שתף קטע נבחר

"בדקתם הכול? האוטובוס משוריין?". חששות נתניהו בצרפת

בכתבה ב"לה מונד" נטען כי ראש הממשלה היה לחוץ מאוד לפני צעדת המנהיגים - ואף הביע את אי שביעות רצונו מכך שחלונות האוטובוס שקופים. נשיא צרפת הבטיח לו כי המסלול נבדק והאוטובוס מוגן - אך אלו לא היו העובדות

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "האוטובוס משוריין? כל הבניינים לאורך המסלול עברו בידוק?". נשיא צרפת פרנסואה הולנד: "כן, כן". מגזין סוף השבוע M של העיתון הצרפתי "לה מונד" חשף כי ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו הביע חשש מפני סידורי האבטחה בצעדה נגד הטרור שנערכה בפריז בחודש שעבר לאחר הטבח במשרדי העיתון "שארלי הבדו" ובמרכול היפר-כשר.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

התיעוד שבו נקלט נתניהו ממתין לאוטובוס בפריז, עוקף בתור ומשוחח בעצבנות בטלפון הנייד, קיבל משנה תוקף לפי המגזין, בעקבות הפרטים על מאחורי הקלעים של צעדת המנהיגים. לפי הדיווח, נתניהו נעמד בפינת החצר, משם יצאו האוטובוסים בארמון האליזה, ולבש אפוד מגן בסיוע אחד ממאבטחיו. אחד המאבטחים של נשיא צרפת פרנסואה הולנד ניגש אליו למסור לו כמה הוראות במקרה של "בעיה". "אני אהיה לפניך, אל תזוז", אמר המאבטח לנשיא הצרפתי.

נתניהו בשורה הראשונה של הצעדה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו בשורה הראשונה של הצעדה(צילום: רויטרס)

במגזין טענו כי נתניהו היה לחוץ מאוד והביע את חששותיו בפני הנשיא הצרפתי. "בדקתם הכול? האוטובוס משוריין מפני ירי, הבניינים לאורך המסלול נבדקו?", שאל נתניהו. הולנד השיב לו בחיוב. עם זאת, לפי הדיווח במגזין, האוטובוס לא היה משוריין והמסלול לא נבדק מראש.

 

עוד נטען כי ראש הממשלה הישראלי הביע את אי-שביעות רצונו מכך שחלונות האוטובוס היו שקופים. לדבריו, המנהיגים יהיו חשופים לסכנה. עם זאת, בצרפת הבהירו כי הם בחרו בכך מתוך רצון שהאזרחים שילוו את השיירה יראו את המנהיגים באוטובוס ויריעו להם.

 

נתניהו, כך לפי המגזין, התעלם מהנחיות הצרפתים והצמיד לעצמו שלושה מאבטחים, בניגוד לשאר המנהיגים שהגיעו לצעדה וזכו למאבטח אחד לכל ראש מדינה. אחד המאבטחים החזיק את נתניהו בכתפו ושניים עמדו מצדדיו. לפ הדיווח, נתניהו נרגע רק כששמע קריאות מאחת המרפסות: "ביבי, ביבי".

 (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
(צילום: חיים צח, לע"מ)

נתניהו והולנד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו והולנד(צילום: AFP)

הצעדה נגד הטרור נערכה בצהרי יום ראשון. לפי המגזין, יום קודם לכן גילו הצרפתים על בואו של נתניהו. נשיא צרפת ביקש מהצוות שלו ליצור מיד קשר עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בחצות, כך נכתב, קיבל אבו מאזן טלפון בעודו במיטתו מהנשיא הולנד. "מחמוד, אתה יודע שאני לא מבקש ממך דבר. אתה חייב להגיע לכאן. הימצאותך יחד עם נתניהו תהפוך את הצעדה לצעדת שלום", אמר הולנד לאבו מאזן.

 

בצרפת לא התלהבו מלכתחילה מהאפשרות שנתניהו ישתתף באירוע. במדינה דווח כי הגעתו תסיט את הדיון מהמאבק בטרור לסכסוך הישראלי-פלסטיני. ל-ynet נודע כי הצרפתים הערימו קשיים על המשלחת מישראל ולא מיהרו למלא את בקשות הישראלים. בנוסף, הצרפתים זעמו על כך שראש הממשלה הגיע עם שני שרים וחבר כנסת - בזמן שרוב המדינות שלחו בכיר אחד. בנוסף, הצרפתים הביעו כעס על הקריאות ליהודי צרפת לעלות לישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו בצעדה בחודש שעבר
צילום: רויטרס
מומלצים