שתף קטע נבחר

"להזדקן בכבוד". תוכנית לפיד לגמלאים

יו"ר יש עתיד הציג את התוכנית של מפלגתו לסיוע לאוכלוסייה המבוגרת וקרא להעביר את הכסף עוד לפני הבחירות. מה נעשה עם המלצות הוועדה למלחמה בעוני שהקימה מפלגתו?

יש עתיד הציגה הבוקר (ה') את תוכניתה לטיפול באוכלוסיית הגמלאים בישראל, ויו"ר המפלגה יאיר לפיד אף קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לשחרר את הכספים שישפרו את חייהם של האזרחים הוותיקים. לפיד טען שהתשתית לכך הוכנה במסגרת תקציב 2015. ואולם לא כל מהלכיו של שר האוצר בשנתיים האחרונות היטיבו עם הקשישים.

 

באירוע פירט ח"כ לפיד את תוכניתו הנוגעת לסיוע לאזרחים הוותיקים וכוללת את הגברת הביטחון התזונתי, חיזוק מערך הבריאות והגריאטריה, סיוע בתעסוקת אזרחים ותיקים וחיזוק מערך שירותי הרווחה המסייעים להם. לפיד טען כי הכסף להעלאת הקצבאות ולשיפור מצב הגמלאים נמצא לאחר גיבוש תקציב 2015, אולם לא הועבר להם בשל היציאה למערכת הבחירות.

 

 

התוכנית גובשה בתיאום עם אנשי מנגנון מפלגת הגמלאים לשעבר, שמפעילים עדיין מטות שטח, והבטיחו ללפיד את תמיכתם בפעילות בזמן מערכת הבחירות. על פי התוכנית, יינתן דגש לעניין מנגנון ביטוחי סיעודי, וכצעד ראשון תבוטל שלילת גמלת הסיעוד לקשישים המתגוררים בבית אבות. בנוסף, יוקצו עובדים זרים נוספים לסיעוד במוסדות הרלוונטיים.

 

כחלק מהתוכנית, תועלה קצבת הזקנה ל-190 אלף קשישים המקבלים הבטחת הכנסה, וזאת על מנת לאפשר להם "להזדקן בכבוד". בנוסף, סבורים במפלגה כי יש לפתח מסגרות התנדבות לקשישים ולסייע להם בחיבור לקהילה, וכן מתן תחבורה ציבורית בחינם. "אמרתי לראש הממשלה, 'אתה רוצה בחירות, בסדר, אתה רוצה לפטר אותי, זכותך, חכה חודש. חודש. בוא נעביר תקציב, ניתן ל-190 אלף קשישים כסף לאוכל, אחר כך לך לבחירות'", אמר לפיד. "הוא לא רצה לשמוע, כי לפני בחירות אף אחד לא רוצה שהיריבים הפוליטיים שלו יעשו דברים שטובים לאזרחים". העלות, לפי יש עתיד, תסתכם ב-240 מיליון שקל, שיבואו משינוי סדר העדיפויות בתוך התקציב הקיים.

 

במפלגה מתגאים בעשייה למען ציבור הקשישים בשנתיים האחרונות בדמות הגדלת התקצוב המופנה לעזרה למען ניצולי שואה והפעלת תוכנית רחבה וחסרת תקדים לסיוע להם במיליארדי שקלים. עוד מציינים ביש עתיד את הקמתם של מעל למאה מועדוני קשישים ומתן ארוחות לקשישים המבקרים בהם, הפסקת הפרטה של מוסדות לקשישים והתחלת רפורמה במערך הפיקוח על מוסדות. עם זאת התחייבות של לפיד ושר הרווחה כהן לגבש רשימת ניצולים אחת ולהעביר את הטיפול בהם באופן בלעדי למשרד הרווחה לא יצאה אל הפועל בעקבות בעיות בירוקרטיות.

 

לצד זה, יש לציין כי בשנים שבהן כיהן מנהיג המפלגה לפיד כשר האוצר ובכיריה החזיקו בתיקים

החברתיים העיקריים, לא שופר מצבם של כלל הקשישים בישראל שאינם ניצולי שואה. אלה מהם המוגדרים עניים המשיכו לקבל מהמדינה קצבאות קיום, הנחשבות לנמוכות בעולם המערבי. הם גם נזקקו למערכת בריאות שמציעה להם תורים ארוכים ומיטות אשפוז במסדרון. מנגד, ביש עתיד אומרים כי התוכנית שלהם להעלאת הקצבאות לא יצאה לדרך בגלל הבחירות.

 

לפיד היה גם זה שהביא את לאישור הממשלה והכנסת את תקציב 2014-2013, שכלל בין היתר העלאת מע"מ ושורה של קיצוצים בקצבאות, שפוגעים בעיקר באוכלוסיות החלשות ובהן הקשישים. בכירי המפלגה, בהם שר הרווחה מאיר כהן, תמכו בתקציב וחזרו שוב ושוב על עמדתם כי קיימות קצבאות, בהן קצבאות ילדים, שצריך לקצץ משום שאינן מעודדות יציאה לעבודה ורק מחריפות את בעיית העוני.

 

ביש עתיד מתגאים גם בהקמת הוועדה למלחמה בעוני (ועדת אלאלוף), אך יש לזכור כי מרבית המלצותיה בהיקף של מיליארדי שקלים נזנחו כאשר לפיד היה שר האוצר וכהן שימש כשר הרווחה, עוד בטרם ההחלטה על הקדמת הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ לפיד. עלות של 240 מיליון
מומלצים