שתף קטע נבחר

בעקבות הוראת וינשטיין, נתניהו ביטל פסילת השופטים בפרס ישראל

כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", היועץ המשפטי לממשלה ניסה אמש לשים קץ לשערורייה שעלולה לבטל את אחת מאבני היסוד בתרבות הישראלית וכתב לראש הממשלה כי עליו לחזור בו מפסילת שני השופטים. הבוקר השיב נתניהו: מכבד את הנחייתך

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל הבוקר (יום ו') את פסילתם של שני שופטים בתחרות פרס ישראל. הבוקר פרסמה טובה צימוקי ב"ידיעות אחרונות" כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הורה אתמול לראש הממשלה בנימין נתניהו להפסיק להתערב במינוי השופטים ובקבלת החלטות בנוגע לפרס ישראל. היועץ הודיע לנתניהו, המשמש גם ממלא מקום שר החינוך, שבתקופת בחירות נאסר עליו לטפל בהחלטות לטווח ארוך וכן בנושאים רגישים, אלא רק בנושאים דחופים הדורשים טיפול מיידי. "חזור בך", כתב היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה והמליץ לו לשקול מחדש את כל העמדות שביטא בימים האחרונים בנושא הפרס ומינוי השופטים.

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע פרגו, השיבה הבוקר למכתבו של וינשטיין וציינה כי ראש הממשלה ביקש למסור כי הוא מכבד את הנחיית היועץ שלא לעסוק במינוי שופטי פרס ישראל בעת הזו של תקופת הבחירות. במכתב ציינה גם כי נתניהו ביקש למסור שהיה ויעמוד בראשות הממשלה הבאה, הוא יקים ועדה לגיבוש קריטריונים למינוי שופטים לפרס ישראל "בהתאם להמלצתך ולהצעת מבקר המדינה בדו"ח מבקר המדינה משנת 2010".

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה הסבירו כי ההחלטה שלא להתערב בפרס ישראל תקפה לאחור כך שיבוטלו פסילתם של שני השופטים בוועדת פרס ישראל - הפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד. כמו כן, ראש הממשלה החליט שמי שיקבל את ההחלטות מעתה לגבי הרכבי ועדות השופטים לפרס ישראל יהיה הדרג המקצועי במשרד החינוך ולא שר החינוך. ראש הממשלה עדיין יחתום על כתבי המינוי מתוקף היותו שר החינוך, אך לא יוכל להתערב ולפסל שופטים.

 

 

הסערה פרצה לאחר שנתניהו הדיח שניים מחברי הוועדה לבחירת הזוכה בתחום הספרות. שופט שלישי, המפיק חיים שריר פרש בתגובה מהוועדה לבחירת הפרס בקולנוע. לאחר מכן התפטרו גם השופטים ד"ר אורי הולנדר, הסופרת גיל הראבן, פרופ' נסים קלדרון, פרופ' נורית גרץ, פרופ' זיוה בן פורת, פרופ' אפרים חזן, השחקנית יונה אליאן והבמאי רם לוי. כמו כן, הסירו את מועמדותם מקבלת הפרס המבקר יגאל שוורץ, הסופר יצחק בן נר, הסופר חיים באר, רנן שור, הסופר דויד גרוסמן ורות דיין.

 

גרוסמן גם מתח אתמול ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "המהלך של נתניהו הוא מחטף ציני ודורסני שפוגע בחופש הרוח, המחשבה והיצירה של ישראל ואני מסרב לשתף איתו פעולה", אמר גרוסמן ל"ידיעות אחרונות". "אלה ימים עצובים מאוד".

 

גרוסמן. "מחטף ציני" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גרוסמן. "מחטף ציני"(צילום: מוטי קמחי)
 

נתניהו. "מגרש משחקים של השמאל הקיצוני" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו. "מגרש משחקים של השמאל הקיצוני"(צילום: אלכס קולומויסקי)

ראש הממשלה עצמו כתב אתמול בפייסבוק: "ועדות פרס ישראל, בתחומים מסויימים של התרבות, הפכו במשך השנים למגרש משחקים פרטי של השמאל הקיצוני, האנטי ציוני והפרו-פלסטיני, שמטיף לסרבנות לשרת בצה"ל. זה לא משקף את החברה הישראלית ואת הזרמים והרבדים המגוונים שבה.

 

"לא ייתכן שעמדות פרו פלסטיניות ישתלטו בתחומים מסויימים על פרס ישראל. לא ייתכן שבשם החופש האקדמי ידכאו פלורליזם אמיתי. אני מבקש להוציא כל שיקול פוליטי מוועדת הפרס. צריך להוציא את הפוליטיקה באשר היא, כל סוג של פוליטיקה, מוועדות פרס ישראל".


 

המחנה הציוני הודיע אמש כי בכוונת התנועה להגיש בג"ץ נגד התערבות נתניהו בנושא מינוי והחלפת השופטים בוועדת פרס ישראל.

 

בנוסף, האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים פרסמה הודעה שבה הודיעה כי היא רואה בדאגה את האירועים האחרונים הנוגעים למינוי ועדת השיפוט לפרס ישראל. "הפרשיה הנוכחית מטילה צל כבד על אחת מהפנים היפות של מדינת ישראל, פרס המוערך מאוד על כל אוכלוסיית המדינה".

 

מחברי גילוי הדעת הוסיפו וכתבו: "על מנת למנוע השפעות פוליטיות עתידיות על פרס ישראל, אנו מציעים בזאת לשקול את הכפפתו לגורם ממלכתי, לדוגמה - לשכת נשיא המדינה, מוסד מכובד כגון זה , כאחראי על הרכב ועדות השיפוט, ישמור על כבודו של הפרס ועל יוקרתו ויעצים את ההערכה לה הוא זוכה מכל אזרחי ישראל".


פורסם לראשונה 13/02/2015 07:45

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים