שתף קטע נבחר

העליון: הרצליה תשלם מיליונים לבעלי קרקע

סוף לפרשת פארק "באסה" בהרצליה? העליון דחה ערעור של עיריית הרצליה נגד ההחלטה לשלם פיצויים של 39 מיליון שקל לבעלי קרקע פרטיים בפארק הרצליה, וקבע כי עליה לשלמם באופן מיידי. כ-100 בעלי הקרקעות, שמחזיקים ב-200 דונם משטח מהפארק, כבר קיבלו חלק מהסכום לפני יותר מ-3 שנים

סוף לפרשת פארק "באסה" בהרצליה? בית המשפט העליון דחה שלשום (ב') בקשה של עיריית הרצליה לעיכוב ביצוע על פסק דין של בית המשפט המחוזי בתל-אביב, שחייב אותה לפני כחצי שנה לשלם סכום של כ-39 מיליון שקל לכ-100 בעלי קרקעות בפארק הרצליה (באסה). מדובר ב-200 דונם משטח הפארק, שהופקעו ב-2001 לטובת הקמתו. בנוסף, חויבה העירייה לשלם הוצאות משפט בגובה 15 אלף שקל.

 

סוגיית הקרקעות בפארק הרצליה - רקע:

 

העירייה כבר שילמה לבעלי הקרקעות בפארק סכום של מיליוני שקלים, וכעת נותר לה לשלם עוד 39 מיליון שקל, אותם תצטרך להעביר לבעלי הקרקעות באופן מיידי. ערעור עיריית הרצליה לעליון נסב על פסק דינה של שופטת בית המשפט המחוזי, ד"ר דרורה פלפל, מחודש יולי האחרון, לפיו הפיצוי לבעלי הקרקע בפארק יעמוד על כ-53 אלף דולר לדונם. זאת, בעוד העירייה טענה כי הפיצוי צריך להיות מחושב לפי 28 אלף דולר לדונם, או במקרה "הגרוע" 45 אלף דולר לדונם.

 

בית המשפטי המחוזי אף קבע כי עיריית הרצליה הפרה את החוק ולא שילמה לבעלי הקרקע את הפיצוי במועד הקבוע על פי החוק, אלא באיחור של 9 שנים ויותר. על כן חויבה העירייה לשלם לבעלי הקרקע גם דמי שימוש שנתיים בשיעור של 6% משווי הקרקע, בנוסף על פיצויי הפקעה.

פארק באסה כפי שנראה בשנת 2006 (באדיבות החברה להגנת הטבע) (באדיבות החברה להגנת הטבע)
פארק באסה כפי שנראה בשנת 2006(באדיבות החברה להגנת הטבע)

פארק הרצליה כיום (צילום: אייל פרידמן) (צילום: אייל פרידמן)
פארק הרצליה כיום(צילום: אייל פרידמן)

סכסוך של למעלה מ-15 שנה

בעקבות זאת הגישה העירייה ערעור ובקשה לעכב את ביצוע פסק הדין, בטענה כי סיכוייו של הערעור להתקבל גבוהים. היא הדגישה כי על פי שערוך מוקדם שערכה, הכולל ריבית והצמדה של הסכום מ-2001, עליה לשלם עוד 39 מיליון שקל לכ-100 תובעים רשומים, הכוללים תושבי חוץ, וביחס לחלקם - אף ליורשיהם. לדבריה, מאחר שמדובר בכ-100 תובעים, היא תתקשה לגבות את הסכום בחזרה, במידה וערעורה יתקבל.

 

שופט בית המשפט העליון, אורי שהם, דחה את טענות העירייה וקיבל את עמדת בעלי הקרקע, שיוצגו על ידי עוה"ד עודד ישראלי, פרופ' אברהם ציון, גדעון אליאב ויהודית גרנית. נקבע כי אין זה נכון שסיכויי הערעור גבוהים, מאחר שהעירייה מערערת על ממצאים עובדתיים שנקבעו על ידי בית המשפט המחוזי "על יסוד עדויות, חוות דעת שמאיות (בעיקר אלו שהוגשו דווקא על ידי העירייה) ותצלומי אוויר של שטח התוכנית במועדים הרלוונטיים, אשר נבחנו בקפידה על ידי בית המשפט".

 

הסכסוך בין עיריית הרצליה לבעלי הקרקעות בבאסה נמשך כבר למעלה מ-15 שנים, מאז כיהנה בראשות העיר יעל גרמן, חברת הכנסת מסיעת יש עתיד שעד לאחרונה שימשה כשרת הבריאות. לאחר שהחלופות להפקעה שהוצעו על ידי בעלי הקרקע נדחו, הגישו הבעלים תביעת פיצויי הפקעה. הם טענו כי העירייה הפרה את חובתה לשלם להם את הפיצוי במועד בו תפסה את השטח, והשכירה אותו לאגודות הספורט של הרצליה ולבית קפה בתחום הפארק העירוני.

 

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "ההנהלה החדשה של עיריית הרצליה מכבדת את החלטת בית המשפט, לומדת אותה ובוחנת המשך צעדיה, לנוכח התנהלות מהלכי העבר, אשר יצרו את החוב הנוכחי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל פרידמן
פארק הרצליה
צילום: אייל פרידמן
מומלצים