שתף קטע נבחר

הנער נהרג מקריסת סל בבית ספר, המנהלת ועובדי עירייה יואשמו ברשלנות

לפני שנתיים וחצי נהרג אלון רונן בן ה-15 לאחר שסל קרס עליו במגרש בבית ספר. במשפחה האשימו את העירייה ברשלנות ול-ynet נודע שהיום יוגשו כתבי אישום נגד מנהלת בית הספר וחמישה עובדים

פרסום ראשון: לבית המשפט השלום בתל אביב יוגשו היום (ד') כתבי אישום נגד מנהלת בית ספר בתל אביב וחמישה עובדים במנהל חינוך תרבות וספורט בעיריית תל אביב בגין מותו ברשלנות של הנער אלון רונן שנהרג לאחר שסל התמוטט עליו במהלך משחק בחצר בית ספר "אביב" בעיר.

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

באוגוסט 2012 שיחק רונן בן ה-15 כדורסל במגרש בבית הספר. במהלך המשחק הוא נתלה על הסל ואז קרס העמוד על הנער שנהרג במקום. הפרקליטות תטען כי קריסת עמוד הסל והתאונה התרחשו כתוצאה מתהליך קורוזיה בצידו הפנימי של תחתית עמוד הסל, שהוביל להתפוררות הדפנות עד עובי השואף לאפס בחלק מההיקף. בעקבות המקרה אף נסגרו מגרשי הכדורסל שנמצאים תחת אחריות העירייה.

 

הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום נגד שישה מתוך שמונה חשודים שנערך בעניינם שימוע. הנאשמים הם מנהלת בית הספר "אביב" באותה שנה, אושרה דנה, המיוצגת על-ידי עו"ד גיל דחוח, עובד אגף משאבי החינוך של מנהל הבטיחות בעירייה ישראל יצחקי, הממונה על הבטיחות באגף משאבי חינוך אברהם אבולעפיה, המיוצג על-ידי עו"ד נתי שמחוני ועו"ד אילנה זיבנברג, מנהל המדור לחינוך גופני דאז עופר רגב, מנהל מחלקת הספורט בעירייה מורדי אמברם ומנהל אגף משאבי חינוך שכיהן באותה תקופה אלי טרטנר.

פינוי הסל לפני שנתיים וחצי מהמגרש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פינוי הסל לפני שנתיים וחצי מהמגרש(צילום: מוטי קמחי)

אלון רונן ז"ל ()
אלון רונן ז"ל

הפרקליטות החליטה לא להגיש כתבי אישום נגד רכזת הבטיחות מטעם משרד החינוך מול העירייה ונגד מנהל החברה שייצרה את הסל.

 

נגד רכזת הבטיחות, שמיוצגת על-ידי עורכי הדין אורון שוורץ ויוגב נרקיס, לא הוכח כי היא נושאת באחריות. הפרקליטות טענה כי בתיק נגד מנהל החברה שייצרה את הסל היו קשיים ראייתיים כדי להעמידו לדין.

עורכי הדין אורון שוורץ ויוגב נרקיס. רכזת הבטיחות שאותם מייצגים לא תועמד לדין ()
עורכי הדין אורון שוורץ ויוגב נרקיס. רכזת הבטיחות שאותם מייצגים לא תועמד לדין

יממה לאחר המקרה האשים אביו של רונן את העירייה ברשלנות. "זה פשע, זו רשלנות של העירייה. צובעים את העמוד כאילו הכול בסדר, כשמתחת הכול רקוב".

 

בדצמבר 2012, ארבעה חודשים לאחר שרונן נהרג, הגישה משפחתו תביעת נזיקין נגד עיריית תל אביב ומשרד החינוך בסך כולל של יותר מ-2.5 מיליון שקלים. "אני מבטיחה לך, אלון יקירי, והבטחות הרי צריך לקיים, שלא אשקוט ולא אנוח עד אשר אמצה את הדין עם האחראים למותך", אמרה אמו.

 

בתביעת הנזיקין, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, מתואר מקרה דומה לזה שהביא למותו של רונן בבית ספר "אביב", ארבע שנים קודם לכן. הממונה על הבטיחות ביקש מהגורמים הרלבנטיים לערוך בדיקה יסודית של בסיסי העמודים בבתי הספר, אולם על פי כתב התביעה, "האופן שבו הופקו לקחי התאונה מחודש מאי 2008 מהדהד בשעות אחר הצהריים של יום התאונה שבה נהרג רונן.

 

עמוד הסל היה רקוב וחלוד מהמסד ועד הטפחות באופן שלא השאיר לאלון שום סיכוי. העמוד, ששוקל קילוגרמים רבים, קרס תוך שבריר שנייה כאילו היה מגדל קלפים".

 

עורכי דינה של אושרה דנה, גיל דחוח גלית רוטנברג ועומר בללי, מסרו בתגובה: "פטירתו של אלון רונן הכתה קשות במרשתנו, כאשת חינוך, וכמנהלת בית הספר שבו למד, והיא מצרה מאוד על המקרה הטראגי. אך מכאן ועד הטלת אחריות פלילית על מרשתנו, רק משום תפקידה, המרחק הוא רב. כתב האישום שהוגש מגלה, כי הפרקליטות עצמה מודעת לפניות חוזרות ונשנות של מרשתנו וגורמים אחרים בבית הספר לגורמים המוסמכים לשם בדיקת ותיקון הסל, וכן בפעולות שננקטו על ידה על מנת לוודא כי הוא תקין לשימוש. כתב האישום אף מגלה, כי הפרקליטות מודעת לכך שחלוקת האחריות לטיפול במתקני הספורט בבתי הספר בתוך העירייה לא הייתה ברורה.

 

"כל אלו מתווספים לעובדה, כי בשנה הרלוונטית לאירוע מרשנו הייתה בשנת שבתון וכלל לא שימשה כמנהלת בפועל של בית הספר. אנו סבורים, כי אף במקרים קשים וטעונים כגון מקרה זה, אין זה ראוי להעמיד לדין פלילי גורמים אך משום תפקידם הפורמאלי ולא היה בסיס להגשת כתב האישום נגד מרשתנו. עתה משהוגש, אנו מאמינים כי בית המשפט, שיבחן את הראיות, יקבע את חפותה."

  

עורכי הדין נתי שמחוני ואילנה זיבנברג, שמייצגים את אברהם אבולעפיה, מסרו בתגובה: "אין לנו אלא

להצר על החלטתה של הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד מרשנו. לצד השתתפות בכאב המשפחה על מותו של הנער אלון רונן ז"ל, אין למרשנו כל אחריות לאירוע המצער ולא דבק כל רבב בהתנהלותו. מרשנו מילא את תפקידו בעיריית תל אביב לאורך השנים, ועודו ממלא אותו באופן מקצועי ביותר, תוך הפגנת אחריות ומסירות. אנו תקווה ואמונה כי חפותו של מרשנו תתברר במסגרת ההליך המשפטי ובסופו של יום הוא יזוכה".

 

עורכי הדין אורון שוורץ ויוגב נרקיס מסרו בשם רכזת הבטיחות: "אנו משתתפים בצער המשפחה וסבורים כי החלטת הפרקליטות לקבל את הטיעונים שלנו בדבר היעדר אחריותה, היא החלטה שקולה ואחראית. מרשתנו עסקה בהסדרת מדיניות כללית ולא בפיקוח שוטף על מפגעים, מודרה מן הממצאים המחשידים, ולכן הייתה הצדקה מלאה מהמנעות מהעמדתה לדין".

 

עו"ד גיא זאבי ממשרד עורכי הדין ארד-אילון ונחמני, שמייצג את חברת ספורט הדרום ובעליה אריה מידני, מסר: "אנו שמחים שטענותינו בשימוע התקבלו ושהוחלט שלא להגיש כתב אישום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלון רונן ז"ל
צילום: ג'ו קוט
עו"ד גיל דחוח
צילום: ג'ו קוט
עו"ד נתי שמחוני
מומלצים