שתף קטע נבחר

דלק דלף מבסיס חיל אוויר לנחל הקישון

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי האירוע מצטרף לשורה ארוכה של זיהומי קרקע ומים מדלק שאירעו בבסיס בשנים האחרונות, בעקבותם זומן מפקד הבסיס ברמת דוד לשיחת הבהרה. דובר צה"ל: האירוע חריג, נפיק לקחים

דלק שדלף ככל הנראה מבסיס חיל האוויר ברמת דוד זיהם את החלק הנקי של נחל הקישון בעמק יזרעאל. כך נמסר היום (ד') מהמשרד להגנת הסביבה.

 

אתמול בשעות הצהריים התקבל במשרד להגנת הסביבה דיווח על זיהום דלק בתעלת ניקוז המוליכה לנחל הקישון, בסמוך לבסיס רמת דוד. צוות המשרד שהגיע מיד למקום וגילה כי כתוצאה ממי הגשמים זרם דלק מהבסיס דרך תעלת הניקוז. אנשי המשרד דרשו מהבסיס לאתר מקור המפגע ולהביא להפסקתו, להניח אמצעים לצמצום התפשטות הזיהום ולשאוב את שאריות הדלק.

 

 (צילום: אריאל בן-עמי, מחוז צפון המשרד להגנת הסביבה) (צילום: אריאל בן-עמי, מחוז צפון המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: אריאל בן-עמי, מחוז צפון המשרד להגנת הסביבה)

 (צילום: אריאל בן-עמי, מחוז צפון המשרד להגנת הסביבה) (צילום: אריאל בן-עמי, מחוז צפון המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: אריאל בן-עמי, מחוז צפון המשרד להגנת הסביבה)

 

מקור הזיהום נמצא. במקביל פעל פקח רשות נחל הקישון להניח סופגנים במקומות בהם נקווה דלק לאורך תעלת הניקוז מחוץ לבסיס.

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי האירוע מצטרף לשורה ארוכה של זיהומי קרקע ומים מדלק שאירעו בבסיס בשנים האחרונות.

 "בעקבות אותם אירועים, זומן בתחילת החודש מפקד הבסיס לשיחת הבהרה בעקבות התנהלות לקויה ובלתי מספקת, בכל הקשור בעמידה בדרישות המשרד לעניין פעולות נדרשות למניעת זיהום קרקע ומים מדלקים.

בבירור העובדתי שייערך בקרוב, יידרש הבסיס לנקוט בכל האמצעים הנדרשים במועדים סבירים על מנת למנוע הישנות אירועים מסוג זה ולאתר ולטפל בקרקעות שזוהמו בעבר".

 

מרשות ניקוז ונחלים קישון נמסר: "כמי שמופקדת על כל מקורות המים וסביבת הנחלים האגן ההיקוות של הקישון, רשות ניקוז ונחלים קישון מצפה מאנשי הבסיס המדובר למנוע בכל אמצעי העומד לרשותם אירועים חמורים כמו זה שאירע עכשיו וכמו הדליפה הקודמת, שאירעה ביוני 2012. ככל שידוע לנו בדרך נס לא חדרו הדלקים המזהמים למקורות מים המשרתים את הקיבוצים והחקלאים באזור".

 

דובר צה"ל מסר בתגובה כי הארגון רואה חשיבות רבה בהגנת הסביבה ומשקיע משאבים רבים בתכנון, ביצוע ותיקון ליקויים קיימים. "כל אירוע חריג נבדק לגופו ומופקים ממנו הלקחים הרלוונטים. אמש התקבלה בחיל האוויר תלונה על שרידי דלק בנחל מחוץ לבסיס רמת דוד. למקום הוזנקו כלל הכוחות הרלוונטים לטיפול באירוע מסוג זה , ביניהם נציגי המשרד להגנת הסביבה . במקביל לטיפול בכתם עצמו, בוצעו בחינות מקיפות למערכת הדלק בבסיס אשר העלו כי לא הייתה נזילת דלק מהמערכות״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל בן-עמי, מחוז צפון המשרד להגנת הסביבה
הדלק דלף לקטע הקישון הלא מזוהם
צילום: אריאל בן-עמי, מחוז צפון המשרד להגנת הסביבה
מומלצים