שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, מאיר אזולאי "ידיעות אחרונות"

הסמפכ"ל חשוד. שוטרות: בכירים מרשים הכול

8 נשים העידו נגד סגן המפכ"ל ניסים מור, שנחקר שבע שעות בחשד לביצוע מעשה מגונה ולהטרדה מינית. "קצינים מרשים לעצמם לעשות מה שהם רוצים", אמרו שוטרות זוטרות. תנ"צ בדימוס זיוה אגמי: "יש במדינה תרבות לבנטינית ונורמה שוביניסטית"

סגן המפכ"ל הוא האיש שעומד במרכז הפרשה החדשה שמביכה את צמרת המשטרה. כך הותר לפרסום הערב (יום ב'). הניצב ניסים מור חשוד כי הטריד מינית שוטרת, ניהל קשר פסול עם שש שוטרות נוספות ולאחר מכן ניסה להשמיד ראיות. חקירתו הפכה לשיחת היום בתחנות המשטרה ברחבי הארץ. השוטרים קיבלו הוראה חד-משמעית שלא לדבר על הנושא, אך במקביל הביעו תסכול על הפגיעה המתמשכת בשמם. "קצינים בכירים מרשים לעצמם לעשות מה שהם רוצים ולא אכפת להם שהם פוגעים בארגון כולו", אמרה שוטרת.

 

 

 

מור, בן 56, מכהן בשנה וחצי האחרונות כסגנו של רב-ניצב יוחנן דנינו. הוא התגייס למשטרה לפני יותר מ-30 שנה, אחרי שירות בחיל הנדסה. בין היתר שימש כמפקד תחנת אשדוד, מפקד מרחב אילת ומפקד מרחב לכיש. לפני שבע שנים מונה למפקד מחוז מרכז, ואחר כך שימש כראש אגף שירות וביטחון, אגף המבצעים של המשטרה.

 

בחקירתו היום במשרדי מח"ש בירושלים, שארכה שבע שעות, קשר עצמו מור למעשים שמיוחסים לו - ביצוע מעשה מגונה בשוטרת זוטרה שנזקקה לסיועו והטרדתה המינית, הכול תוך ניצול יחסי מרות. במח"ש מייחסים לו גם עבירות שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה. שמונה נשים נוספות הגיעו היום למח"ש כדי למסור עדות בחשד לביצוע עבירות נוספות.

 

קצינים ושוטרים זוטרים רבים הביעו הבוקר תרעומת על רקע החשדות החמורים. קצינת משטרה במרחב דן אמרה כי רק כששדרת הפיקוד תהיה נשית ברובה ייפסקו ההטרדות המיניות. "זה משהו גנטי שגברים מרשים לעצמם להגיד מה שהם רוצים ומה שהם חושבים. הטרדות מיניות היו קיימות תמיד, אבל עכשיו התחילו להתלונן בגלל כל מאבקי הכוח במשטרה. שוטר שמרגיש שלא מעריכים אותו מספיק, אם בעבר הוא היה שותק, היום הוא מזמין חוקרים ומוסר עדות".

הניצב החשוד בהטרדה ניסים מור, הבוקר (צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות") (צילום: יאיר שגיא
הניצב החשוד בהטרדה ניסים מור, הבוקר(צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות")
 
מור לצד השר אהרונוביץ' והמפכ"ל דנינו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מור לצד השר אהרונוביץ' והמפכ"ל דנינו(צילום: מוטי קמחי)

אחד השוטרים שנכנס הבוקר לתחנה בתל אביב אמר כי כששמע על החשדות החדשות הוא התבייש בהיותו לבוש מדים כחולים. "פעם ללבוש מדים הייתה גאווה ועכשיו זה גורם למבוכה. כשאנשים ברחוב מסתכלים עליי אני לא יודע מה הם חושבים - אם הם נותנים לי כבוד או חושבים שאני מתעסק עם השוטרת שיושבת איתי בניידת".

 

"ניצול דרגה - הכי עלוב שיש"

ניצב בדימוס אריה עמית התייחס בשיחה עם ynet לפרשה החדשה שמטלטלת את המשטרה והצביע על כשל חמור בשדרת הפיקוד. "אחד הדברים שמטרידים אותי כבר הרבה זמן זה המנהיגות בצמרת המדינה", אמר עמית. "זאת בעיה אסטרטגית כמעט בכל מקום וגם במשטרה. כשמדברים על מפקדים יש עניין של דוגמה אישית ואנחנו לוקים בזה. ההשפעה שיש להתנהגותו של מפקד על פקודיו היא חמורה ביותר, מאחר שהפקודים רואים במפקדים דמות נערצת, וזה לא קיים כמעט בכל מקום אחר".

 (צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח, מוטי קמחי) (צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח, מוטי קמחי)
(צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח, מוטי קמחי)
 

"עבריינות מין היא העבריינות הכי נבזית שיש", הוסיף הניצב לשעבר. "כשאדם מנסה להיכנס לתחתונים של בחורה באמצעות דרגתו, מעמדו או כספו הוא הכי עלוב שיש ועבריין. זה פוגע במוטיבציה של השוטרים, מאחר שהם רואים את הבכירים שהעבודה לא מעניינת אותם, ואין מי ששם בלם על הדבר הזה. המערכת צריכה לעשות 'ריסטרט' אמיתי ולהשאיר בארגון רק אנשים שלא עולה בהם רבב".

 

תת-ניצב בדימוס זיוה אגמי, שכיהנה כראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, התייחסה בראיון ל-ynet לחשיפה המרעישה הבוקר. "צריך לראות את הדברים בזווית מעט שונה", אמרה. "משטרת ישראל עוברת טלטלה, הפרטים מביכים, פוגעים בארגון. אבל משטרת ישראל היא חלק מגופי המדינה הממשלתיים, ואני אומרת באחריות - כל הגופים הממשלתיים כולם מכילים את התופעה במקום להילחם בה בחומרה. אם זה ראשית השינוי שהמפכ"ל הזה מוביל, אני שמחה על כך. אני מעדיפה שיכאב עכשיו, שיכניסו את האזמל הכי עמוק שאפשר וינקו את המורסה".

 

"אני חושבת שעד היום היה קשר של שתיקה, וצריך להפר אותו בעוצמה ובכוח. הנושא הזה צריך להיות מטופל באגרסיביות... אנחנו מדברים על תרבות לבנטינית מזרח-תיכונית שנמצאת במדינה. זו נורמה שוביניסטית שלצערי מורגשת מאוד באזור הזה. בוודאי שזו עבירה פלילית - אבל עדיין בכל מיני מקומות הדבר הזה קיים. אני לא חושפת כאן חדשה. יש עכשיו שינוי ארגוני במשטרת ישראל, ואני שמחה שכל מי ששתק פותח את הפה ללא מורא".

 

אגמי ציינה כי לפני שעזבה את שורות המשטרה התריעה על הנושא החמור. "לפני שעזבתי את תפקידי שוחחתי עם המפכ"ל ואמרתי לו שמאחורי כל דלת עשירית יש אישה או נערה שהוטרדה וצריך לטפל בזה", סיפרה. "הוא שלח קצינים הביתה, הוא לא עושה הנחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
סגן המפכ"ל ניצב ניסים מור
צילום: מוטי קמחי
מומלצים