגם עם הדרך שבה זה נעשה". לגבי נישואים של זוגות חד מיניים אמר שטרן: "אני תומך בברית הזוגיות, אבל לא אדחוף רבנים לחתן זוגות חד מיניים. המדינה צריכה לתת להם אותן זכויות״.

 

לאחר מסיבת העיתונאים שבה הצטרף באופן רשמי ל"יש עתיד", הגיע שטרן לאולפן ynet והסביר מדוע הוא מתאים למסגרת הפוליטית החדשה שלו. "אני איש מרכז בתפיסה שלי, ובמפלגה הזו יש חיבור אמיתי בין דתיים לחילוניים, לא דתי לקישוט כמו שאפשר למצוא במפלגות אחרות, ויש חיבור בין יהדות לדמוקרטיה. חשבתי שזה המקום שלי וזה חלק מהאג'נדה המרכזית של יש עתיד. אני שמח להיות חלק מזה. לא התעקשתי על מקום ברשימה, יש כאלה שאומרים שאני פראייר אבל אני בטוח שיהיה לי מקום ריאלי".

 

שטרן אומר שהוא התאכזב מההתנהלות של יו"ר התנועה, ציפי לבני. "הודעתי לה שאני מוותר על הזכות להיות במפלגת העבודה, ולא חשבתי שאני צריך לעדכן אותה מה אני עושה אחר כך. התאכזבתי בעיקר מהדרך שבה נעשה החיבור עם העבודה, דרך החיבור נראתה לי בעייתית".

 

כאשר הוא מסתכל לצד הימני של המפה הפוליטית, לשטרן יש ביקורת על מפלגת הבית היהודי בהנהגתו של נפתלי בנט. "קיוויתי שהם יהיו פרטנר רציני לקידום נושאים של דת ומדינה, אבל בשורה התחתונה כואב לי להגיד שהבית היהודי זה אחיזת עיניים, בוודאי בנושאים של דת ומדינה. הם כאילו מייצגים יהדות מקרבת, אבל זו יהדות חרדית, חרד"לית לכל דבר, לדוגמה: הם הטילו וטו על תוספת נשים לגוף הבוחר של הרבנות הראשית, שהייתה יכולה ליצור רבנות מחוברת יותר לחברה הישראלית. הם אמנם לא מתנצלים, אבל על זה שהם מנעו את תוספת הנשים לרבנות הם צריכים להתנצל".

 

שטרן הוסיף כי "הבית היהודי זו מפלגה שאינה פתוחה לשום שינוי, הם הגישו ערר על ההצעה שיהיה רב עיר אחד ולא שניים, שמו מכשלות לגיור כי אולי זה יעזור לרפורמים ותקעו את זה יותר משנה. אני חושב שהסכנה הכי גדולה למדינה זה להציג יהדות מנוכרת שלא נותנת מקום גם למי שלא לובש כיפה או ציצית. ב'יש עתיד' אוכל לעשות את זה".


פורסם לראשונה 18/01/2015 11:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שטרן ולפיד, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים