שתף קטע נבחר

משימת אובמה לקדנציה ה-2: לחץ על נתניהו

ספר חדש שכתב יועץ קרוב לאובמה טוען כי אחת מהמטרות המרכזיות שסימן לעצמו עם היבחרו לכהונה נוספת הייתה "לדחוף" את נתניהו לתהליך שלום: "הוא היה מתוסכל, אבל נמנע מלחבוט בנתניהו מחשש לתגובת הקהילה היהודית"

הפעלת לחץ על נתניהו לקידום הסכם שלום ישראלי-פלסטיני - הייתה אחת המטרות העיקריות של הנשיא האמריקני ברק אובמה בקדנציה השנייה שלו. כך מגלה יועצו הקרוב של אובמה, דיוויד אקסלרוד, בספר חדש שהוציא לאור: "מאמין: ארבעים שנותיי בפוליטיקה". לפי הספר, "דחיפת" ראש הממשלה הישראלי לשלום הייתה אחד הנושאים שלא קודמו בקדנציה הראשונה של אובמה ואחת המשימות העיקריות שהוא ציין בפני עוזריו שעליו לדחוף בקדנציה שנייה.

 

עוד חדשות בעולם :

אם לא ברעל, אוקלהומה תוציא להורג בגז

אוסטרליה: סוכל פיגוע עריפת ראש של דאעש

"אני חזקה ולא נשברת, אל תפחדו". המכתב האחרון של קיילה

 

"ישנם דברים שאני רוצה לעבוד עליהם בקדנציה השנייה. כמה מהם עלולים לגרום לכם עצבים, אבל 'אקס' (דיוויד אקסלרוד, יב"ח) אומר כל הזמן שאני חייב להיות אמיתי. אז אולי אני חייב לצאת ולהגביר את המהירות כי הזמן אוזל", ציטט אקסלרוד את אובמה בספרו. אקסלרוד היהודי היה האיש שהריץ את אובמה לנשיאות ועם כניסתו לבית הלבן הוא מונה להיות עוזרו הבכיר של הנשיא לצד יהודי נוסף, רם עמנואל, שמונה לראש מטה הבית הלבן. שניהם פרשו לפני תום הקדנציה הראשונה, אך אקסלרוד הקים את המטה לבחירתו של אובמה לקדנציה השנייה.

אובמה ונתניהו. "הנשיא שם דגש על תהליך השלום בקדנציה השנייה" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
אובמה ונתניהו. "הנשיא שם דגש על תהליך השלום בקדנציה השנייה"(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

בפגישה עם יועציו לאחר הניצחון על מיט רומני, סימן אובמה את הנושאים החשובים לו לטיפול: נישואים חד-מיניים, רפורמה בהגירה, המאבק בשינויי האקלים, והנושא החשוב מבחינתו בזירה הבינלאומית - שלום ישראלי-פלסטיני.

 

למרות מאמציו של מזכיר המדינה שלו ג'ון קרי, נכון לאמצע הקדנציה השנייה של אובמה מדובר בכישלון מהדהד. אקסלרוד כתב שאובמה רצה להיות קשוח יותר עם ראש הממשלה נתניהו. "כמעט מהיום הראשון שלו בבית הלבן, הוא דחף את הישראלים והפלסטינים לפתרון של שתי מדינות, אבל מאמציו, כמו אלה של הנשיאים שקדמו לו, עלו על שרטון בגלל המדיניות העיקשת במזרח התיכון. הוא היה מתוסכל משני הצדדים, אבל נמנע מחבטות בנתניהו כדי למנוע גילויי התנגדות בקרב גורמים בקהילה היהודית בארצות הברית".

 

אקסלרוד מספר בספר על הנסיעה לישראל ב-2008 עם אובמה, שהיה אז סנאטור, כחלק מהקמפיין לנשיאות. אקסלרוד כותב שאובמה הוא תומך גדול של ישראל ו"הביקור נועד לסייע להרגיע את החששות של יהודים אמריקנים שחששו שאדם שחור עם שם מוסלמי לא יחוש מספיק קשר לישראל". אבל אקסלרוד מודה כי למרות תמיכתו של אובמה בישראל והעובדה שהוא מוקף ביועצים יהודים (בעלי עמדות ליברליות), "סימני השאלה נשארו".

 

אקסלרוד אמר בראיון לרשת CNN: "אני יודע מה הוא אומר על ישראל. נשאלתי יותר מפעם אחת על ידי יהודים מודאגים, אם הוא מרגיש את זה 'בקישקע' שלו. השאלות נמשכו אל תוך כהונתו, ובנסיעה לישראל ברק יותר מאשר עבר בהצלחה את מבחן 'הקישקע'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אובמה. רצה לדחוף את נתניהו לשלום
צילום: רויטרס
מומלצים