שתף קטע נבחר

קרקע מהמדינה, שכירות ל-20 שנה, רופא מומחה כל היום. תוכנית המחנה הציוני

מהדיור, דרך הבריאות ועד התעסוקה: על פי התוכנית הכלכלית שהציג טרכטנברג יופחתו תשלומי הורים בחינוך, תתווסף סייעת בגנים, תוגדל קצבת הזקנה - וכל זאת בלי להעלות מסים. "הכסף חוזר לציבור, תרגישו את השינוי מהשנה הראשונה", הבטיחו. העלות - 6.9 מיליארד שקלים. זו התוכנית המלאה

המחנה הציוני בראשות יצחק הרצוג וציפי לבני מציג היום (ג') במכללה האקדמית תל אביב-יפו את תוכניתו החברתית-כלכלית, בהנחייתו של המועמד החדש ברשימה, פרופ' מנואל טרכטנברג, תחת הכותרת "הכסף חוזר לציבור". הרצוג התחייב: "תחת שלטוני, הציבור ירגיש את השינוי מהשנה הראשונה". ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

התוכנית חולקה לשבעה חלקים: דיור, חינוך, בריאות, יוקר המחיה, קשישים, צמיחה שוויונית ותעסוקה. לפי התחשיב שביצעו יוזמי התוכנית, עלותה מוערכת בכ-6.9 מיליארד שקל. על פי התוכנית, אין כוונה להעלות מסים בעתיד הנראה לעין.

 

יו"ר המפלגה יצחק הרצוג אמר כי מדובר ביום של בשורה. "בישראל 2015 זו פנטזיה לזוג צעיר לרכוש דירה, יש קשישים שמחטטים בפחי הזבל, חדרי המיון עמוסים לעייפה במסדרונות ואפילו בכניסות. האם מצבנו השתפר תחת שלטון נתניהו? בפירוש לא". אמר הרצוג.

 

שותפתו, ח"כ ציפי לבני, הוסיפה: "נשנה דיסקט למדינה. המדינה לא שייכת לממשלה אלא לציבור. אחרי שש שנים של הזנחה, אנחנו נתקן עבורכם. אצלנו זו לא הבטחת בחירות אלא מחויבות אמת. תבחנו אותנו ביום שאחרי כי אנחנו יודעים גם לקיים", התחייבה לבני.

טרכטנברג, הרצוג ולבני במסיבת העיתונאים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
טרכטנברג, הרצוג ולבני במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)

פרק הדיור: השכרה מהמדינה ל-20 שנה

על פי תוכנית המחנה הציוני, במסגרת פרק הדיור המדינה תספק קרקעות והקבלנים ייתנו את הדיור. עוד הצעה בתוכנית היא שהמדינה תיקח על עצמה דירות שיוקצו להשכרה ל-20-15 שנה בדירות ייעודיות מסובסדות. במסגרת התוכנית, תינתן לשוכרים אופציה לרכוש את הדירה לאורך השנים.

הדרך לדירה תתקצר? (ארכיון) (צילום: גדי קבלו) (צילום: גדי קבלו)
הדרך לדירה תתקצר? (ארכיון)(צילום: גדי קבלו)

טרכטנברג אמר כי הדרך להורדת המחירים בשוק הדיור היא באמצעות הגדלת מלאי קרקעות זמינות ומתכוננות. על פי התוכנית, שר בכיר ימונה כסמכות העליונה בדיור ויוכפפו אליו רשות מקרקעי ישראל ומנהל התכנון.

 

תחת השר יוקם חמ"ל דיור בכל אזור יעד ובו נציגי כל הגורמים הרלוונטיים: תשתיות, תחבורה, אוצר ורשויות מקומיות כדי לקדם תכנון והשמשה של הקרקעות ליזם. קרקעות המנהל באזורי הביקוש ישווקו במחירים מופחתים ויינתן תמריץ לרשויות המקומיות לבנייה למגורים. גם ליזמים מוצע בתוכנית תמריץ כספי לעמידה בלוח זמנים.

 

בנוסף, התוכנית מציעה פתרונות דיור במגזר הערבי, הבדואי והדרוזי ומוצעת חקיקה על בסיס חוק "שכירות הוגנת". עלות מוערכת של פרק הדיור, על פי הערכת טרכטנברג: 500 מיליון שקלים.

 

פרק החינוך: סייעת נוספת, סבסוד צהרונים וצמצום כמות תלמידים בכיתה

בפרק החינוך יוזמת מפלגת המחנה הציוני להקצות סייעת נוספת לגני הילדים לגילאי 4-3 וסבסוד צהרונים לגילאי 9-3. בנוסף, תתבצע הקמה הדרגתית של מוסדות לגילאי 3-0 ופיקוח על איכותן.

 

טרכטנברג אמר כי תשלומי ההורים יופחתו, בתי ספר יתוקצבו לפי קריטריונים חברתיים-כלכליים וצורכי התלמידים ולא על פי מגזרים כיום. בנוסף, מעוניינים במפלגה בחיזוק מעמד המורה באמצעות ביטול העסקת מורי קבלן. גם התוכנית הזאת מבקשת לצמצמם את כמות התלמידים בכיתה. עלות מוערכת: 2.1 מיליארד שקל.

 

פרק הבריאות: ביטול שר"פים, קיצור תורים

לאור קריסת מערכת הבריאות הציבורית, מציעה התוכנית לבטל שירותי רפואה פרטיים (שר"פ) בבתי החולים הציבוריים ולהעניק תקציבים ותמריצים לפעילות רציפה וקיצור תורים בבתי החולים תוך נוכחות רופאים מומחים לאורך כל היום.

המטרה להפחית את העומסים. בית החולים שיבא (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
המטרה להפחית את העומסים. בית החולים שיבא(צילום: עופר עמרם)

בנוסף, יוענקו תמריצים לקופות החולים למתן שירות איכותי בסל הציבורי וצמצום הצורך בביטוחים המשלימים והפרטיים. כמו כן, תחוזק הרגולציה על המערכת הציבורית והפרטית. עלות מוערכת: 1.5 מיליארד שקל.

 

פרק יוקר המחיה: עידוד תחרות שתוביל להורדת מחירים

בפרק המתייחס ליוקר המחיה, מעבר למטרה ליצור שקיפות בין הבנקים, תוקם קרן שתשקיע בכניסת חברות חדשות לשווקים מקומיים ולא תחרותיים. עוד תוקם רשת הפצה ארצית ליצרני מזון קטנים, בתמיכת הממשלה, שתאפשר תחרות מול היצרנים הגדולים ואמורה להוריד משמעותית את המחירים לצרכן. עלות מוערכת: 200 מיליון שקל.

 

פרק הקשישים: טיפולי שיניים מגיל 75

בפרק המוקדש לאוכלוסיית הקשישים מבקשת התוכנית להגדיל את קצבת הזקנה מגיל 70 ופישוט מיצוי הזכויות של קשישים, בפרט מול המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, התוכנית תכלול טיפולים המשפיעים על איכות החיים של קשישים בישראל בסל הבריאות כולל טיפולי שיניים מגיל 75. עלות מוערכת: מיליארד שקל.

 

פרק צמיחה שוויונית: צמצום אי-שוויון ושיפור תנאי העסקה

המועמד לתפקיד שר האוצר מטעם המפלגה הציג גם את פרק הצמיחה השוויונית, שבמסגרתו ישופרו תנאי העסקת עובדים ויצומצם אי השוויון בין המגזרים באמצעות השקעה בכל ענפי הנשק ושיפור תפקוד המגזר הציבורי. בפרק זה ניתן דגש גם לעובדה שיש צורך בפתרון מדיני שיוביל לחילוץ ישראל מהבידוד וכתוצאה התיירות תגדל ואפשרויות נוספות להשקעות מחו"ל. עלות מוערכת: 2.1 מיליארד שקלים.

 

פרק התעסוקה: שכר מינימום וקצבאות למשפחות חד-הוריות

בפרק התעסוקה מציעה התוכנית מתווה קצבאות והטבות מדורג למשפחות חד-הוריות כדי שישתלם להן לצאת לעבודה, התאמת שוק העבודה לשינויים הטכנולוגיים תוך גמישות תעסוקתית לצד הפחתת אי-ודאות אישית והסבה מקצועית תומכת. כמו כן, תבוצע אכיפה תקיפה של חוקי עבודה לרבות שכר מינימום. עלות מוערכת: 420 מיליון שקלים.

 

בתוכנית שהציג הציע טרכטנברג לייעל את פעילות הבנקים: על פי ההצעה יוקם מנגנון שאוסף נתונים על האשראי על מנת לייצר שקיפות ואפשרות ללקוחות לעבור בין הבנקים. יוטל איסור על הבנקים הגדולים לעשות איגוח על תיקי האשראי וייעשו פעולות לעידוד הבנקים הקטנים לעשות זאת. הבנקים הקטנים יוכלו לתת גם כן אשראי וכך הצרכן ירוויח.

טרכטנברג מציג את התוכנית (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
טרכטנברג מציג את התוכנית(צילום: מוטי קמחי)

עוד הציעו בתוכנית להגדיל דרמטית את שוק האשראי האינטרנטי לטובת העסקים הקטנים, וכן להקים קרנות אשראי ייעודיות בערבויות מדינה, ולא על ידי הבנקים, לעסקים קטנים ובינוניים. בדבריו הציג טרכטנברג מטרה נוספת – העלאת חלקה של הממשלה בתוצר ל-40 אחוזים. "במשך 30 שנה חלקה בתוצר הלך וירד כולל בשנה האחרונה. לא ניתן לחלקה של הממשלה להמשיך לרדת ונייצב את המצב", אמר טרכטנברג.

 

טרכטנברג, המועמד מטעם המחנה הציוני לתפקיד שר האוצר, עמד בראש הוועדה שסיכמה את הצעדים הנדרשים לשיפור הבעיות בתחום הדיור ויוקר המחיה, לאחר המחאה החברתית של קיץ 2011

 

במחנה הציוני מרבים לתקוף את מדיניותו החברתית-כלכלית של ממשלת נתניהו. לאחרונה פרסם הרצוג גיליון ציונים לראש הממשלה, ונתן לו ציון נכשל בניהול כלכלת המדינה, בהגנה על תושבי עוטף עזה, בסיכוי לזוגות צעירים לרכוש דירה ובטיפול ביוקר המחיה. היה גם ציון "מצטיין" אחד - בתירוצים.

 

במקביל, גם יו"ר "כולנו" משה כחלון הציג תוכנית להוזלת שירותי הבנקאות בישראל. על פי הצעת כחלון, יופרדו חברות כרטיסי האשראי מהבנקים השולטים בהן (ישראכרט מפועלים, לאומי קארד מלאומי וכאל מדיסקונט) ויהפכו לחברות עצמאיות.

 

מטרת ההצעה, שעלתה בעבר לא פעם, היא למנוע את ניגוד העניינים שקיים היום. בנוסף, ההפרדה מיועדת להוביל להתפתחות ענף ההלוואות מחברות האשראי, שאמורות לשמש אלטרנטיבה להלוואות מהבנקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לבני, טרכטנברג והרצוג
צילום: ירון ברנר
מומלצים