שתף קטע נבחר

ביתה הוצת, השכנה נספתה: "ניסיתי להציל אותה"

ה', שכנתה של אורית לונדון שמתה משאיפת עשן בשריפה בירושלים, עוד הספיקה לראות את שלושת החשודים בהצתת דירתה נמלטים: "כשהגעתי ראיתי שכל הבניין בוער", שחזרה ה'. על החשודים שעמם הייתה מסוכסכת אמרה: "היה איום לשריפה, לא תיארתי לעצמי בכלל שזה יגיע למצב של רצח"

"ראיתי איך מוציאים את אורית, ממש כאב לי עליה, רק איתה הייתי מסתדרת בבניין". כמה שעות לאחר שבית משפט השלום בירושלים התיר לפרסם את פרטי חקירת מותה של אורית לונדון בשכונת פסגת זאב בירושלים, שחזרה הערב (יום ב') שכנתה ה' את הלילה שבו הוצתה דירתה. לונדון (24) נקלעה לסכסוך שבמסגרתו שלושה צעירים הציתו לפי החשד את ביתה של ה'. לונדון נפגעה קשה משאיפת עשן ומתה כעבור שבוע בבית החולים הדסה עין כרם בעיר.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

מחקירת המשטרה, שהותרה כאמור לפרסום על ידי בית משפט השלום בבירה, עולה כי צעירה יהודייה ששמה נאסר לפרסום ובן זוגה חמיס רג'אבי ביקשו לפגוע בה' ובבן זוגה ובשל כך הציתו את דירתה. בליל ההצתה השניים לא שהו בדירה שנשרפה כליל, אולם לונדון שהתגוררה בקומה העליונה נלכדה בדירתה ונפגעה קשה מהעשן. במקביל עצרה המשטרה גם את אחמד שוויקי – חברם של הצעירה היהודייה ובן זוגה. המשטרה מייחסת לשלושת החשודים עבירת רצח באמצעות עבירה אחרת.

 

"הייתי במועדון", סיפרה ה' על אירועי ליל 24 בינואר. "כשחזרתי משם ראיתי אותם יוצאים במהירות מהבית שלי, וכשהגעתי לבית ראיתי את כל הבניין ממש בוער. ניסיתי להציל את אורית, ממש, היא צעקה לי 'תזמינו מכבי אש'. ישר הזמנתי מכבי אש, ניסיתי בעצמי לכבות את השריפה וכשבאו הכבאים הם הוציאו את אורית. היא הייתה בחורה טובה, כל הזמן היינו אומרים שלום ומדברות".

 

על תחושותיה מאז האסון סיפרה ה': "כואב לי על המשפחה של אורית, כאב לי עליה. אני מרגישה על הפנים, לא מצליחה לישון בלילה. אני משתתפת בצער המשפחה, רציתי לבוא לשבעה של אורית, רציתי לבוא להלוויה, אבל אני מפחדת מהתגובות של המשפחה".

אורית לונדון. מתה משאיפת עשן (צילום: רחל כהן) (צילום: רחל כהן)
אורית לונדון. מתה משאיפת עשן(צילום: רחל כהן)

ה' ציינה עוד כי נדהמה מהצתת דירתה. לדבריה, "היא (הצעירה החשודה) שלחה לי הודעות על מה היא תעשה לי, על זה שהיא תרצח אותי ושתשרוף לי את הבית. לא חשבתי שזה יקרה. גם אם הייתי חושבת שזה יקרה, לא תיארתי לעצמי בכלל שזה יגיע למצב של רצח. חשבתי שאולי היא תבוא לדבר איתי, להרביץ לי אבל בטח לא דברים כאלה". על שלושת החשודים אמרה ה': "אני מקווה שהם יקבלו את מה שמגיע להם".

 

השריפה הקטלנית פרצה ברחוב בצלאל בצראווי בווילה בת שלוש קומות שחולקה לכמה דירות קטנות שהושכרו לצעירים. בקומה הראשונה מתגורר בעל הבית. הקומה השנייה חולקה לשלוש דירות, באחת מהן התגוררה ה' ובקומה השלישית התגוררו בדירה קטנה לונדון ובעלה יונתן. בחקירת המשטרה, שהתנהלה בימ"ר ירושלים, טענו החשודה ובן זוגה כי לפני כמה חודשים בן הזוג של ה' איים על שניהם בעת ששהו במכוניתם.

 

עמוס מדר, בעל הבניין שהשכיר את הדירות, סיפר כי ביקש כמה פעמים מה' לעזוב כי היה זקוק לחדר עבור בתו, אך ללא הצלחה. "כשנתתי לה לגור אמרתי לה שברגע שהבת שלי תבקש לחזור היא תצטרך להתפנות. זה לא הלך. עירבתי את המשטרה, אבל אמרו לי שאני לא יכול להוציא אותה אלא בצו בית משפט, שהיא יכולה להביא לפה גם את החבר שלה וגם חברים אחרים ואני לא יכול להגיד כלום. ביקשתי ממנה גם בנוכחות אחרים - עדיף שתלכו לבד מאשר שאני אביא צו של בית משפט, זה לא עזר".

 

עו"ד ארז בר צבי מהסנגוריה הציבורית, המייצג את הצעירה היהודייה, טוען כי לא ניתן יהיה להגיש כתב אישום בגין רצח. "הם ביקשו לגרום חבלה לרכוש", טען הפרקליט. "הם וידאו שאין אנשים בתוך הדירה ולא ידעו שיש בן אדם נוסף בבניין".

 

עו"ד בר צבי הוסיף כי החשודה כתבה מכתב לבעלה של לונדון, שבו הביעה צער על ההצתה וטענה כי לא ידעה שהמעשה יביא לתוצאות הקטלניות. מנגד, בני משפחתה וחבריה של לונדון סבורים כי להעמיד את השלושה לדין בגין רצח. "מי שמצית בניין שגרים בו עוד אנשים הוא רוצח", אמרה חברה של בני הזוג לונדון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורית לונדון. נספתה בשריפה
מומלצים