שתף קטע נבחר

רויטרס: נתניהו בדרך להתקפלות? שוקל לבטל הנאום בקונגרס

ע"פ סוכנות רויטרס, בסביבת רה"מ אומרים כי אחת האפשרויות היא ביטול הנאום בזמן צפיית שיא בקונגרס ב-3 במרס והופעה בפני ועידת איפא"ק בלבד. אופציה אחרת היא שנתניהו ינאם בדיון סגור בקונגרס ולא בשידור חי. בלשכת נתניהו מכחישים את הדיווח

אחרי הביקורת החריפה וההחרמה מצד הבית הלבן, בנימין נתניהו מתקפל על-פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס: גורמים ישראלים בסביבתו של ראש הממשלה אמרו היום (ב') לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי הם שוקלים לשנות את המתכונת של הנאום הצפוי בקונגרס ב-3 במרס, כדי לרכך את הסערה שנוצרה סביבו. אחת האופציות היא ביטול הנאום בקונגרס והופעה באותו שבוע רק בפני ועידת איפא"ק (השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון). אפשרות אחרת היא שנתניהו ינאם בדיון סגור ולא בשידור חי מול מליאת הקונגרס בפריים-טיים.

 

ביבי חביבי // החדש של נוי אלוש // רק ב-ynet 

 

נאום במחלוקת - כתבות נוספת:

 

סימן ראשון לאפשרות שראש הממשלה מחפש דרך נסיגה היה התבטאות של סגן השר צחי הנגבי, שהפיל את ההאשמה למשבר על יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, שלכאורה הזמין את נתניהו שלא על פי התקנון. במקביל, שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר נמצא כעת בירושלים ומקיים התייעצויות עם נתניהו על הנזקים הפוטנציאליים של הנאום.

 

מקור המקורב לראש הממשלה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "הנושא נמצא בשיחות כל השבוע. נתניהו דן בנושא עם אנשי ליכוד. חלק מהם אומרים לו שהוא צריך לוותר על הנאום". עם זאת, גורם בלשכת נתניהו הכחיש את הדיווח: "ראש הממשלה קיבל בימים האחרונים מספר הצעות באשר לביקורו בארצות-הברית . כרגע אין שינוי בתוכניות". בלשכת נתניהו אמרו כי המשמעות היא שבניגוד לדיווח ברויטרס ראש הממשלה ינאם בקונגרס כמתוכנן.

 

ארכיון. נתניהו בקונגרס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארכיון. נתניהו בקונגרס(צילום: AFP)

 

 

בסוף השבוע התברר שבניגוד לכללי הטקס, סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לא יגיע בכל מקרה לנאום של נתניהו. לשכתו הסבירה כי הוא ישהה בחו"ל באותו תאריך - מבלי למסור את היעד המדויק של נסיעתו. בימים שקדמו להודעה דווח כי ביידן מתלבט אם להגיע לנאום, אף שהוא נחשב לאחד התומכים הגדולים של ישראל בממשל אובמה.

 

רק יומיים קודם לכן הודיע דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט שלביידן אין תוכניות בלו"ז שלו לשבוע הראשון של מרס. בנאומים מסוג זה לרוב יושב סגן הנשיא על הבימה ליד יו"ר בית הנבחרים, וההיעדרות שלו תהיה מכה קשה לנתניהו.

 

גם בקרב ראשי הקהילה היהודית נרשמת מורת רוח: ראש הליגה למניעת השמצה, אברהם פוקסמן, הפך למנהיג היהודי הראשון היוצא בפומבי בקריאה לראש הממשלה לבטל את הנאום שלו בקונגרס. בראיון לעיתון היהודי "פורווארד" הוא הביע חשש כי היחסים בין ארה"ב לישראל "נחטפו על ידי פוליטיקה" והוסיף: "יש צורך באתחול ויש צורך בהצהרות של מבוגרים כי זו לא הייתה הכוונה".

 

במקביל ננזף שגריר ישראל לארה"ב רון דרמר על ידי שבעה צירים דמוקרטים שאיתם נפגש בניסיון להרגיע את המחאה נגד הנאום, שתואם עם הרפובליקנים אך לא עם הממשל. על פי סוכנות הידיעות AP, שציטטה יועץ בקונגרס, השבעה התלוננו על ההסלמה ביחסי המדינות לקראת הנאום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים