שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ירידה של 6.5% בביקוש לדירות ב-2014
  האוצר: ברבעון הרביעי של 2014 נרכשו 28 אלף דירות - זינוק של 22% לעומת הרבעון הקודם, ואחת הרמות הגבוהות מאז 2002. הדירות החדשות הובילו את הגידול בעסקאות, שאותן קנו בעיקר זוגות צעירים. עם זאת, עקב ההאטה שהחלה ברבעון השני, בכל 2014 חלה ירידה של 6.5% בביקוש לדירות

  ברבעון האחרון של השנה שחלפה חלה עלייה בביקוש לדירות, בעיקר בקרב זוגות צעירים שרכשו דירה חדשה מקבלן. כך מציינים במשרד האוצר בסקירה שפורסמה היום (ד'). העלייה בביקוש לדירות חדשות בקרב זוגות צעירים נבעה, ככל הנראה, מהקדמת הבחירות שסתמה את הגולל על הסיכויים להעברת חוק מע"מ 0% שאמור היה לחול על מגזר רוכשים זה.

   

   

  >>> רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כיתבו לנו בטוויטר

   

  כתוצאה מכך, חלה עלייה של 22% בהיקף המכירות של דירות ברבעון הרביעי של השנה (ואחת הרמות הגבוהות ביותר מאז 2002 - שיא של 12 שנה); עלייה של 52% בהיקף הרכישה של דירות חדשות בלבד; וגידול חד של 83% בהיקף הרכישות של זוגות צעירים.

   (נתונים: באדיבות משרד האוצר) (נתונים: באדיבות משרד האוצר)
  (נתונים: באדיבות משרד האוצר)

  אולם עלייה זאת לא פיצתה על ההאטה החריפה שנרשמה החל מהרבעון השני של השנה. החל מחודש מרס - אז הכריז שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, על תוכנית מע"מ אפס - נרשם קיפאון בביקוש של זוגות צעירים לדירות חדשות. למרות התגברות הביקוש ברבעון האחרון היקף המכירות ברבעון הרביעי נותר נמוך בכ-12.5% מהרמה שנרשמה ברבעון המקביל אשתקד.

   

   

  בסיכום שנתי, מספר הדירות החדשות שנמכר בישראל בשנה שעברה היה נמוכה ב-6.5% מהמספר שנמכר ב-2013. בשוק לדירות יד שנייה נרשמה האטה חריפה יותר, כאשר מספר הדירות שנמכר היה נמוך בכ-17% מהכמות שנמכרה ב-2013.

   

  כתוצאה מהירידה בהיקף המכירות, חל גידול במספר הדירות שבנייתן הסתיימה ולא נמצא להן קונה. נכון לסוף שנת 2014 נספרו כ-18 אלף דירות שלא נרכשו. באוצר מציינים כי ב-3 שנים חלה עלייה מתונה במספר הדירות שלא נמצא להן קונה, אך מספר הדירות הללו עדיין נמוך מרמת השיא של 23 אלף דירות שנרשמה בסוף 2010.

   

  עוד עולה מסקירת האוצר כי המחיר הממוצע של דירה בשנת 2014 היה כ-1.3 מיליון שקלים, והמחיר החציוני עמד על סכום של כ-1.1 מיליון שקלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורי דווידוביץ'
  רוכשים ביריד דירות בתל-אביב
  צילום: אורי דווידוביץ'
  מומלצים