שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המבקר: ביקורת חריפה על חברת דן ומשרד התחבורה

  במהלך ארבע שנים בדק מבקר המדינה את התנהלות חברת האוטובוסים דן ומצא בה כשלים רבים. גם משרד התחבורה כשל בפיקוח על החברה, וב"הבטחת האינטרסים הציבוריים"

  "לדרך פעולתה של דן, ליעילותה וחוסנה הכלכלי יש השפעה על אינטרסים ציבוריים. כאשר דן אינה נוהגת בחסכון ויעילות, תוספת העלויות מתגלגלת לפתחו של הציבור וצרכני שירותי התחבורה הציבורית". במילים אלה פתח מבקר המדינה , השופט בדימוס יוסף שפירא, את סיכום הביקורת שערך לחברת האוטובוסים דן.  בכך הבהיר כי אין לראות את הכשלים של חברת האוטובוסים אך ורק ככאלה המשפיעים על התנהלותה מבחינה ארגונית, אלא כבעלי משמעות רבה על כלל הציבור. הן מבחינה פיננסית, והן מבחינת השירות אותו היא אמורה להעניק.

   

  ליקויים חמורים בחברת דן. משרד התחבורה אינו יוצא נקי (צילום: רועי צוקרמן) (צילום: רועי צוקרמן)
  ליקויים חמורים בחברת דן. משרד התחבורה אינו יוצא נקי(צילום: רועי צוקרמן)

   

  עוד אמר המבקר כי משרד התחבורה "לא פעל באמצעים העומדים לרשותו כדי לאתר חריגות מההסכמים" שעליהם חברת דן חתמה עמו. "גם כשהתגלו חריגות של דן מההסכמים, לא עשה המשרד שימוש הולם בסמכויותיו כדי לאכוף על החברה את קיום ההסכמים".

   

  בנותיהם של היו"ר והמנכ"ל

  הביקורת שמתח המבקר על חברת דן כוללת מספר סעיפים, בהם גם העסקת קרובי משפחה של בכירים. בדו"ח המתפרסם היום מוזכר למשל כי בן דודו של מנכ"ל דן ריכז את כל הפעילות המשפטית הקשורה בחברה, לרבות חברות בנות. משקיע שניהל פרוייקטי בניה בהם קשורה החברה, זכה לייעוץ משפטי של בנו. לדברי המבקר, מדובר בניגוד עניינים ובכל מקרה, חברת דן לא פיקחה על עבודתם של השניים. אך אלה אינן דוגמאות יחידות, שכן יו"ר דן ומנכ"ל דן העסיקו קרובי משפחה מדרגה ראשונה בחברות בנות וזכיין של דן, באופן שהעלה חשש לניגוד עניינים.

   

  "מאופן פעולתה של דן באישור העסקת קרובי משפחה של מנהלי הבכירים... עולה חשש כי מנהליה פעלו לטובת בני משפחתם, דבר אשר אינו משרת בהכרח את טובת החברה..." בין היתר הזכיר המבקר גם כי "המנכ"ל ויו"ר הדירקטוריון חתמו על הסכמים עם זכיין של דן, ובהם הסכם שתנאיו נחותים מהתנאים שנקבעו בהסכמים קודמים... אחד ההסכמים נחתם בתקופה שבה העסקי הזכיין את בנותיהם של היו"ר והמנכ"ל...".

   

  נוסעים בכיף לחו"ל

  גם נושא הרכש בחברת האוטובוסים העסיק את המבקר, אשר מצא כי ההנהלה נמנעה במשך שנים רבות מהסדרת תהליכים ראויים בנושא, ולא הקימה גורם שיפקח על רכש. בין היתר גילה המבקר כי תיעוד רכש לקוי לא אפשר לקבוע שהליכי הרכישה היו תקינים ושנעשו השוואות מחירים כנדרש.

   

  מה שלא הפריע ליו"ר הדירקטוריון ולמנכ"ל לאשר לעצמם ולבכירים נוספים נסיעות לחו"ל על חשבונה של החברה, בניגוד לנוהל הנסיעות בה. הסכומים שהוקצו לנסיעות חרגו מהמותר על פי אותו נוהל, ולא דווח כל קשר בין ההוצאות על הנסיעה לצורך בה.

   

  תגובת חברת דן: "כחברה פרטית, דן פועלת על-פי נורמות החלות על תאגיד עסקי בהן היא עומדת באופן מלא, מכאן שהחלטת המבקר להחיל עליה נורמות של חברה ממשלתית, מוטעית. אף על פי כן, כחברה הקשובה לביקורת, אימצה החברה את החלקים הרלבנטיים בדו"ח, כבר במהלך הכנת טיוטת הדו"ח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רועי צוקרמן
  דן - אי סדרים, העסקת בני משפחה
  צילום: רועי צוקרמן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים