שתף קטע נבחר

פצועים סורים: "צריך לחסל את חיזבאללה"

הפצועים שמאושפזים בבית חולים זיו בצפת מספרים על הזוועות בסוריה ומגדירים את חיזבאללה כאחראי למצב: "הם מפלגת שטן". הם שולחים מסר לישראל: אם חיזבאללה יעזוב אפשר יהיה להגיע לשלום

עשרות פצועים מסוריה מאושפזים בבית חולים זיו בצפת, ומקבלים טיפול רפואי אחרי שנפגעו במלחמת האזרחים במדינתם. רובם מאשימים את חיזבאללה במצב בסוריה, וטוענים כי ישראל צריכה לפעול נגד מוקדים בסוריה כדי לחסל את משטר אסד ואת חיזבאללה. "יש בלגן בסוריה, אף אחד לא יודע מי נגד מי", מעיד אחד מהם, כשבוע לאחר חיסולם של בכיר חיזבאללה ג'יהאד מורנייה וחברים נוספים בארגון בגולן הסורי - מעשה המיוחס על-פי פרסומים זרים לישראל.

 

חוסאם בן ה-27 מדמשק עבד כחשמלאי בקוניטרה. בדרך חזרה לביתו התפוצצה רקטה ופצעה אותו קשה. "בסוריה יש בלגן גדול. כל פעם שהמורדים מתקרבים למקום מסוים, הצבא של אסד מתחיל לתקוף את כל האזורים שהם בשליטת המורדים", הוא אומר. "חיזבאללה גורמים לנו יותר בעיות ולא מביאים לנו פתרונות. רק אם חיזבאללה יעזוב אפשר יהיה להגיע לשלום. מאז שהתחילה המלחמה הם משתפים פעולה בכל מעשה הפשיעה וחיסול אנשים בשטח".

 

הפצוע סיפר כי מאז הגעתו לישראל הוא מנותק מבני משפחתו. "אני רוצה לחזור לסוריה כדי לספר להם על היחס המדהים שקיבלתי בישראל. הרופאים מטפלים בנו לא פחות מחולים ישראלים", הוא אומר. "דבר כזה גרם לי לשנות את דעתי על ישראל ולאחל להגיע לשלום. תמיד המשטר היה מלמד אותנו שישראל היא האויבת של סוריה ושל כל מדינות ערב. אחרי ששהיתי כאן דעתי הפוכה, ישראל טובה יותר מכל מדינות ערב שלא מקבלות פצועים. אני רוצה להודות לממשלת ישראל על העזרה".

 

חוסאם סיפר על השפלת נשים בסוריה. "משטר אסד עוצר נשים והחיילים אונסים אותן. כל חייל עושה מה שמתחשק לו כי יודעים אין מי שיתחשבן איתם", הוא טוען. "גם בכלא מבקשים מהנשים שנעצרו לנקות כשהן ערומות. היו נשים שהסתתרו עם ילדים קטנים בלי שידעו מי הוא אביהם. הם אנסו בנות מול עיני ההורים".

 

ארכיון (אלעד גרשגורן "ידיעות אחרונות") (אלעד גרשגורן
ארכיון(אלעד גרשגורן "ידיעות אחרונות")

 

מורנייה. "כל מה שיפגע בחיזבאללה הוא טוב" (צילום: AP) (צילום: AP)
מורנייה. "כל מה שיפגע בחיזבאללה הוא טוב"(צילום: AP)
 

אחמד בן ה-18 מדרעא נפצע ברגלו מירי בדרכו חזרה הביתה מבית הספר. הוא לא זוכר כלום מהאירוע, ומספר כי לאחר פציעתו התעורר בישראל. "אני שמח שהגעתי לכאן. אם היו לוקחים אותי לירדן היו חותכים לי את הרגל", הוא אומר.

 

"כולם הורגים אלה את אלה. אני מקווה שהכול ייגמר כי נמאס לנו. כל יום יש מתקפה, יש אזורים שתוקפים אותם כל הזמן ללא הפסקה. משטר אסד משתמש בכל האמצעים לדכא את העם הסורי. גם ארגון חיזבאללה מעניק עזרה למשטר, ונותן לו כוח שמשאיר אותו בשלטון. בלי חיזבאללה העניין מזמן היה נגמר".

 

הפצועים אמנם נמצאים בישראל אבל שומעים את החדשות המגיעות מסוריה. גם חיסולם

של לוחמי חיזבאללה בראשות ג'יאהד מורנייה ותקיפות ישראל בסוריה הגיעו לאוזניהם. "זה צעד טוב, צריך לגמור על חיזבאללה. הם חייבים לצאת מסוריה. אני לא מכיר את הטענות שישראל עוזרת למורדים, אבל אני בעד כל שיתוף פעולה כדי לגרש את אנשי חיזבאללה מסוריה".

 

פצוע אחר הוסיף: "אני רוצה להודות לממשלת ישראל ולעם ישראל ולצה"ל על הטיפול בנו. אסד ואנשיו עושים לנו עוול. צריך לחסל את חיזבאללה. אסור לקרוא להם חיזבאללה אלא חזב (מפלגת) השטן".

 

הפצוע שיתף באחד מסיפורי הזוועה, ואמר כי בבית החולים מאושפז ילד בן 4 שנפגע לאחר שהרים פצצה שלא התפוצצה. כתוצאה מכך נהרגה אחותו. ליד מיטתו של הילד נמצאת אמו. "חיזבאללה עושה מעשים שאף אחד לא מרוצה מהם. הם עוזרים בהרג אזרחים סורים", אמרה. "הבת שלי נהרגה ללא שום סיבה. היא לא עשתה טעות. אפילו לא יכולתי לחבק אותה לפני שנקברה. שירחמו עלינו ויפסיקו את הרקטות. לא רוצים יותר מזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלעד גרשגורן "ידיעות אחרונות"
מטפלים בפצועים סורים. ארכיון
אלעד גרשגורן "ידיעות אחרונות"
מומלצים