שתף קטע נבחר

אחי "מרגל המוסד" בדאעש: "הוא לא יחזור"

הוא שירת במכבי האש במזרח ירושלים, מעולם לא התחבר לאיסלאם והפיץ קריקטורות נגד דאעש. אחיו של מוחמד סעיד מוסלם, שבדאעש טוענים כי ריגל עבור ישראל, סיפר ל-ynet שטס לטורקיה ללא ידיעתם: "אמר בפייסבוק שהוא מטייל בסוריה". האב: הוא נחטף לסוריה ונשבה בידי דאעש

"כשראיתי את התמונה שלו היום הייתי בהלם". כך הגיב אמש (יום ה') בראיון ל-ynet אחמד, אחיו של מוחמד סעיד מוסלם שסיפורו הופיע מוקדם יותר במגזין "דאביק" של ארגון דאעש, שבו נטען כי הוא סוכן של המוסד ושהוא שבוי בידי "המדינה האיסלאמית". הדיווח בישראל על הראיון במגזין פורסם לראשונה ב-ynet.

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

במגזין טען מוסלם כי הוא בן 19 מירושלים וגויס למוסד על-ידי שכן יהודי שלו, קצין משטרה. אמינות הטענות של דאעש אינה ברורה ובבית משפחתו בשכונה בירושלים קיבלו בתדהמה את העובדה שבן המשפחה נשבה בידי דאעש בסוריה. "ראיתי איך הוא נראה עם זקן ושיער. אם היית רואה אותו לפני, היית מבין שהוא נראה אחרת לגמרי", אמר אחיו ל-ynet.

מוחמד סעיד מוסלם בסוריה, לכאורה בשורות דאעש  ()
מוחמד סעיד מוסלם בסוריה, לכאורה בשורות דאעש

עם המחשב האישי בסוריה ()
עם המחשב האישי בסוריה

האם בוכה וברקע תמונת הבן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האם בוכה וברקע תמונת הבן(צילום: רויטרס)

ההורים המודאגים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההורים המודאגים(צילום: רויטרס)

האם והאח בדירה בירושלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האם והאח בדירה בירושלים(צילום: רויטרס)

מתוך הראיון עם מוחמד ()
מתוך הראיון עם מוחמד

לדברי אחמד, לאחיו אין חיבור עם האיסלאם. "הוא שירת בכיבוי אש במזרח ירושלים ולפני שלושה חודשים הוא הודיע לנו שיש לו קורס לכיבוי אש ולכן ייעדר מהבית לכמה ימים", סיפר האח. "אחרי ימים ארוכים שהוא לא יצר עמנו קשר וחיפשנו אותו, פנינו למשטרה ואז גילינו שאין שום קורס שאורגן על ידי כיבוי אש ושהוא למעשה טס לטורקיה בלי לומר לנו".

 

האח מספר שהמשפחה סברה שהוא נסע לטורקיה לצורך טיול משום שקודם לכן הוא יצא למשך שבוע לירדן לבקר חלק ממשפחתו שם ושב אחרי שבוע. "אחרי שגילינו שהוא נסע לטורקיה הוא יצר איתנו קשר ואמר שהוא הגיע לסוריה. הוא סיפר שאנשים לקחו אותו מטורקיה לטיולים ושהוא לא יודע איפה הוא נמצא בסוריה". האח מספר כי הפעם האחרונה שבה סעיד יצר קשר עם המשפחה הייתה לפני חודש. "הוא יצר איתי קשר באמצעות הפייסבוק ואמר שהוא נמצא בסוריה, מטייל, מרגיש טוב והכול בסדר".

 

לדברי האח, הראשונים שהעלו את הסברה כי הוא עבר לשורות דאעש היו אנשי המשטרה. "חקרו את אבא שלי ואת אח שלי, אבל אנחנו לא קיבלנו בהתחלה את הסברה הזאת. אני מכיר את מוחמד, הוא תמיד היה שם קריקטורות נגד דאעש". לבסוף, הבינו בני המשפחה שהוא נמצא עם אנשי דאעש ולדברי האח בעקבות זאת הידרדר מצבה הבריאותי של אם המשפחה. "באחת השיחות האחרונות הוא אמר שלקחו לו את הדרכונים ואין לו איך לחזור. אבא שלי ניסה להעביר לו כסף כדי שהוא יוכל לשוב, אבל מאז הוא לא דיבר איתנו".

מוחמד בצעירותו (צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן) (צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן)
מוחמד בצעירותו(צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן)

במשפחה מכחישים הטענות שריגל. אביו של מוחמד, סעיד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
במשפחה מכחישים הטענות שריגל. אביו של מוחמד, סעיד(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כל בני המשפחה מסרבים לקבל את הטענה שמוחמד נסע לסוריה כסוכן שמטרתו להיות שתול בארגון. "זה לא יכול להיות. הוא בן אדם שלא קשור לדברים האלה בכלל". עם זאת, בני המשפחה אינם יודעים להסביר את הסיבה שבגללה מוחמד לא הודיע להם שהוא טס לטורקיה ויצא משם לסוריה. כעת הם חוששים שבן המשפחה יזכה באותו גורל כמו השבויים המערביים שראשם נערף וכמו הטייס הירדני שהועלה באש. "אחרי שראינו את תמונות הזוועה עם הטייס הירדני, אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות. אני לא חושב שהוא יחזור אלינו", אמרו במשפחה.

 

המשפחה ניסתה ליצור קשר עם ארגונים בינלאומיים בשבועות האחרונים כדי שיסייעו לו בסוריה. "הם גילו נכונות לעזור וביקשו שהוא יגיע לאזורים מסוימים. אמרנו לו לעשות את זה, אבל כנראה שהוא נכשל", סיפר אחיו של מוחמד.

 

"קצין מוסד בשם מירו הציע לי לרגל נגד דאעש בסוריה"

סעיד מוסלם, אביו של הצעיר, הכחיש בראיון לרויטרס את היות בנו מרגל. "מוחמד התקשר אלינו ואמר שהוא נחטף לסוריה ולא יכול להיחלץ משם", אמר האב. "הוא אמר לי שהוא צריך 300 דולר ואז ישחררו אותו". לפני שהאב שלח את הכסף הוא קיבל טלפון שבו נאמר לו כי בנו הצליח לברוח משוביו, אך נשבה הפעם על-ידי אנשי דאעש.

 

גורם ישראלי ביטחוני טען בשיחה עם רויטרס כי מוחמד סעיד מוסלם נסע לטורקיה ב-24 באוקטובר כדי להצטרף לשורות דאעש. "זאת הייתה יוזמה שלו ללא ידיעת משפחתו", טען הגורם. "הוא לא מרגל שלנו". עם זאת, גורם פלסטיני המכיר היטב את משפחתו של מוחמד אישר בשיחה עם ynet כי מדובר בסיפור אמיתי. לדברי הגורם, משפחת מוסלם התגוררה עד לתחילת שנות ה-90 בעיירה חלחול צפונית לחברון.

 

"הוא בא אליי יום אחד ושאל אם אני רוצה לעבוד עבור המודיעין הישראלי", סיפר מוחמד בראיון שפורסם במגזין של דאעש. "אמרתי לו שאחשוב על זה ואז הוא שאל את אבא שלי ואח שלי מה הם חושבים. שניהם עודדו אותי לעשות את זה ואמרו לי שזו עבודה טובה מאוד. אמרו לי שיש בזה הרבה כסף ושאתה יכול להתקדם לתפקידים בכירים. הבנתי בשלב הזה שגם הם היו מרגלים בעצמם".

 

לדברי סעיד, לאחר מכן הוא נפגש בביתו עם קצין מודיעין בשם אלי, וזה חשף בפניו את הרווחים והתגמול הטמונים בעבודת הריגול. בהמשך, הוא סיפר, הגיע אליו קצין מוסד בשם מירו שהציע לו לצאת למשימת ריגול אצל דאעש בסוריה. "שילמו לי משכורת חודשית, נתנו לי בית וטיפלו בכל עניין שנתקלתי בו ובכל המסמכים שהייתי צריך. טיפלו גם בצורכי היום-יום שלי כשחזרתי", סיפר.

 

לדברי ה"מרגל", המוסד ביקש ממנו לבדוק היכן מחזיקים אנשי דאעש אמצעי לחימה וטילים, איפה ממוקמים הבסיסים שלהם ומה שמותיהם של פלסטינים שנסעו מהשטחים הפלסטיניים לשטחי דאעש. הוא טען כי התבקש שלא ליצור קשר עם מפעיליו עד סיום מחנה האימונים וסמינר השריעה של דאעש. הוא אמר כי נכנס לסוריה דרך טורקיה בעזרת מבריח שאיתו יצר קשר בטלפון ושהראה לו את הדרך.

 

בראיון טען סעיד כי קיבל תשלום מישראל בהתאם למשימה ולרמת החשיבות שלה, וסכום המינימום הוא 5,000 שקל. "ככל שהמשימה גדולה יותר ויש לה ערך רב יותר מבחינת המידע, אתה מקבל יותר כסף ויותר בונוסים", סיפר. הוא טען כי אומן במשך חודש במתקן "ענתות" במזרח ירושלים, ושם למד כיצד לשלוט בעצמו, לשרוד בחקירה ולחלץ מידע מאנשים. הוא טען גם כי התאמן בשימוש בנשק, וכי לאחר מכן שימש זמן מה כמרגל שסייע בתפיסת סוחרי אמל"ח, מבוקשים, מסתננים לישראל ופיגועים מתוכננים.


פורסם לראשונה 12/02/2015 22:07

 

חסן שעלאן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוחמד סעיד מוסלם בסוריה
צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן
מוחמד סעיד מוסלם
צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן
מומלצים