שתף קטע נבחר

וינשטיין לצד נתניהו: הנאום בקונגרס מותר לשידור

בתשובה לעתירה שדורשת לאסור את שידורו של נאום נתניהו בקונגרס, השיב היועץ המשפטי לממשלה כי מדובר באירוע בעל אופי חדשותי מובהק. הוא ציין כי ראש הממשלה קיבל הדרכה משפטית מפורטת כדי להימנע מתעמולה

היועץ המשפטי לממשלה מתייצב לצד ראש הממשלה: היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין השיב על עתירתה של מפלגת מרצ לוועדת הבחירות, שבמסגרתה ביקשה לאסור על שידור נאומו המתוכנן של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקני ב-3 במרס, בנימוק שמדובר בתעמולת בחירות אסורה.

 

וינשטיין קבע כי יש לדחות את הבקשה מכיוון שתוכן הנאום הוא נושא אקטואלי ושנוי במחלוקת, וכי נעשתה בעבר הבחנה על ידי ועדות בחירות בין עיסוק בעניינים לגיטימיים ואקטואליים, קרי האיום האיראני, לבין תעמולת בחירות. יש לציין כי לפי שעה נמנע וינשטיין מקבלת החלטה בנוגע לחומרים שהועברו אליו ממבקר המדינה בעניין חשש לעבירות על החוק בבית ראש הממשלה.

מגן על נתניהו בדרך לקונגרס. היועץ המשפטי לממשלה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מגן על נתניהו בדרך לקונגרס. היועץ המשפטי לממשלה(צילום: אוהד צויגנברג)
 

העמדה נכתבה על ידי עו"ד נטע אורן מפרקליטות המדינה מטעם וינשטיין. היועץ המשפטי לממשלה מציין כי יש לבחון אם השידור תעמולתי או חדשותי על פי השפעתו הצפויה על הצופים או על מאזינים סבירים. היועץ מציין כי לעמדתו מדובר באירוע בעל אופי חדשותי מובהק ובעל אפקט דומיננטי חדשותי אקטואלי, ולכן במבט צופה עתיד אין לראות בו תעמולת בחירות כדי לבסס באופן תיאורטי את מניעת השידור.

 

וינשטיין מזכיר כי בסוגיית הגרעין יש לוחות זמנים חיצוניים וכי הנאום עתיד לגעת בעניינים חשובים הנוגעים למדיניות החוץ של ישראל ויש בהם עניין ציבורי רחב. הוא הוסיף כי הנאום קשור בקשר ישיר לעבודת ראש הממשלה ולא ניתן לקבוע מלכתחילה כי הוא צפוי להיכנס לגדר תעמולת בחירות אסורה.

 

בנוסף, מצוין בעמדה כי אחד התפקידים של אמצעי התקשורת הוא להביא תיאור מעודכן ומיידי של אירועי היום אל הציבור, ולכן על פני הדברים המשמעות הדומיננטית של שידור זה היא חדשותית לגיטימית ולא תעמולתית. הוא ציין גם כי ראש הממשלה קיבל הדרכה משפטית מפורטת מהלשכה המשפטית במשרדו כדי שנאומו לא יהיה בגדר תעמולת בחירות.

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה בתגובה: "אני לא מתפלאת שווינשטיין דוחה את עמדתי בעתירה נגד שידור נאום נתניהו בפני הקונגרס האמריקני. זה אותו יועץ משפטי שגורר רגליים בחקירות נגד משפחת נתניהו".

 

היא הוסיפה: "אני מקווה שיו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט ג'ובראן ידחה את טענת היועמ"ש שניתן לשדר את נאום ראש הממשלה, ויקבל את עמדתי שנאום נתניהו שבועיים לפני הבחירות זו תעמולה אסורה. אף אם יהיו אלמנטים חדשותיים בנאום, ניתן להסתפק בדיווח ואין צורך בשידור הנאום המלא".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים