שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נהרג בגלל אופניים חשמליים? הקורבן הבא בדרך

  מותו של הקשיש שנפגע מאופניים חשמליים על מדרכה בתל אביב הגיע לכותרות הראשיות, ניער את המשטרה מרבצה אך ספק אם ימנע את ההרוג הבא. צביקה בורג מזכיר שכולם אשמים במצב, ואף אחד לא עושה דבר כדי לשנותו

  בבית החולים איכילוב בתל אביב נפטר אתמול אנטוניו רעיה בן 85, כשבועיים לאחר שקטין רכוב על אופניים חשמליים פגע בו, שעה שהלך על המדרכה בעיר. בעקבות הפרסום נמסר כי המשטרה חוקרת, ואפילו מחפשת עדי ראיה. חקירה מיותרת כמובן. שכן אין למעשה את מי להעניש. נניח שלפתע תצליח המשטרה לתפוס את הקטין, נניח שגם תצליח לקשור אותו למעשה. מה בדיוק יעשו לו השוטרים או השופטים? מקסימום יוציאו את האוויר מגלגלי אופניו וישלחו אותו הביתה, ויותירו את מדרכות הערים - עד לפני שנים ספורות מרחב בטוח לפעוטות, ילדים, נשים, גברים וקשישים – כבושות בגלגלי אופניים ממונעים.

   

  והחקירה מיותרת, גם כי התאונה הבאה נמצאת מעבר לפינה, וקורבנה כבר יצא לדרכו. שכן ברור לכולם שאף שוטר ושום חקירה לא יעצרו את התאונה הבאה. רחובות הערים בישראל הפכו לג'ונגל, ללא חוק וסדר, בו החזק טורף את החלש, ורוכב האופניים - הדוהר על המדרכה במהירות שמגיעה ל-40 ואף 50 קמ"ש - חזק משמעותית מכל הולך רגל. וכשעשרות אלפי כלים ממונעים ומהירים דוהרים על מדרכות הערים הגדולות, ללא רישוי, הדרכה, ביטוח או יכולת זיהוי, ללא מחויבות לחוקי תנועה ובוודאי ללא אכיפה, תאונות קשות ואף קטלניות יהפכו לעניין שכיח יותר ויותר.

   

  העניין הוא שהג'ונגל הזה, לו אין אח ורע בשום מדינה בעולם, אינו גזירה משמיים. יש הרי מי שהניח למפלצת הזאת, לספארי האורבאני הזה, להתפתח. פקידים ורגולטורים במשרדי התחבורה, האוצר והמשרד לביטחון פנים, מנכ"לי משרדים ממשלתיים, שרים, חברי כנסת. לכל אחד מהם יש יד בדבר. הם האחראים. הם רואים ושותקים, עוצמים עיניים וגם אם נוקפים אצבע, עושים זאת באופן שאינו משפיע על המצב.

   

  אגב, שתיקה זו של הפוליטיקאים והפקידים מעניינת במיוחד. במדינה שבה אי אפשר לסגור מרפסת, לפתוח חלון, להקים פרגולה או להציב שמשייה בגינה, בלי לעבור אלף ואחת ועדות ולהשיג מיליון ויותר רישיונות וחתימות, התאפשר יבוא של עשרות ואולי מאות אלפי כלי רכב מהירים שכאלה. בלי ניירת, חותמות, ועדות, רישיונות וחוקים ותקנות.

   

  ואיך קורה שנציגי אכיפת החוק, שוטרי משטרת ישראל האורבים לנהגים ממהרים או שבחרו שלא לעצור כראוי בצומת ומענישים אותם בחומרה, מתעלמים לחלוטין מרבבות מרוכבי אופניים חשמליים שעוברים על כל חוקי תעבורה אפשריים כמעט בכל מטר של דיווש או רכיבה?

   

  אם ישראל הייתה מדינה של עולם שלישי, ניתן היה להניח שהרבה כסף עבר מיד ליד ומכיס לכיס כדי שהעיניים ייעצמו והחוקים יירמסו תחת גלגלי האופניים. אבל ישראל? היא הרי מדינה מערבית מסודרת בה דברים כאלה כלל לא יכולים להתרחש. האומנם?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יאיר שגיא
  אופניים חשמליים
  צילום: יאיר שגיא
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים