שתף קטע נבחר

10 היכו דרוזי בי-ם: "שמעו שדיברתי בערבית"

"יריקה, מכות, זכוכיות, בקבוקים": כך תקפו עשרה חובשי כיפה את החייל המשוחרר טומי חסון. "ירד לי דם על הראש, האוזניים והחולצה", שחזר. אחיו: לפני חודש נרצחו שוטרים דרוזים בפיגועים, עכשיו דרוזי מקבל מכות מיהודים

פניה האלימים של הגזענות נחשפים שוב: טומי חסון (21), סטודנט דרוזי, מאושפז בבית החולים הדסה עין כרם לאחר שהותקף אמש (ה') על ידי עשרה חובשי כיפה, סמוך לתחנה המרכזית בירושלים. לטענתו, הם הכו אותו אחרי ששמעו כי הוא מדבר ערבית.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

  

חסון סובל מחבלות בפניו ובעורפו, שגרמו לו תוקפיו גם בעזרת בקבוקי זכוכית ששברו עליו. הוא סיפר ל-ynet: "סיימתי ב-23:00 את העבודה בבית מלון ג'רוזלם גולד, ליד התחנה המרכזית. בדיוק כשיצאתי משם, בתחנה בדרך לאוטובוס, היו כמה חבר'ה, בערך עשרה אנשים. הם זיהו שאני מדבר ערבית עם מישהו ממזרח ירושלים שהיה איתי. אז התחילו לזרוק כמה מילים וזרקו גם פחית על הראש. נשארתי לכמה שניות ואז בא מישהו שאמר לי, 'מה אתה רוצה', בצורה מזלזלת".

לדבריו, "מישהו ירק עליי ואני נתתי לו מכה. ואז כולם נכנסו בי. פשוט הרביצו לי מכות. זכוכיות, בקבוקים. היו שם מלא אנשים, צרחו, לא יכלו לעשות כלום ולא יכלו להפסיק. רק אחרי כמה דקות הצלחתי לברוח קצת לכניסה של התחנה המרכזית ושם כמה חבר'ה הושיבו אותי, נתנו לי מים דאגו לי והזמינו אמבולנס עד שהגיעה המשטרה. התחילו לשאול אותי שאלות. בינתיים ירד לי דם על כולי, על הראש, האוזניים ועל החולצה".

 

חסון, ששוחרר בהמשך מבית החולים, הבהיר: "אני לא מכיר אותם, אין לי מושג מי הם. רק ראו אותי מדבר ערבית ואני לא יודע למה נטפלו בעצם אליי".

 

אמבולנס של מד"א הוזעק למקום ואנשיו העניקו לחסון טיפול ראשוני ופינו אותו לבית החולים הדסה עין כרם. חסון סיפר על שאירע לצוות הרפואי, כשהוא נסער ומזועזע. בעל פיצוצייה סמוכה דיווח למשטרה עת הבחין בתחילה במה שחשב כקטטה בין צעירים. כשהגיעה ניידת למקום התוקפים כבר לא היו בו, ומצלמות האבטחה באזור לא כיסו את המתחם שבו הותקף חסון. המשטרה גבתה ממנו עדות עת טופל בבית החולים. 

חסון (באמצע) בימיו בבית הנשיא בירושלים (צילום: דוברות בית הנשיא) (צילום: דוברות בית הנשיא)
חסון (באמצע) בימיו בבית הנשיא בירושלים(צילום: דוברות בית הנשיא)

טומי חסון. הותקף ()
טומי חסון. הותקף
רמזי, אביו של חסון, משוחח עם הנשיא ריבלין ()
רמזי, אביו של חסון, משוחח עם הנשיא ריבלין
 

חסון, מוסיקאי שגדל בדליית אל-כרמל, עבר לאחרונה לגור בירושלים. הוא השתחרר לפני שלושה חודשים מצה"ל והחל ללמוד באקדמיה למוסיקה בגבעת רם. בשמונת החודשים הראשונים לשירות הצבאי שלו שירת בגדוד הדרוזי הלוחם "חרב" ובהמשך שירת בבית הנשיא.

  

רמזי, אביו של חסון, סיפר בזעזוע כיצד התערער אמונו: "באופן אישי האמנתי עד עכשיו שזה עם אחד, לא ראיתי שום הבדל בין יהודי לבין דרוזי. האמנתי ואני מאמין ואאמין בעתיד גם כן שזו הארץ של העם היהודי, זכותו לגור פה. על זה לא היה אף פעם ספק. אני מאשים את עצמי, מאשים גם כן את ידידי היהודים שלא עשינו מספיק בחינוך. לדבר ערבית זה לא בושה, זה לא פוטנציאל למחבל". 

 

אחיו של טומי, ג'וליאן, סיפר ל-ynet: "לפני חודש נרצחו שני שוטרים דרוזים בפיגועים, ועכשיו דרוזי מקבל מכות מיהודים. כששאלו אותנו אם אנחנו מפחדים שטומי גר בירושלים אמרנו שלא, כי הוא גר ליד יהודים".

 

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין שהכיר את חסון מימיו שירותו הצבאי במקום, התקשר לאביו על מנת להביע תמיכה במשפחה.

 

בעקבות הפרסום ב-ynet הוא אף גינה את האלימות בעמוד הפייסבוק שלו: "טומי, בן העדה הדרוזית שלאחרונה השתחרר משירות צבאי מסור במזכירות הצבאית של בית הנשיא, מאושפז בהדסה עין כרם לאחר שהוכה קשות בליל אמש. הוא צעד בסביבת האוניברסיטה ושוחח בערבית כשחבורת נערים יהודים התנפלה עליו באלימות.

 

"שוחחתי עם אביו הבוקר ולא יכולתי להאמין למשמע אוזניי. בשר מבשרה של הארץ הזו, מותקף באלימות איומה שכזו. אחים אנחנו, ונוקיע מתוכנו כל התנהגות איומה ונוראה כזאת". 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים