שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

קודמו תוכניות למאות דירות בחיפה ות"א

ועדות התכנון פיצלו תוכנית בנייה להקמת כ-3,200 דירות במתחם מורדות לינקולן בחיפה ל-3 תוכניות נפרדות, ואף נתנו תוקף לאחת מהן. המשמעות: בניית כ-900 יחידות בחלק התחתון של המתחם תקודם בקרוב. וגם: תוכנית לצמודי קרקע אושרה בדרום ת"א, ואיפה נחתמו עסקאות נדל"ן חדשות?

תוכניות ועסקאות חדשות בענף הנדל"ן: ל-ynet נודע כי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז חיפה אישרה באחרונה החלטה תקדימית, לפיה תוכנית "מורדות לינקולן" לבניית 3,174 יחידות דיור בכניסה הדרומית לעיר, תפוצל ל-3 תוכניות שונות שיקודמו בנפרד. כך, תוכנית ל-900 יחידות (720 יחידות דיור והשאר למלונאות) בחלק התחתון של התוכנית, מדרום-מערב לדרך פרויד תקודם כתוכנית עצמאית.

 

 

בכך אימצה הוועדה את הטיעון שהציעו היזמים בחלק זה של התוכנית, שכבר אושרה ביולי 2014 להפקדה משום שאין בגינה מחלוקות, והעניקה לה תוקף. מדובר בתוכנית לפיתוח אחת מהעתודות החשובות של חיפה במורדות הדרומיים של העיר, מעל האצטדיון החדש והשכונה הנבנית בסמוך לו. הקרקע מיועדת לבנייה מזה עשרות שנים, אולם התעורר הצורך לשנות ולהתאים אותה לתכנון מודרני וקיים תוך הרחבת שטחי הציבור, השטחים הירוקים ובנייה לגובה.

 

התוכנית תוכננה על ידי אדריכל פרופ' יגאל צמיר, יחד עם עיריית חיפה והוועדה המחוזית. ממשרד הפנים נמסר ל-ynet כי לאחר שמיעת ההתנגדויות לעיכוב החלק התחתון בתוכנית, אושר לפצל אותה ולאשר 720 יחידות לבנייה. שאר היחידות הוחזרו לתכנון על ידי עיריית חיפה. יצוין כי הוועדה המקומית המליצה בעבר לוועדה המחוזית לקדם את התוכנית, לאחר שינויים שנערכו בה לאור תיאום עם תושבי הסביבה.

 

בעקבות זאת התוכנית הופקדה לשמיעת התנגדויות, ובוועדה מינו חוקר לשמיעת המתנגדים, רובם דיירים המתגוררים במעלה הכרמל וחפצים לשמר את השטח כירוק. בתום ההתנגדויות, אימצה הוועדה את המלצת החוקר והורתה על תכנון חדש למרבית התוכנית, אך התייחסה למתחם התחתון בנפרד - וכך נתנה לה תוקף ללא תלות ביתר התוכנית. זאת משום שלא נרשמו מחלוקות על חלק זה, שנמצא בבעלות בעלים פרטיים ורשות מקרקעי ישראל.

 

לדברי עו"ד צבי שוב ממשרד עוה"ד צבי שוב, המתמחה בתכנון ובנייה ומקרקעין ומייצג את היזמים בחלק התחתון של התוכנית, "אני שמח שהוועדה אימצה את הרעיון לפצל את תוכנית מורדות לינקולן. אין טעם לעכב עוד שנים תוכנית כה גדולה, כשאפשר למצוא פתרונות יצירתיים ולאפשר בנייה בחלקי תוכניות שאין עליהן הרבה מחלוקות. אם הוועדה הייתה שולחת את התוכנית כולה לתכנון מחדש, היה לוקח עוד שנים עד שניתן היה לקדם בה בנייה, ובינתיים מצוקת הדיור רק הולכת וגוברת".

 

תל-אביב: תוכנית לצמודי קרקע בדרום העיר

בתל-אביב, ל-ynet נודע כי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר אישרה באחרונה להפקיד לדיונים בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז תל- אביב, תוכנית חדשה לבניית כ-220 יחידות דיור צמודות קרקע בשכונת ידידיה. השכונה ממוקמת ליד שכונת הארגזים שבדרום העיר, בקרבת שכונת התקווה.

 

ההחלטה התקבלה לאחר שתושבי השכונה הביעו את התנגדותם לתוכניות בנייה לגובה שקודמו תחילה על ידי העירייה, במסגרת של התחדשות עירונית ופינוי-בינוי בפרט, וביקשו לשמור על אופיה. זאת מאחר שמדובר בשכונה הממוקמת בקרבת פארק אריאל שרון (פארק דרום) ומאופיינת בבנייה נמוכה. על פי התוכנית שאושרה, ייבנו בשכונה יחידות דיור בשטח ממוצע של 160 מ"ר עם קומה אחת או שתי קומות בלבד.

 

במכתב ששלחה עו"ד הניה בן צדוק, המשמשת יו"ר הוועד הנבחר של החוכרים והתושבים בשכונה, לוועדה המקומית, היא כתבה כי "עם התקדמות התוכנית, הגיעו לשכונה מאכרים שונים, החפצים להתעשר מחברות קבלניות או מטייקונים, אשר מעוניינים בחלקות החוכרים לדורות ממניעים של בצע כסף, ובמהלך השנתיים האחרונות ניסו אותם מאכרים לפתות את החוכרים והתושבים לחתום על הסכמתם לבנייה רוויה והתחדשות עירונית".

 

בעקבות קבלת עמדת התושבים ציין ארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית תל-אביב-יפו אשר ליווה אותם בהתנגדותם להקמת מגדלי מגורים בשכונה, כי "שכונת ידידיה היא שכונה בעל אופי ייחודי, ולכן מאבק התושבים לבנייה צמודת קרקע היה צודק. אני מצדיע לתושבים שהחליטו לשמור על אופי השכונה, גם תמורת ויתור על סכומי כסף גבוהים באמצעות התחדשות עירונית".

 

עסקאות חדשות בפ"ת וקיסריה

בפתח תקווה, היזם אבי זיתוני הודיע היום כי בשותפות עם משה ויגאל גינדי רכש שני מגרשים בשטח של כ-5 דונם לבניית 101 יחידות דיור חדשות בשכונת נווה עוז החדשה במערב העיר. הפרויקט העתידי יכלול שני בנייני מגורים בגובה 15 קומות. מדובר בעסקת מזומן שנחתמה עם בעלים פרטיים בשווי של 66 מיליון שקל. היקף המכירות הצפוי של הפרויקט נאמד בכ-235 מיליון שקל.

 

על פי התכנון, החברות א. זיתוני ומשה ויגאל גינדי יחלו בקרוב לשווק את הפרויקט, שיכלול דירות גדולות בלבד. כך, דירות 5 חדרים יעלו החל משני מיליון שקל, דירות 6 חדרים יעלו החל מ-2.2 מיליון שקלים, דירות מיני-פנטהאוז יעלו החל מ-3.2 מיליון שקלים ודירות פנטהאוז החל מ-4 מיליון שקל.

 

בקיסריה, חברת אאורה ישראל, בבעלות יעקב אטרקצ'י, הודיעה היום כי חתמה על הסכם עם חברת דניה סיבוס, אשר תשמש כקבלן המבצע בפרויקט "מבואות קיסריה" בשכונת נוף ים. עלות ביצוע הפרויקט עומדת על כ-182 מיליון שקל.

 

הפרויקט קיבל היתרי בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר, ותחילת העבודה בו מתוכננת ל-1 במאי 2015. בניית הפרויקט צפויה להימשך כ-30 חודשים ואכלוסו צפוי באוקטובר 2017. הוא כולל 3 מגדלי יוקרה עם 20 קומות ו-270 יחידות דיור, כאשר דירות 4 חדרים יעלו החל מ-1.190 מיליון שקלים ודירות 5 חדרים החל מ-1.340 מיליון שקלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צמיר אדריכלים בע"מ
הדמיית תוכנית מורדות לינקולן בחיפה
צילום: צמיר אדריכלים בע"מ
מומלצים