שתף קטע נבחר

כוננות בגבול הצפון: "המפתחות למקלט בכיס"

ברקע איומי חיזבאללה ואיראן לנקום את התקיפה שמיוחסת לישראל מנסים בגולן ובגליל לשמור על שגרה: "חיזבאללה לא רוצה לפתוח עכשיו עוד חזית". מנגד, רבים מתושבי הצפון התלבטו אם להשכיב את ילדיהם בחדרי הביטחון

"החשש קיים כמו שהוא קיים היום בכל מדינת ישראל, אבל אנחנו משתדלים שלא לתת לו לשבש לנו את אורח החיים", כך אמרה אמש (יום ג') תושבת מטולה לקראת עוד לילה מתוח באזור הצפון בעקבות חיסול אנשי חיזבאללה והגנרל האיראני בסוריה. באזור רמת הגולן והגליל העליון נראו במשך היום שיירות שהובילו טנקים ונגמ"שים צבאיים, ואף על פי שתושבי הצפון מנסים להדחיק את המתרחש, עולים החששות והזיכרונות מתקופות קשות יותר.

 

החששות בעקבות התקיפה בקוניטרה שמיוחסת לישראל התגברו עוד יותר לאחר שמפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, אמר כי על ישראל לצפות ל"ברקים הרסניים". לדבריו, מדובר בנקודת פתיחה חדשה לקראת ההתמוטטות הקרבה ובאה על ישראל. "ישראל כבר הרגישה בעבר מה קורה כשאנחנו כועסים", איים הבכיר האיראני. "הפשע בקוניטרה מדגיש כי אסור להתרחק מזירת הג'יהאד".

 

אתמול בשעות הערב נסגר לתנועה כביש הצפון הישן בקטע שבין מושב אביבים למושב דוב"ב בשל קרבתו לגבול לבנון. במקביל, חקלאים מהמושבים הסמוכים אמרו כי נאסר עליהם להתקרב לשטחים הסמוכים לגדר. בצבא ציינו בנוגע לכביש שנסגר כי הוא כמעט אינו בשימוש ורק תושבי האזור נוסעים בו. עוד נאמר כי התנועה המשמעותית באזור זה עוברת בכביש החדש. במקביל נסגר גם כביש סמוך למושב זרעית.

כביש הצפון הישן נסגר בין אביבים לדוב"ב (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
כביש הצפון הישן נסגר בין אביבים לדוב"ב(צילום: אביהו שפירא)

עולים לצפון (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
עולים לצפון(צילום: ג'ורג' גינסברג)

אם לא די באיומים שפוזרו מאז התקיפה מכיוון חיזבאללה ואיראן, בשעות הצהריים אתמול הוקפצה כיתת הכוננות במטולה בשל ירי באוויר בשיירה שנעה בשטח לבנון. תושבת מטולה סיפרה כי ילדיה היו באותה השעה בבית, מכיוון שיום הלימודים הסתיים מוקדם מהרגיל. "שמעתי רק את שלב החזל"ש (חזרה לשגרה) כי לא ידעתי מה קרה והילדים היו לבד בבית. אני משתדלת למנוע מהילדים לצפות בחדשות, כי זה סתם מכניס אותם ללחץ".

 

האם המודאגת אמרה עוד כי "החשש הוא כמו בכל המדינה, כי אם תהיה תגובה היא יכולה להיות באותה מידה בגולן וגם בתל אביב. זה לא חייב להיות באזור מסוים. יש אי-נוחות לחקלאים, ואף אחד לא לוקח סיכון ומתקרב לגדר הבינלאומית אבל מנסים לתת לזה כמה שפחות מקום". למרות דברי ההרגעה, רבים מתושבי הצפון התלבטו אם להשכיב הלילה את הילדים בממ"דים.

מכביש 6 לאזור המתוח (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
מכביש 6 לאזור המתוח(צילום: ג'ורג' גינסברג)

ההנחיה הרשמית של הצבא לגורמים האזרחיים היא לשמור על שגרה. העמימות שעליה שומרים בירושלים בנוגע לתקיפה הביאה לחרושת שמועות שהתרוצצה בצפון, בין השאר בעמודי פייסבוק וקבוצות הוואטסאפ בנוגע לאירועים ביטחוניים שלכאורה התרחשו. גם קולות נפץ מאימונים ברמת הגולן, שנשמעו היטב בגליל העליון, תרמו למתח.

 

"קיבלנו החלטה להמשיך בשגרה", אמר יו"ר הוועד במושב מרגליות, איתן דווידי. "המקלטים עדיין סגורים אבל הולכים עם המפתחות בכיס, על כל צרה שלא תבוא. התחושה שלנו היא שחיזבאללה לא רוצה לפתוח עכשיו עוד חזית. הוא עסוק מדי בסוריה. יש תושבים שחוששים יותר ויש שפחות, אבל על פני השטח האווירה רגועה. אתמול הייתה בעיה לצאת לשטחים שקרובים לגדר אבל היום כבר לא קיבלנו הנחיה בעניין. כמובן שלא משחקים בעניין הזה ועושים כל מה שהצבא אומר", ציין דווידי.

 

"מי שחושש זה נסראללה" 

בחלק מבתי הספר בקריית שמונה - ובאזורים נוספים בגליל - נערכו היום תרגילי ירידה למקלטים. ראש העיר קריית שמונה, הרב ניסים מלכה, קיים רענון נהלים בישיבה עם ראשי המנהלים בבניין העירייה. בעלי התפקידים הונחו שלא לעזוב את העיר בשלב זה. "הסתובבתי היום בעיר וראיתי את התושבים בפעילות רגילה, חיים את חייהם. מי שנמצא כרגע בבונקר וחושש הוא נסראללה - ולא אנחנו. אני קורא לתושבים להמשיך בשגרה. לקיים אורח חיים רגיל, אך להיות ערניים. אנחנו סומכים על הצבא ואני נמצא בקשר רציף עם הגורמים הצבאיים. נדאג לעדכן את התושבים בכל התפתחות".

 

גם במועצה האזורית גולן, רועננו הנהלים למקרה של אירוע חריג אך השגרה נמשכת. "המועצה נמצאת בקשר רציף וקבוע עם גורמי הצבא בשל התגברות המתיחות בגבול הצפון", אמר ראש המועצה אלי מלכה, "לצד המשך קיום חיי שגרה מלאים של התושבים. המועצה וידאה את מוכנות מטה ההפעלה, היישובים ומוסדות החינוך וחידדה נהלים. בשלב זה לא התקבלו הנחיות מיוחדות אך בעלי התפקידים הונחו לשמור על ערנות ודריכות".

כוננות צה"ל בצפון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוננות צה"ל בצפון(צילום: AFP)

חמינאי וג'יהאד מורנייה בתמונה שפרסמו שלטונות איראן ()
חמינאי וג'יהאד מורנייה בתמונה שפרסמו שלטונות איראן

אתמול אחר הצהריים אמר בכיר ביטחוני ישראלי לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל לא התכוונה לפגוע במוחמד עלי אללה דאדי, הגנרל האיראני שנהרג בתקיפה בסוריה. הגורם, שסירב לחשוף את

שמו מכיוון שישראל לא אישרה רשמית שהיא זו שתקפה, אמר כי ישראל חשבה שהיא תוקפת רק לוחמים בדרג נמוך.

 

בתשובה לשאלה אם ישראל מצפה לפעולת תגמול איראנית או של חיזבאללה בגלל התקיפה, השיב הגורם: "כמעט בטוח שהם יגיבו. אנחנו מצפים שזה יקרה, אבל אני חושב שלאף אחד מהצדדים אין רצון בהסלמה. לא צפינו לתוצאה כזאת, בוודאי לא בכל מה שקשור לגנרל האיראני".

 

מדברי הגורם הביטחוני ניתן להבין כי ישראל אכן עומדת מאחורי התקיפה. לדבריו, "חשבנו שאנחנו תוקפים חוליה של האויב שהייתה בדרכה לבצע פיגוע בגדר הגבול. הייתה לנו התרעה, איתרנו את כלי הרכב, זיהינו אותו כרכב של האויב וביצענו את הירי. ראינו את זה כפעולה טקטית מוגבלת".


פורסם לראשונה 20/01/2015 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
כוחות צבא בגליל העליון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים