שתף קטע נבחר

דוד לוי התפטר; הכנסת פיזרה עצמה

ברוב גדול עברו כל 4 הצעות החוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית. ברק: "הבחירות יותר רחוקות ממה שחושבים". שר החוץ המתפטר תקף את תוצאות פסגת קמפ דייויד: "באותה פסגה נדונו דברים המנוגדים בתכלית לבסיס עליו הקמנו את השותפות עם ברק"

יום סוער בכנסת: 4 הצעות החוק לפיזור הכנסת עברו ברוב מאסיבי של 60-61 תומכים, מול כ-50 מתנגדים. ששת חברי הכנסת של "שינוי" נמנעו. כמה דקות קודם לכן, הגיש שר החוץ דוד לוי מכתב התפטרות לראש הממשלה אהוד ברק. זה היה יום שבו ספג ברק חבטות כמעט מכל כיוון.
באופוזיציה היתה עליצות רבה בעקבות התוצאות: הצטרפותם של האחים לוי חרצה למעשה את גורל ההצבעה, והדבר היחיד שבו יכול ראש הממשלה להיתלות בו הוא העובדה שמדובר בקריאה טרומית. כעת יש לברק שלושה חודשי פגרה בנסיון לייצר קואליציה וממשלה חדשות.
בתגובה להצבעה בכנסת אמר ברק: "אולי יעברו שלושה חודשים עד שנפיל את ההצעות, אך הבחירות הרבה יותר רחוקות ממה שחושבים". לדבריו, "הממשלה רחוקה מאוד ממיצוי האג'נדה שלה וחברי הכנסת רחוקים ממיצוי בכנסת הנוכחית. אילו הצבעות אי האמון היו חשאיות, אין לי ספק שהיה רוב גדול בעד לממשלה".
בהתייחסות להשוואה בין ממשלתו לבין נפילת ממשלת נתניהו אמר ברק כי "יש הבדל מהותי בין קדנציית נתניהו לבין המצב כעת, כיוון שממשלת נתניהו סיימה עם האג'נדה שלה, שקפאה בהסכם וואי ואיבדה תמיכה של הימין הקיצוני".
יו"ר הליכוד, אריאל שרון, אמר בעקבות ההצבעה: "קואליציית ירושלים, שהקמתי לפני כמה שבועות, הוכיחה מחדש כמה היא חשובה מול הסכנות שהביא ברק מקמפ-דייויד". שרון הוסיף כי "ברק אמר שיש לו מנדט מהעם, אך אין לו ממשלה, אין לו רוב בכנסת ואין לו גם רוב בעם".
חבר הכנסת סילבן שלום: "ברק צריך להבין שיש רוב בכנסת לבחירות מוקדמות. אין לו רוב לשום הסכם שלום. התפטרותו של לוי מוכיחה זו ביתר שאת". יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר כי כעת הוא אינו רואה כל אפשרות שיוכל להצטרף לממשלה. "כבר לפני כמה חודשים אמרתי שצריך ללכת לבחירות מוקדמות וכולם צחקו. כעת ברור לכולם שזה מה שצריך לקרות", אמר ישי.

שר החוץ בחוץ

המשימה הראשונה של ברק יכולה להיות מציאת שר חוץ חדש, במקומו של דוד לוי. במסיבת עיתונאים שכינס בכנסת, אמר לוי בעקבות ההתפטרות: "הצעד הזה הוא בלתי נמנע". הוא הוסיף: "מאז הקמנו את השותפות הזאת, עבדנו בשיתוף פעולה מלא, ראש הממשלה ואני, ונוצרה גם חברות אמיתית. אבל לאחרונה בחר ראש הממשלה ללכת בנתיב שלדעתי מנוגד לכללי העבודה שעיצבנו וקיימנו ביחד במשך חודשים, בנושאים גורליים לעתיד המדינה".
לוי תקף את תוצאות פסגת קמפ דייויד ואמר: "באותה פסגה נדונו דברים המנוגדים בתכלית לבסיס עליו הקמנו את השותפות בינינו. הדברים הללו נוגעים בנפש האומה. יוצא שאנחנו לראשונה, היינו מוכנים ללכת לחלוקה ממש של ירושלים - ואין לקבל שמדובר רק בשכונות ערביות. מדובר בלב לבה של ירושלים העתיקה. לא יהיה ניתן לחזור מהוויתורים של ברק בקמפ דייויד. ברק עשה ויתורים מרחיקי לכת. הפלסטינים ידרשו רק עוד".
לוי הבהיר כי לדעתו הצעד הנכון היה להקים ממשלת אחדות לאומית. "ייתכן שהדבר הזה יקרה, כאשר תהיה התפוצצות. אוי לנו אם זו ראייתנו", אמר לוי. הוא הכחיש כי גיבש הסכם על חזרה לליכוד.
בתגובה ראשונה להתפטרות אמר ראש הממשלה ברק: "אני לא יכול לומר שאני לא מצטער על ההתפטרות, ועם זאת, אני מחויב לעקרונות שהממשלה הזו קמה עליהם". ברק סירב לומר מיהו המועמד שלו לתפקיד שר החוץ: "בשבועות הקרובים נרחיב את בסיס הממשלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
לוי. בחוץ
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
אי-פי
ברק. לבד
אי-פי
ארכיון ידיעות אחרונות
סילבן שלום. לברק אין רוב להסכם שלום
ארכיון ידיעות אחרונות
אי פי
אלי ישי עם ברק. אין כל אפשרות להצטרף
אי פי
מומלצים