שתף קטע נבחר

"נגד נתניהו, הדמוקרטים מתקרבים לאובמה"

ראיונות שערך העיתון "ניו יורק טיימס" עם סנאטורים דמוקרטים העלו כי הזמנת רה"מ לקונגרס ליכדה אותם מאחורי הנשיא בעניין איראן. כעת הם חותרים לעכב את הסנקציות ומבקשים מהיו"ר ביינר לדחות את נאום נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא התייצב מול בתי הקונגרס, אולם לנאומו המתוכנן כבר יש השלכות לא צפויות: הנאום, שהתפרש כהתרסה של נתניהו והרפובליקנים מול ברק אובמה, מצליח דווקא לקרב בין הנשיא לצירים הדמוקרטיים בכל הקשור למו"מ השגת עסקת גרעין עם איראן - כלל לא התוצאה שנתניהו קיווה לה.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

העיתון "ניו יורק טיימס", שראיין שורה של סנאטורים דמוקרטים, הזכיר כי במשך חודשים הרחיק נושא הרחבת הסנקציות על איראן דמוקרטים רבים מהנשיא, בגלל חששם שעמדתו תאפשר למשטר באיראן להמשיך לפתח נשק גרעיני. אולם התוכנית של נתניהו לנאום בקונגרס, כך קובע העיתון - שנתפשת בעיניהם כפרובוקציה ובלתי דיפלומטית, סייעה להסיט את הדינמיקה הפוליטית.

 

סנאטור ג'ו מנשין, לדוגמה, שמרן ממערב וירג'יניה שמצוי לעתים קרובות במחלוקת עם הנשיא, אמר לעיתון שההסכמה של נתניהו לקבל את הזמנת ביינר הפכה אותה ל"פוליטית בצורה קיצונית, אף שהוא ידע כיצד ההזמנה תוצג. קבלתה מבלי להתייעץ עם ממשל אובמה היא דוחה, ולא משנה אם הנשיא היה ג'ורג' בוש, רייגן או קלינטון. פרוטוקול הוא פרוטוקול".

 

 

במקביל, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי הזהירה כי נאומו של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס יכול לפגוע במאמצי שיחות המשא ומתן עם איראן. "נאום שכזה יכול לשלוח מסר שגוי מבחינת האפיק הדיפלומטי", אמרה פלוסי במסיבת עיתונאים, אך נמנעה מלהביע דעתה בשאלה אם יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון ביינר, צריך לבטל הזמנת נתניהו.

 

"ניו יורק טיימס" מדגיש שההזמנה סייעה לאובמה לשכנע את הדמוקרטים לדחות את ההצבעה על סנקציות והעניקה לו אוויר לנשימה מבחינה דיפלומטית. הסנאטור הדמוקרטי כריס מארפי מקונטיקט הוא אחד מעשרה סנאטורים דמוקרטים, כולל מנשין, שהחליטו השבוע לא להצביע על סנקציות נוספות עד 24 במרס, המועד לסיום ההארכה של שיחות הגרעין.

 

על הזמנת נתניהו אומר סנאטור מארפי שהיא תרמה לקיטוב פוליטי בנושא שלא הייתה בו מחלוקת. "אני לא חושב שההזמנה הייתה מועילה לדיון בקונגרס. החשד שלי כל הזמן היה שיש רפובליקנים שהיו מתנגדים לעסקה בגלל שזו עסקה של הנשיא אובמה. ההזמנה לנתניהו אישרה את החשש שלי שיש רפובליקנים שפשוט מקדמים פוליטיקה על פני האינטרסים של המדינה".

 

דמוקרטים בבית הנבחרים פנו באופן פורמלי ליו"ר ג'ון ביינר כדי לדחות את ההזמנה

לנתניהו עד לאחר ה-24 במרס (מועד לסיום המו"מ ושבוע לאחר הבחירות בישראל). הם כתבו שיו"ר בית הנבחרים מזיק למדיניות החוץ של ארה"ב. במכתב לנשיא אובמה כתבו עשרה סנאטורים דמוקרטים: "כחברי קונגרס התומכים בישראל, נראה שאתה משתמש במנהיג זר כמכשיר פוליטי נגד הנשיא", כתבו הצירים הדמוקרטים לביינר.

 

בתוך כך, ועדת הבנקאות של הסנאט הצביעה היום לקדם את הצעת החוק שתקשיח את הסנקציות על איראן אם שיחות המו"מ ייכשלו. עם זאת, הצעת החוק אינה צפויה לעבור לסנאט עד 24 במרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הדמוקרטים ניצבים מאחורי אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים