שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  למה שיקר העריק ש'ברח ממחנה בצ' קוריאה?'
  שין דונג-היוק הוא אחד מאויביו הגדולים ביותר של משטר קים ג'ונג און: סיפור הבריחה הנועזת שלו ממחנה 14 לאסירים פוליטיים הפך לרב-מכר ועשה אותו לפעיל זכויות אדם בולט. אבל סרטון חדש שבו התברר לו כי אביו המת עדיין חי בצ' קוריאה ומכנה אותו "שקרן", הוביל להתפתחות דרמטית

  סביר להניח שרובכם המוחלט לא שמע מעולם את השם שין דונג-היוק, אבל עבור מי שמתעניינים בתולדות הסכסוך הקוריאני, הוא היה במשך שנים לא פחות מגיבור. שין הוא אחד העריקים המפורסמים ביותר מצפון קוריאה, וסיפור ההימלטות שלו ממחנה 14, אחד ממחנות העבודה האכזריים ביותר של המדינה הקומוניסטית, הובא בספר שהפך לרב-מכר. אבל ביממה האחרונה מתחוללת סערה סביב שין, ובמוקד שלה השאלה: האם הסיפור שמכר לעולם במשך שנים עמוס בשקרים או לכל הפחות באי-דיוקים משמעותיים?

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  הספר שכתב עליו בליין הרדן, "לברוח ממחנה 14", קיבע את האמונה ששין הוא האדם היחידי אי פעם שנולד במחנה עבודה צפון-קוריאני והצליח לברוח. לפי הפרטים שהיו ידועים עד כה, את כל 23 שנותיו הראשונות על פני האדמה הוא העביר במחנה העבודה, וכשנתפס מנסה לברוח ממחנה 14 הוא עונה קשות ואולץ להתמסר לעבודות פרך. מאז שהצליח לברוח משם ב-2005 הוא אחד ממובילי הקמפיין העולמי נגד הזוועות שמחולל משטר קים בצפון קוריאה. שין היה גם אחד מעדי המפתח בחקירה שפתח האו"ם נגד צפון קוריאה בגין ההפרה השיטתית של זכויות אדם בה.

  שין. "העולם עדיין צריך לדעת על הזוועות שמתחוללות שם" (צילום:AP) (צילום:AP)
  שין. "העולם עדיין צריך לדעת על הזוועות שמתחוללות שם"(צילום:AP)

  אלא שבפוסט שפרסם אתמול במפתיע בפייסבוק, הודה שין כי חלקים חשובים בסיפור שגולל אינם נכונים וסובלים מאי-דיוקים. הוא לא הסביר באילו פרטים בדיוק מדובר, אבל התנצל: "לא הבנתי ששינוי הפרטים האלה יהיה חשוב". ב"וושינגטון פוסט" חשפו חלק מ"האי-דיוקים" שאליהם התכוון שין.

   

  כך למשל, בספר שנכתב עליו הוא טען כי בגיל 13 עונה באמצעות צריבה באש בעקבות ניסיון בריחה, אבל בפועל האירוע הזה התרחש "רק" כשהיה בן 20. עוד טען, כי ראה את אמו ואחיו מוצאים להורג אחרי שבגד בהם ואמר למנהלי מחנה 14 שהם מתכננים לברוח, בתקווה שאלה יתגמלו אותו במזון. לפי "וושינגטון פוסט", בפועל ההוצאות להורג אירעו כשבני משפחתו הוחזקו בכלל במתקן אחר. חשוב להדגיש ששין לא חזר בו בהודעה מגרסתו שלפיה ברח ממחנה 14 הידוע לשמצה, אבל מאידך גם לא הבהיר מהם אותם אי-דיוקים, מה שמשאיר סימן שאלה מעל חלקים בעדויותיו.

  העינויים - לא בגיל 13, ההוצאה להורג - לא מול העיניים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  העינויים - לא בגיל 13, ההוצאה להורג - לא מול העיניים(צילום: רויטרס)

  בפוסט שלו בפייסבוק הודיע שין כי ייתכן שיחדל כעת מפעילותו למען זכויות האדם בצפון קוריאה, אבל הדגיש: "העולם עדיין צריך לדעת על הזוועות הנוראות והבלתי ניתנות לתיאור שמתבצעות שם. אלה יהיו המילים האחרונות שלי וסביר להניח שזה הפוסט האחרון שלי. תודה לכם".

   

  שינוי הגרסה של שין לא בא בחלל ריק, והוא מעלה תהיות. השינוי מתרחש לאחר דרמה אנושית של ממש: באוקטובר האחרון פרסמה צפון קוריאה סרטון וידאו שבו נראה מדבר אביו של שין, שאותו חשב העריק למת. בסרטון נראה האב ש"חזר לחיים" אומר לבנו: "תחזור לחשוב בהיגיון ולאמץ את המפלגה לחיקך", כשכוונתו ל"מפלגת הפועלים" - השלטון הצפון קוריאני.

  מפה של מחנה 18, אחד ממחנות העבודה של צפון קוריאה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מפה של מחנה 18, אחד ממחנות העבודה של צפון קוריאה(צילום: רויטרס)

  בסרטון הווידאו מדבר אביו של שין על משפחתו, ואומר שהיא חיה באזור שבו שכן פעם מחנה 18 של צפון קוריאה. דבריו אלה סותרים את סיפורו המקורי של שין, לפיו העביר את כל חייו בצפון קוריאה במחנה 14 - המחנה האכזרי ביותר שיש. אביו מכנה אותו בסרטון "שקרן", ומכחיש שהמשפחה חיה במחנה עבודה.

   

  שין עצמו אמר לאחר פרסום הסרטון כי אין לו ספק שאביו אולץ לומר את הדברים, ושייתכן כי הסרטון נועד להעביר לו מסר שלפיו אביו יירצח אם הוא - הבן העריק - לא יחדל לדבר ולפעול נגד צפון קוריאה. אבל בסביבתו יש המאמינים כי הסרטון הזה הוא שגרם לו להודיע לפתע שחלק מסיפורו אינו נכון.

  קים ג'ונג און וצמרת המשטר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  קים ג'ונג און וצמרת המשטר(צילום: רויטרס)

  בליין הרדן, שכתב את הספר על שין שהפך לרב-מכר, מסביר שרוב הסיפור המעודכן של שין תואם את הגרסה המקורית שמסר, אולם הוא שינה משמעותית פרטים הנוגעים לימי צעירותו ולתאריכים ולמקומות שבהם התרחשו אירועים משמעותיים. גם יו"ר ועדת החקירה של האו"ם אמר כי השינויים בגרסתו של שין אינם משפיעים על דו"ח הוועדה, משום שהם מהווים רק חלק קטן מאוד מהדו"ח, המתבסס על עדויותיהם של מאות בני אדם נוספים. הוא הדגיש גם כי אין ספק שכך או כך, שין עבר דברים איומים: "הסתירות הן כנראה בנוגע לשאלה אם הוא היה במחנה

  מעצר אחד או אחר. השאלה היא האם הוא היה במחנה הנורא מכולם או שהוא היה 'רק' במחנה שהיה אכזרי מאוד".

   

  גם קים יונג סון, ניצולה ממחנה 15 הידוע לשמצה, אומרת כי יש לקחת את השינויים בפרופורציות, אבל לשים לב יותר להבא: "אנחנו לא צריכים להאשים את העריקים שמצליחים לברוח, אבל אנחנו צריכים להיזהר כשאנחנו רואים חלק מהעריקים מדברים באופן לא-קוהרנטי, ממציאים דבר ומשקרים כדי להפוך את עצמם לבעלי ערך רב יותר", אמרה קים. "אני לא אומרת ששין הוא בחור רע, הוא סבל בגיל צעיר, אבל אני מקווה שבקהילת העריקים הזו תהיה רק כנות, בלי שקרים שמטרתם להשיג כסף".

   

  כך או כך, שאלה אחת נשארת לבטח פתוחה: מה היה בסרטון הווידאו המטלטל שחולל בשין שינוי דרמטי כל כך?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  שין דונג היוק. האם האב אולץ לקרוא לו "שקרן"?
  צילום: רויטרס
  מומלצים