שתף קטע נבחר

עורך הדין של נתניהו ביקש - והמבקר מעכב דו"ח על הוצאות מעון ראש הממשלה

"הארץ" מפרסם הבוקר כי הדו"ח, ששוכב כבר כמה שבועות במשרד המבקר אך טרם התפרסם, עוסק בהוצאות מופרזות לכאורה מכספי משלם המסים: ארוחות ממסעדות במאות אלפי שקלים, סידורי פרחים בעשרות אלפי שקלים, נרות ריחניים באלפי שקלים ועוד. אתמול נחשפה פרשת הבקבוקים שהמבקר והיועץ המשפטי לממשלה גלגלו זה לזה - ואיש מהם לא בדק

תיק ביביטורס נסגר, מיחזור הבקבוקים לא נחקר, דו"ח ההוצאות נעצר. גילויים חדשים סביב ההתנהלות התמוהה של מערכת אכיפת החוק בכל הנוגע לראש הממשלה בנימין נתניהו : מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מעכב כבר כמה שבועות דו"ח שהוכן במשרדו ועוסק בהוצאות מופרזות לכאורה במעונות ראש הממשלה. כך מפרסם הבוקר (יום ו') העיתונאי גידי וייץ ב"הארץ". זאת, לאחר שפרקליטו של נתניהו ביקש ממנו שלא לפרסם את הדו"ח לפני הבחירות. הדו"ח הושלם, ואדם המעורה בנושא מעריך כי פרסומו לפני הבחירות יפגע בדימויו של נתניהו. בהקשר זה יש להזכיר כי גם פרקליטות המדינה פעלה לדחיית הדיונים בתביעת אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה נגד משפחת נתניהו, כדי שלא להזיק לנתניהו בבחירות.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

  

כך מתנהלת מערכת אכיפת החוק:

היועמ"ש סגר את תיק ביביטורס

מערכת המשפט מודה: נהגנו בנתניהו בזהירות יתרה

גורם שנחקר בביבטורס: "זו הייתה חקירה בדיחה"

פרקליט המדינה פעל לדחות את המשפט נגד נתניהו לאחר הבחירות

פרשת הבקבוקים: המבקר העביר את החומר ליועמ"ש, ודבר לא קרה מאז

החיים הטובים: 100 אלף שקלים בשנתיים לשתייה בבית נתניהו

כסף קטן, חוצפה גדולה // טובה צימוקי

 

לפי הפרסום של וייץ, במאי 2013, לפני כשנה וחצי, בעקבות תלונות שהגיעו אליו, הודיע שפירא כי החליט להיכנס לעובי הקורה ולבדוק את הוצאות מעונות ראש הממשלה. התלונות התייחסו לפרסומים על הוצאות מופרזות לכאורה במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים ועל הוצאת כספי ציבור למימון צורכי מעונות משפחת נתניהו בקיסריה ובירושלים. הכנת הדו"ח הושלמה לאחרונה, לאחר שהתקבלה תגובת נתניהו, אך שפירא אינו ממהר לפרסמו. שלשום (רביעי) פרסם המבקר כמה דו"חות מיוחדים, אך הדו"ח על הוצאות משפחת נתניהו נותר בינתיים במגירה.

 

ב"הארץ" דווח כי פרקליטו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, פנה לאחרונה למבקר שפירא וביקש ממנו שלא לפרסם את הדו"ח עד לאחר הבחירות. שמרון אף ביקש מהמבקר לעכב פרסום של דו"ח נוסף, המטופל כבר שנים ארוכות במשרד המבקר ומתייחס לנסיעותיהם של בני הזוג נתניהו על חשבון בעלי הון ועמותות בתקופה שבה היה נתניהו שר האוצר בממשלתו של אריאל שרון, חלק מפרשת "ביביטורס".

היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, מבקר המדינה. שומרי הסף? (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, מבקר המדינה. שומרי הסף?(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
 

וייץ חשף כי דו"ח הביקורת על מעונות ראש הממשלה עוסק בהוצאות בלתי מוצדקות לכאורה מכספי משלם המסים, ובהן קניית ארוחות ממסעדות במאות אלפי שקלים, סידורי פרחים בעשרות אלפי שקלים, נרות ריחניים באלפי שקלים והוצאת סכומים גבוהים על טיפוח השיער, הנעלה וכו'. עוד מתייחס הדו"ח לכספי ציבור שהושקעו במעונות הפרטיים של נתניהו בקיסריה ובירושלים ובוחן את תקינות ההוצאה. מקורות הבקיאים במתרחש במשרד מבקר המדינה טוענים ששפירא פעל במקרה זה כמו בעניינים אחרים הנוגעים לראש הממשלה - בעצלתיים ובכפפות של משי.

 

נתניהו תמך בבחירתו של השופט המחוזי שפירא לתפקיד מבקר המדינה, ואף ערך לו ראיון קבלה במעונו הרשמי לפני שגייס את סיעת הליכוד לתמוך בו בהתמודדות בכנסת מול שופט בית המשפט העליון לשעבר, אליעזר ריבלין. שני פרקליטים המקורבים לנתניהו פעלו במרץ כדי להבטיח את בחירת שפירא: שמרון ועו"ד יחיאל גוטמן. זמן קצר לאחר שנבחר מינה שפירא את בנו של גוטמן, מתן, לעוזר מנכ"ל משרד המבקר, והוא נחשב כיום לאדם החזק והמשפיע ביותר בסביבת המבקר.

בנימין ושרה נתניהו. הוצאות מופרזות על חשבון הציבור (צילום : אבי אוחיון לע"מ) (צילום : אבי אוחיון לע
בנימין ושרה נתניהו. הוצאות מופרזות על חשבון הציבור(צילום : אבי אוחיון לע"מ)

 

בית ראש הממשלה בקיסריה (שאול גולן,  "ידיעות אחרונות"   ) (שאול גולן,
בית ראש הממשלה בקיסריה(שאול גולן, "ידיעות אחרונות" )

שמרון מייצג את משפחת נתניהו כפרקליט זה שנים רבות, והוא גם האחראי לטיפול בדו"חות הביקורת העוסקים בנתניהו. כמה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד הדיח שפירא את יועצו לענייני שחיתות, נצ"מ בדימוס נחום לוי, שהופקד על חקירת "ביביטורס".

 

בעוד שהדו"ח העוסק במעונות ראש הממשלה הושלם, הדו"ח העוסק בנסיעות נתניהו ורעייתו יהיה מוכן כנראה רק בעוד כמה שבועות. מקורות המעורים בנושא

העריכו כי שפירא נוטה לאמץ את בקשת עו"ד שמרון שלא לפרסם את הדו"חות הקשורים לנתניהו לפני הבחירות, אך סבורים כי לחץ ציבורי יניע אותו לפרסם לפניהן לפחות את הדו"ח העוסק במעונות ראש הממשלה.

   

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "המבקר אינו יורד לזירה הפוליטית ואינו נוטל חלק בה. עבודת הביקורת ופרסום דו"חות הביקורת מתבצעים כסדרם ללא קשר ותלות בסוגיות פוליטיות, ובכלל זה קיומן של בחירות. עבודת הביקורת על שני הדו"חות המוזכרים נמשכת כסדרה. לאור שהיועץ המשפטי סיים את טיפולו בנושא נסיעות ראש הממשלה, הועברה טיוטת הדו"ח לתגובת ראש הממשלה.

 

"דו"ח מבקר המדינה על הוצאות מעונות ראש הממשלה הסתיים והמבקר יחליט על מועד פרסומו בימים הקרובים. נזכיר כי מבקר המדינה החליט בזמנו לפרסם את הדו"ח על מסמך הרפז בסמוך למועד הבחירות לכנסת ה-19".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו. הדו"ח מעוכב
צילום: AFP
מומלצים