שתף קטע נבחר

"זו לא המלחמה שלנו": מלך ירדן בקרב מבית

חטיפת הטייס הירדני ערערה את הממלכה ההאשמית וברחובות נשמעים קולות רבים נגד מעורבות ירדן בקואליציה האמריקנית. אם הטייס יוצא להורג, עשוי המלך עבדאללה - שבניגוד לאביו, שבחר לא התערב במבצע נגד סדאם בעיראק - להיתקל באופוזיציה עזה מבית ותמיכה גוברת בדאעש

גורלו של הטייס הירדני המוחזק בידי דאעש הגביר את הלחץ הציבורי על המלך עבדאללה בנוגע לחלק שממלאת הממלכה בקואליציה בהנהגת ארצות הברית נגד פועלו של הארגון הקיצוני בסוריה. כעת חוששים בירדן כי הלחץ עלול לגרום להתגברות חוסר שביעות הרצון - בלשון המעטה - משיתוף הפעולה עם בעלת הברית מוושינגטון.

 

עוד חדשות בעולם:  

הצעידה נשים למותן: שומרת SS בחקירה

בין איראן לקוריאה: ישראל שנואה על הבריטים

"ארה"ב שוקלת לחמש את צבא אוקראינה"

 

לאחר תפיסתו בדצמבר, פרסם הארגון תמונות של הטייס הצעיר מועאז אל-כסאסבה מובל מחוץ למים על ידי פעילי דאעש. מטוס ה-F16 שלו התרסק על גדות נהר הפרת במעוז דאעש בצפון סוריה. תמונות הצעיר, שהתחתן רק לאחרונה, זעזעו את הירדנים, והם הפנו אצבע מאשימה למעורבות ירדן בקואליציה האמריקנית. המלך עבדאללה הגן על השתתפות הממלכה במהלך נגד דאעש, ואמר כי המוסלמים המתונים חייבים להילחם בארגון שהאידיאולוגיה והברוטליות שלו העליבו את רוח האיסלאם.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

במענה לפניות ההורים, טען דאעש כי הטייס הרג נשים וילדים בהפצצות האוויריות שביצע. אביו של הטייס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
במענה לפניות ההורים, טען דאעש כי הטייס הרג נשים וילדים בהפצצות האוויריות שביצע. אביו של הטייס(צילום: EPA)

"לא נהיה הקורבן של אמריקה". אשתו של החטוף (צילום: AP) (צילום: AP)
"לא נהיה הקורבן של אמריקה". אשתו של החטוף(צילום: AP)

אך בעיר מולדתו של כסאסבה, כַּרַכּ, הפגינו עשרות צעירים, קראו קריאות נגד הקואליציה ודרשו מהמלך לפרוש מהקואליציה נגד ארגון "המדינה האיסלאמית". "לא נהיה הקורבן של אמריקה", צעקו צעירים זועמים בחודש שעבר בעיר, ששבטיה גילו מאז ומתמיד תמיכה בשושלת המלוכה ההאשמית.

 

אף שרק מעטים מאמינים כי המשבר יגרום לירדן לפרוש מהקואליציה, מומחים מעריכים כי היא עשויה לצמצם את פעילותה בו. אביו של המלך עבדאללה, המלך חוסיין, לא השתתף בקואליציה בהנהגת ארה"ב נגד הדיקטטור העיראקי לשעבר סדאם חוסיין לאחר שפלש לכוויית ב-1990, ובכך יישר קו עם דעת הקהל נגד מעורבות צבאית.

 

בניגוד לאביו, המלך עבדאללה קיבל על עצמו ועל ממלכתו תפקיד אמיץ יותר במהלך המשותף כששלח מטוסי קרב לסוריה - והביא להשתתפות ראשונה של ירדן במשימות הפצצה אווירית בחו"ל, בניגוד לתפקידי איסוף המודיעין והלוגיסטיקה שאותם ביצעה בעבר.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

עמדתו של המלך עבדאללה מוּנעת מחששו מאיום הג'יהאדיסטים על הממלכה. ארגון אל-קאעידה ביצע סדרת מתקפות קטלניות בירדן, בהן הפיגוע במלון בעמאן ב-2005, שגבה את חייהם של 60 בני אדם. דאעש קורא לשחרורה של סג'ידה א-רישאווי, אחת מהמחבלים במלון שחגורת הנפץ שלה לא פעלה. הארגון הג'יהאדיסטי טען כי יחוס על חייו של כסאסבה אם היא תשוחרר לחופשי, אך לא ישחרר את הטייס בתמורה.

 

"זו מלחמה"

בניסיון לסחוף את עמו, אמר המלך עבדאללה כי הדאגה לשלום הטייס מאחדת את הירדנים ושלכידתו מוכיחה כי מדובר במלחמה שחייבים לנצח בה. אולם בזמן שהוא ניחם בארמונו את הוריו של כסאסבה, מחוץ למתחם מחו מפגינים. "אין שעה ביממה שאני והכוחות המזוינים לא עובדים על שחרור הטייס הגיבור. לצערי המלחמה היום היא מלחמה בתוך העולם האיסלאמי וזו מלחמה שלנו", אמר המלך לקבוצה של זקני שבט בביקור לפני עשרה ימים.

שחרור שלא בתמורה לשחרור. המחבלת והטייס (צילום: AP) (צילום: AP)
שחרור שלא בתמורה לשחרור. המחבלת והטייס(צילום: AP)
 

חטיפת הטייס קיטבה את הירדנים. הלאומנים אומרים כי זה לא הזמן להטחת האשמות וקוראים להפגנות לצד המלך, בעוד אחרים אומרים כי יאשימו את הממסד אם הטייס יירצח. "אזרחים רבים יאשימו את השלטון ויאמרו: 'למה שלחתם אותו למלחמה?'. אף אחד לא יאשים את דאעש אם יוציא אותו להורג, זה רק יגביר את התמיכה בארגון", אמר עלי דלעאן, תושב העיירה שממנה מגיע הטייס.

 

דלעאן ארגן הפגנה ביום שישי האחרון בדרישה לסיום המעורבות הצבאית. המפגינים טענו כי הממשלה לא מנהלת משא ומתן רציני עם דאעש. כמה ירדנים אף העלו חששות כי ירדן תשלח חיל רגלים להיאבק בלוחמי "המדינה האיסלאמית". "אנו מדגישים שזו לא המלחמה שלנו ואם דאעש יקריבו לצערנו את בננו, אנו מקווים כי הממשלה והמלך יתפכחו ויחלו לסגת מהשתתפות בתוכנית קרקעית", הצהיר הינד אל-פאיז, חבר השבט הגדול, בני צח'ר. התגובות לאמירותיו היו חריפות.

מטילים ספק בבעלת הברית האמריקנית. אובמה ועבדאללה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטילים ספק בבעלת הברית האמריקנית. אובמה ועבדאללה(צילום: EPA)
  

פעילי "המדינה האיסלאמית" פרסמו שלושה סרטונים אמוציונליים בתגובה לפניות המשפחה

 לשחררו. הארגון טען כי בנם אחראי להפצצה שגרמה למותם של נשים וילדים. משקיפים מהצד מעריכים כי הארגון האיסלאמיסטי מנסה להעמיק שסעים במדינה, שכוחות הביטחון שלה מופתעים כל פעם מחדש מהמשיכה לאידיאולוגיה הג'יהאדיסטית, ההולכת וגוברת בערים עניות ברחבי הממלכה.

 

עשרות נערים, גם מעירו של הטייס, חצו את הגבול כדי להילחם בשורות ארגונים קיצוניים בסוריה ואפילו באפגניסטן. "זה מצב בלתי אפשרי עבור ירדן", אומר דיפלומט מערבי בעמאן. "ברור שדאעש מחפש להפעיל מניפולציות על ירדן, ולצערנו, הוא מיומן בזה מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים