שתף קטע נבחר

העדות הדרמטית מחכה: "ניצב במשטרה התערב לטובת קובי כחלון"

הפצצה ממתינה לטיפול במח"ש כבר חודשים: עדות ולפיה אחד מבעלי התפקידים הרגישים ביותר מנע שוב ושוב המלצה להעמיד לדין את סגן ראש העיר ירושלים קובי כחלון, שסיפר: "הייתי אצל הקצין בבית". הוא קודם, והמשיך לפעול לפי הנטען לטובת אחיו של משה כחלון. חקירה טרם נפתחה במח"ש. משרד המשפטים: אין יסוד לחשד שניצב ביצע עבירה פלילית

הוא מכהן באחד התפקידים הקריטיים ביותר במשטרת ישראל, בצומת מרכזי של קבלת החלטות רגישות במיוחד. אבל ל-ynet נודע שכבר זמן רב שבמחלקה לחקירות שוטרים מונח חומר שעלול לסבך מאוד ניצב במשטרה, ומעלה שאלות על יחס מיוחד שהעניק, לכאורה, באופן תמוה לנבחר הציבור קובי כחלון, אחיו של משה כחלון, כדי לחלצו מהעמדה לדין.

 

עדכונים שוטפים גם בטוויטר של ynet

 

מי שנהנה לפי העדות הדרמטית שממתינה במח"ש - וטרם הובילה ככל הידוע לחקירה - הוא סגן ראש העיר ירושלים קובי כחלון, פוליטיקאי בעל השפעה וקשרים ענפים, שלאחרונה לקח חופשה מתפקידו בעירייה לטובת מעורבות בקמפיין הבחירות של אחיו במפלגת כולנו. חקירה שנוהלה ב-2012 ביחידת העל המשטרתית להב 433 עסקה בעבירות שחיתות, לכאורה, מצדו בהיותו יו"ר ועדה מקומית לתכנון ובנייה. על פי החשד, פעל כחלון לקדם אינטרסים של יזמים וקבלנים בניגוד לתוכנית בניין עיר (תב"ע).

 

על פי עדויות במח"ש סגן ראש העיר שהגיע לחקירה אמר לחוקרים כי הוא חבר של אותו ניצב, ואף ציין שערב החקירה ביקר אצלו בבית.

מימין: קובי כחלון. הניצב סייע? ()
מימין: קובי כחלון. הניצב סייע?

בספטמבר 2012, לפני סיום תיק החקירה, התקבל במח"ש מידע על כך שהניצב מתערב לכאורה באופן גס לטובת כחלון, ומנסה "להוריד" את צוות החקירה מההמלצות להעמיד לדין. במח"ש קיבלו את המידע על אודות הקשר הפסול שהובא עד לידי פרקליט המדינה דאז משה לדור, שכינס ישיבה בנושא - רגע לפני מינוי הניצב לתפקיד רגיש במיוחד. ואולם, בסופו של דבר "בשל חוסר שיתוף פעולה של המקור", לא נפתחה חקירה, והקצין קודם.

 

בינתיים, חוקרי היחידה הכלכלית המשיכו בחקירה, ומצאו כי ישנה תשתית ראייתית נגד סגן ראש העיר כחלון והמליצו על העמדתו לדין יחד עם אחרים.

 

לטענת גורמים במשטרה, בשלב זה נרשמה עוד התערבות גסה מצד הניצב: בצעד יוצא דופן, על פי העדויות, משלא הצליח לשכנע את החוקרים לוותר על המלצה לכתב אישום, מינה קצין מטעמו כדי שיבדוק במיוחד לעומק את תיק החקירה - רק בעניינו של כחלון שהיה אצלו בבית.

 

גם הקצין שבדק הגיע לאותה מסקנה, והצטרף לדעת צוות החקירה: הוא קבע שיש להעמיד לדין את סגן ראש העיר, מכיוון שמדובר בעבירות חמורות לכאורה. למרות זאת, ההחלטה הסופית שהועברה מהמשטרה לפרקליטות המדינה כללה חוות דעת שונה לגמרי - ובאופן מפתיע ההמלצה הרשמית הייתה לסגור את התיק נגד כחלון מחוסר עניין לציבור ולהעביר אותו לפן המשמעתי בשירות המדינה.

 

עד היום, למעלה משנה, ממתין התיק בפרקליטות ללא הכרעה. על פי גורמים בפרקליטות המדינה, לפני כמה חודשים הונחה שוב על שולחן מח"ש עדות מפורטת על השתלשלות האירועים. מוסר העדות חזר על הדברים שפורטו בעבר במשך שעות ארוכות, ואולם עד כה נראה שבמחלקה לחקירות שוטרים לא ביררו עם הקצין הבכיר את הטענות על התערבות פסולה.

 

דובר משרד המשפטים מסר כי "לאחר בחינת החומר שנבדק בעבר במח"ש עולה כי אין יסוד לחשד שבוצעה עבירה פלילית מצד ניצב במשטרה בעניינו של קובי כחלון".

 

גורם במשרד המשפטים הוסיף כי "אם יהיו ממצאים נוספים לא נהסס לחקור".

 

פן נוסף של הפרשה הוא בדיקת מח"ש על אודות הדלפה שקיבל כחלון כי מתנהלת נגדו חקירה. יאיר ביטון, הבעלים של חברת הנדל"ן ב. יאיר, הדליף לו כי הוא תחת חקירה. כחלון פנה בעקבות כך למשטרה וסיפר לראש צוות החקירה כי דבר החקירה הודלף לו. כעת בודקת מח"ש אם הקצין שעמד בראש צוות החקירה, וששמו נקשר גם בפרשת רונאל פישר, לא דיווח על השיחה עם כחלון ועל העובדה כי האחרון ידע כי מתנהלת נגדו חקירה.

 

הניצב מסר בתגובה: "אין טעם שאגיב לשטויות האלה".

 

ממטה מפלגת כולנו של כחלון נמסר בתגובה: "לפני כשנתיים היה קובי קורבן לניסיון סחיטה על-ידי קצין משטרה בפרשת רונאל פישר. בעקבות בדיקת העובדות ולאחר דיווחו של קובי לקציני משטרה בכירים בזמן אמת משמש היום קובי כעד מרכזי בפרשה כנגד אותו קצין מושחת (הכוונה לא לאותו ניצב אלא לקצין אחר - א"ס). קובי עודכן על ידי המשטרה כי התיק נסגר וכעת ממתינים לסגירה פורמאלית של התיק על-ידי הפרקליטות. לצערנו, יש גורמים אינטרסנטים המנסים לעשות שימוש פוליטי ומניפולטיבי על מנת לפגוע במפלגת כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים