שתף קטע נבחר

בעתיד מגדלי יוקרה, בהווה זנות והימורים. עולם שלישי בתל אביב

בין גורדי שחקים לתשתיות מפותחות מסתתר מתחם "חסן ערפה" - אזור דמדומים של זנות ופעילות עבריינית. "קשה לחיות כאן, מסוכן פה", מספרים התושבים. העירייה: "מפקחים על האזור, מקדמים תוכניות פיתוח"

זונות, בתי הימורים, מחסני מגורים ואופני תל-אופן גנובים זרוקים בכל פינה. כך נראים ההזנחה והעוני במתחם חסן ערפה הממוקם ממערב לרחוב המסגר וממזרח לדרך מנחם בגין בתל אביב. בעתיד מתוכננים להיבנות פה מגדלי יוקרה למגורים ולעסקים. עד שזה יקרה, על המקום השתלטו חסרי בית, נרקומנים, זונות ומבקשי מקלט. כך נראית החצר האחורית של ישראל שלאיש לא אכפת ממנה.

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

 

מעטים מתושבי העיר יודעים שלאזור הדמדומים הזה, הממוקם בין הרחובות המרכזיים יצחק שדה, מנחם בגין ומזא"ה, קוראים חסן ערפה, על שם השייח הערבי ששלט במקום בתחילת המאה שעברה. כשהבריטים כבשו את ישראל הם השתלטו על הווילה שנבנתה במקום, ועצי האיקליפטוס הגבוהים שעדיין גדלים שם הם השריד היחיד לבסיס הבריטי הנטוש.

 

הניגוד העז שבין הלכלוך והזוהמה שעל הקרקע לבין קו הרקיע המודרני, המחורר במגדלי זכוכית נוצצים, מטריד ומעלה שאלות קשות לגבי תפקוד המקום ובעיקר תפקוד הרשויות שאפשרו למקום הזה להפוך לשכונת עזובה ופשע. הבדל נוסף הבולט לעין הוא היעדר כמעט מוחלט של תושבים ועוברי אורח באזור המוזנח, מלבד כמה בתי עסקים בודדים, בעיקר מוסכים. מסביב הרחובות הומי אדם, רוויים בדוכני אוכל ובאוטובוסים, אבל מי שיתקדם עשרה צעדים לתוך השטח יגלה עולם אחר.

הזנחה על רקע גורדי שחקים (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
הזנחה על רקע גורדי שחקים(צילום: אסף קמר)

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)
 

בחצר האחורית של רחוב המסגר ניתן לראות כמות מסחרית של האופניים להשכרה של עיריית תל אביב, תל-אופן, וכל הזוגות גנובים ונטושים. עוד עדות לכך שהמשטרה ורשויות החוק לא ממש נמצאות כאן.

 

האוכלוסייה הדלילה והמוחלשת שמתגוררת במקום מורכבת בעיקר מנרקומנים וממבקשי מקלט מאפריקה. בשעות הלילה, מספרים התושבים, יש עבריינים ישראלים שהיגרו בזמן האחרון לשכונה, והם מפעילים בה מסיבות, בתי הימורים וזנות.

 

"אין טעם לצלצל למשטרה"

רחל, תושבת המקום, מתגוררת בלול תרנגולות שעבר שיפוץ, ומנסה לשרוד בג'ונגל האכזרי שמסביב. "זה אזור מסוכן ביותר", סיפרה. "קשה מאוד לחיות כאן. תקפו אותי באלימות כמה פעמים ושברו לי את היד. אין טעם לצלצל למשטרה. מה היא תעשה?"

 

בתוך מוסך שהפך לבית דירות מתגורר עומאר, מבקש מקלט מאריתריאה, שנחטף בדרכו לישראל ממצרים והיה שנתיים בשבי הבדואים בסיני. שם התעללו בו ועינו אותו מול המצלמה כדי שקרוביו ישלחו כופר נפש לשחרורו. "בשבי התעללו בי והשאירו לי על הגוף כוויות", שחזר עומאר והראה את הצלקות הקשות שעל החזה. "בסוף, המשפחה שלי מאריתריאה שילמה כסף כדי להוציא אותי ועכשיו אני כאן, מנסה לשרוד, ולא פשוט למצוא עבודה". עומאר, שקצת מופתע שמישהו בכלל מתעניין בגורלו, הוסיף כי הבדואים האכזריים נהגו להדליק בקבוקי פלסטיק וצינורות השקיה, וטפטפו עליו פלסטיק רותח.

"אין טעם לצלצל למשטרה". רחל (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
"אין טעם לצלצל למשטרה". רחל(צילום: אסף קמר)
עומאר, תושב המתחם, גר במוסך שהפך לבית דירות (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
עומאר, תושב המתחם, גר במוסך שהפך לבית דירות(צילום: אסף קמר)

 (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
(צילום: אסף קמר)
 

בשעות הלילה, מספרים התושבים, האווירה במקום משתנה. לעתים מגרש המכוניות מתמלא בדגמים יוקרתיים ובליינים מפוקפקים פוקדים את המקום, מחפשים מין בתשלום, סמים והימורים. עשרות דירות חשוכות של חדר אחד, שמצופות בסורגים ובתריסים, מסתירות פעילויות שונות שמתרחשות במקום. לפעמים רק הכביסה הוורודה והמגבות שמתנופפות על החבלים מהוות רמז בודד לכך שמתגוררים כאן אנשים.

 

בעתיד הלא ברור יקומו במקום מגדלים ושטחי מסחר. עורכי דין כבר מסיירים במקום שיש בו פוטנציאל נד"לני ענק. אך נכון לרגע זה, העוני וההזנחה שולטים כאן.

 

עיריית תל אביב-יפו מסרה בתגובה: "העירייה משקיעה משאבים רבים לשמירה על הסדר הציבורי באזור. בעוד כשלושה חודשים תיפתח באזור תחנת משטרה, שהיא גם האמונה על הטיפול בתופעת הזנות. בנוסף, סל"ע, הסיירת לביטחון עירוני, שהחלה בפעולתה בימים אלו, תבצע גם היא סיורים קבועים באזור".

 

עוד נמסר: "הפיקוח העירוני מבצע אכיפה תדירה בסביבת המקום. רק בשנה האחרונה חולקו כ-500 דו"חות בתחום אכיפת החנייה, 53 דו"חות בגין הפרעה לסדר הציבורי, 35 דרישות לניקיון חצרות, ונערכו 279 ביקורות עסקים. רחוב המסגר מנוקה על בסיס יום-יומי יחד עם מבצעי ניקיון גדולים המבוצעים בכל אזור חסן ערפה. אנשי השטח של היחידה לדרי רחוב מסיירים באופן יזום באזור, אך אינם זוכים לשיתוף פעולה מצד דרי הרחוב. עם זאת, תמשיך היחידה לפקוד את המקום ולהציע סיוע לכל מי שייעתר".

 

עוד נמסר מהעירייה כי "קיימות פעולות מימושים של בעלי קרקע, על פי תוכנית מאושרת, במתחם יצחק שדה ותוכנית מאושרת בשכונת הרכבת שמדרום. כמו כן, מקודמת תוכנית נוספת לכל המתחם שנמצא בין יצחק שדה, הרכבת, המסגר ומנחם בגין. ככל שהמימושים ייצאו לפועל כך יתקדם פיתוח האזור. תחנת התל-אופן באזור נבדקת ומטופלת על בסיס יום-יומי".

 

במשטרה לא הגיבו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף קמר
אזור הדמדומים ליד המסגר. חסן ערפה
צילום: אסף קמר
מומלצים