שתף קטע נבחר

ההוצאות נחשפות: 36 מיליון ל"יציאה מרצון"

רשות האוכלוסין וההגירה השקיעה מיליונים במהלך שבמסגרתו עזבו את ישראל 6,000 מסתננים ושילמה גם לחברה להמרת כספים. וגם: כמה כסף שולם ל"סבון של פעם", ל"מרחצות הנגב" ולמוזיאון הילדים בחולון?

נחשפות ההוצאות הממשלתיות על פינוי המסתננים והעברתם למדינה שלישית, במסגרת מדיניות "יציאה מרצון". התנועה לחופש המידע פרסמה היום (ג') את טבלת הספקים של רשות האוכלוסין וההגירה, ולצד הוצאות המוגדרות כ"רווחה לעובדים", תשלומים לחברות תקשורת ולמדפיס הממשלתי, בולטים הסעיפים המוגדרים כ"יציאה מרצון". 

 

לפירוט כל ההתקשרויות בקובץ אקסל - לחצו כאן

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

הבקשה למידע הוגשה על ידי הסטודנטית גל מרקוביץ' מהקליניקה לחופש המידע בבית הספר למשפטים במסלול האקדמי המכללה למנהל. הטבלה שנשלחה לה מרשות האוכלוסין וההגירה מגלה כי לא פחות מ-33 מיליון שקל שולמו לסוכנות הנסיעות הממשלתית לצורך "יציאה מרצון".

 

בנוסף, כחלק מההתקשרות עם אותו גורם שולמו 384 אלף שקלים להטסת בקרי גבול. לדואר ישראל הועברו יותר מ-1.9 מיליון שקל ול-Change Place - חברת שירותים פיננסיים המתמחה בהמרת כספים - שולמו 363,500 שקלים.

 

בהליך "יציאה מרצון" עזבו את ישראל בשנתיים האחרונות יותר מ-6,000 מבקשי מקלט. הם קיבלו מענקים כספיים בשווי 3,500 דולר. נציבות האו"ם לפליטים וארגוני זכויות אדם מותחים ביקורת על ההליך בטענה כי לא מדובר ב"יציאה מרצון" כיוון שהחלופה היחידה שעומדת להם היא להישאר בישראל בכלא. 

 

ממצאים מפתיעים נוספים עוסקים בכך שרשות האוכלוסין וההגירה שילמה לא פחות מ-2.4 מיליון שקל לאיסתא ישראל בנושא "סיור לימודי". על חניות עובדים שילמה הרשות יותר מ-49 אלף שקלים לאחוזות החוף.

 

גם רשת מוצרי הטיפוח "סבון של פעם" נהנתה מההתקשרות עם רשות האוכלוסין. הם שילמו לה 49,973 שקלים. וגם לעובדים דואגת הרשות: 2,016 שקלים שולמו למוזיאון הילדים בחולון, כחלק מ"רווחת העובדים". למרחצאות הנגב שילמה הרשות 2,470 בתמורה לאירוח משלחת השגרירה הסינית.

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "הוצאות על יציאה מרצון של שוהים בלתי חוקיים - קיימת מדיניות של הממשלה לפיה אנו פועלים לסייע לכל המבקשים לצאת מרצון מישראל, כאשר היקף ההוצאות כולל בין היתר מימון טיסות ליוצאים וכן מתן מענק על סך 3,500 דולרים כפי שאישרה הממשלה; "מרחצאות הנגב" - במסגרת סיור עבודה שערכה שגרירת סין בישראל במתקני השהייה של המסתננים, בסהרונים ובחולות, כיבדה הרשות את חברי המשלחת והזמינה אותם לארוחת צהריים באזור; סבון של פעם- ביום האישה הוחלט להעניק לעובדות הרשות, כ-1,300 עובדות, מתנה בשווי כ-40 שקלים לעובדת; הטסת בקרי הגבול- במסגרת הליכי ייעול מקצועי וביורוקרטי ובמטרה לאפשר לתיירים המגיעים לביקור בן יום בישראל לשהות את מלוא הזמן, מצטרפים בקרי הגבול להפלגה לקראת ההגעה לישראל ומבצעים את ביקורת הגבולות בהפלגה עצמה. ההוצאות מתייחסות להטסת בקרי הגבול לחוף המוצא של הקרוז ומוחזרות לרשות על ידי סוכני הנסיעות לאחר השיט; חניות עובדים - חניות אלו מיועדות לעובדי היחידה המשפטית היושבת בבניין במרכז ת"א, לאחר שנערך הליך תחרותי בין המציעים; סיור לימודי - הרשות מונה כ-2,200 עובדים ופועלת גם בנושאים של רווחת העובד. הסיור הלימודי שנערך לכלל העובדים התבצע לאחר קיום הליך תחרותי כנדרש, ובהתאם להנחיות החשב הכללי וכללים הנהוגים בשירות המדינה. נבהיר כי העובדים עצמם נדרשו גם הם להשתתפות כספית עבור הסיור; מוזיאון הילדים בחולון - פעילות גיבוש לאחת מיחידות הרשות. עלות לכל עובד על סך 48 שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
עובדי רשות האוכלוסין ליד מתקן חולות
צילום: רועי עידן
מומלצים