שתף קטע נבחר

הר נוף: תושבים נגד עולה שהורשע בפדופיליה

יונה וינברג הורשע בארצות הברית בניצול מיני של קטינים ונידון למאסר. שכניו מתנגדים לכך שיקבל אזרחות ישראלית: "מדובר בפדופיל שהוגדר מסוכן לציבור". עורך דינו: "הוא שילם את חובו לחברה ורוצה לבנות את חייו מחדש"

יונה (ג'ייסון) וינברג, יהודי בן 37 עשה באחרונה עלייה לישראל וקבע את מקום מושבו בשכונת הר נוף בירושלים. לכאורה, עוד עולה חדש, אולם שכניו גילו כי מדובר בלא פחות מאדם שהורשע במעשי פדופילה בארצות הברית ואף ישב בכלא. "מדובר בפדופיל שהוגדר על ידי הרשויות בארצות הברית מסוכן לציבור. מאז שהגיע לשכונה אנחנו חיים בפחד מתמיד ודואגים לילדינו. אסור שינצל את יהדותו כדי לקבל אזרחות". אומרים שכניו. 

 

וינברג (37), שעד לא מזמן גר בניו יורק, הורשע במהלך שנת 2009 בעבירות של ניצול מיני של שני ילדים בני 13 ונידון ל-13 חודשי מאסר. תמונתו ושמו מפורסמים ברשימת עברייני המין של הרשויות בארצות הברית, והוא הוגדר כבעל מסוכנות לציבור בדרגה 3 - הגבוהה ביותר, ומשמעותה שקיימת סבירות גבוהה ביותר שהוא יחזור על מעשיו וקיים סיכון לציבור. מאז עלייתו לארץ הוא מתגורר בשכונת הר נוף בירושלים ושוהה בישראל במעמד תייר. כעת הגיש וינברג בקשה לקבל אזרחות כ"עולה חדש".

 

יצחק (שם בדוי), עולה חדש שמתגורר בהר נוף, הכיר את וינברג מימיו בקהילה היהודית בברוקלין, ומספר כי נדהם לגלות לאחרונה שהוא עבר לגור לידו: "מדובר באדם שמעשיו מוכרים מאוד בקהילה היהודית בניו יורק, והמחשבה שהוא עבר לגור ליד הילדים שלי היא מזעזעת. בכל פעם שאני שולח את הילדים לבית הספר אני רועד מהמחשבה שהוא מסתובב ליד בתי ספר בשכונה. לא ייתכן שבן אדם שביצע עבירות כאלו ייהנה ממעמד של 'עולה חדש' רק בגלל שהוא יהודי. זו הציונות? זה פרס לעבריין".

 

לפני כשבועיים ניגש יצחק לתחנת המשטרה בשכונת תלפיות בירושלים וביקש לפעול נגד וינברג, אלא ששם הבהירו לו כי אין חשד שווינברג ביצע עבירות בארץ ולא הוגשה נגדו תלונה. במשטרת ירושלים הסבירו כי אין בסמכותם לחקור חשדות לביצוע עבירות בארצות הברית. במשרד המשפטים ציינו כי לא הוגשה כל בקשה מהרשויות האמריקניות בנוגע לווינברג.

 

תושבת הר נוף סיפרה: "אנחנו פועלים כדי לסיים את הסיפור הזה בשביל הילדים שלנו, אך אנחנו עושים את זה בזהירות כדי שלא לפגוע בו. הוא לא היה אלים כלפינו, אבל מחוות הדעת של הרשויות האמריקניות אפשר להבין שהוא יכול להיות כזה כלפי הילדים שלנו".

 

החששות של השכנים מתבססים בין השאר על פרסומים בתקשורת האמריקנית, בהם גם ב"דיילי ניוז", שלפיהם בקהילה היהודית בברוקלין קוראים לחקור את וינברג על עבירות נוספות שביצע לכאורה. שכנה שמתגוררת בבניין המגורים של וינברג סיפרה: "אנחנו מכירים טוב מאוד את הסיפור שלו. ממש מזעזע לחשוב שהוא גר ממש פה בבניין. התמונה שלו ברשימת עברייני המין האמריקניים לא יוצאת לי מהראש. מפחיד מאוד לדעת שאדם כזה גר ליד הילדים שלי, ואנחנו נעשה הכול כדי שהוא לא יקבל אזרחות".

 

דיוויד מוריס, מנכ"ל עמותת "מגן" להגנת הילד, החל לפעול כדי למנוע מווינברג לקבל אזרחות ישראלית. מוריס אמר ל-ynet: "השאלה מה אפשר לעשות כדי שיהיה צדק היא מורכבת. אנחנו עובדים גם מול הרשויות בארצות הברית כדי שיבקשו לחקור אותו, וגם מול הרשויות בארץ כדי שלא יקבל מעמד של עולה חדש".

  

וינברג ואשתו סירבו להתייחס לידיעה. בא כוחו, עו"ד איתן להמן, הדגיש השבוע כי מבחינה משפטית אין כל טענות חדשות נגד וינברג והוא שילם את חובו לחברה. עוד הבהיר כי קיים אישור מהמשטרה בניו יורק שלא הוגשה כל תלונה חדשה נגדו. עו"ד להמן: "נקבע שהוא ביצע מעשים, אבל הוא ריצה את עונשו

לפני שנים לא מעטות והעניין מאחורינו. אנחנו מדינת חוק, ברגע שאדם ריצה את עונשו ושילם את חובו לחברה, אין מה לעשות יותר".

 

לגבי קבלת האזרחות אמר עו"ד להמן: "הוא יהודי, מבחינת החוק אין סיבה אמיתית שלא לתת לו, אבל כמו כל אדם שעולה לארץ זה ייבחן במשרד הפנים". כמו כן ציין להמן כי וינברג חולק על הגדרתו כמסוכן לציבור בדרגה 3, ישנם הליכים משפטיים כדי לשנות זאת, והוא טוען שהעבירה שביצע היא בדרגה נמוכה יחסית.

 

על הפרסומים בארצות הברית, שלפיהם יש לחקור את מעורבות וינברג בעבירות נוספות אומר עו"ד להמן: "מדובר בטענה שקרית, אין תלונה חדשה ומעשים חדשים. אם הייתה איזושהי תלונה נגדו, לא היו מאפשרים לו לצאת מארצות הברית. הוא לא ברח משם, לא זייף שום דבר ולא הגיע במרמה. הוא יצא מניו יורק עם הדרכון האמריקני שלו. זה התעורר עכשיו ממניעים לא כשרים. כנראה קל מאוד לעורר היסטריה ופניקה. מדובר באדם שרצה להגיע לארץ ממניעים ציוניים ולבנות את חייו מחדש".

 

וינברג אינו דרוש לחקירה בעבירות חדשות, ולפיכך משטרת ישראל לא תתערב לפי שעה בנושא. בתגובה רשמית נמסר מהמשטרה: "איננו מוסרים פרטים על אודות אזרחים, לא כל שכן בנוגע לתיקי חקירה המנוהלים לכאורה ברשויות אכיפה בחו"ל".

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: NYS Sex Offender Registry
יונה (ג'ייסון) וינברג
צילום: NYS Sex Offender Registry
בית מגוריו של וינברג
מומלצים