שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ירידה של 8.6% בביקוש לדירות ב-2014
  מסקירה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי היקף הרכישה של דירות חדשות ירד בשנה החולפת ב-11%. בסך הכל נרכשו בשנה שעברה כ-22 אלף דירות חדשות ונבנו עוד כ-18.5 אלף דירות לצורכי השכרה או מגורים. בחודש האחרון של השנה חלה עלייה של 19.5% בהיקף הרכישה של דירות חדשות - אולם היפוך המגמה לא שינה את המגמה הכללית של ירידה בביקושים

  הביקוש לדירות בישראל ירד בשנת 2014 ב-8.6% והיקף הרכישה של דירות חדשות ירד ב-11%. כך עולה מסקירה שפרסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). בסך הכל נרכשו בשנה שעברה כ-22 אלף דירות חדשות ונבנו עוד כ-18.5 אלף יחידות דיור לצורכי השכרה או מגורים של יוזם הבנייה.

   

   

  >>> רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כיתבו לנו בטוויטר

   

  בלמ"ס מציינים כי הנתונים אודות החודשים האחרונים של 2014 עוד עשויים להשתנות בשיעור משמעותי, אולם הנתונים עולים בקנה אחד עם נתונים שפרסם משרד האוצר אתמול, ולפיהם חלה ירידה של 6.5% בשנה שעברה בהיקף הרכישה של דירות חדשות וירידה של 17% בהיקף הרכישה של דירות יד שנייה.

   

  על פי נתוני הלמ"ס, בחודש האחרון של השנה חלה עלייה של 19.5% בהיקף הרכישה של דירות חדשות. זאת, בהמשך למגמה המורגשת בשוק מאז חודש אוקטובר. עם זאת, העלייה מיוחסת בעיקר להחלטה של זוגות צעירים לדחות את רכישת הדירה הראשונה בחייהם בציפייה ליהנות מהטבת מע"מ 0% שעליה הכריז שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, במרס האחרון.

   (נתונים באדיבות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) (נתונים באדיבות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)
  (נתונים באדיבות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)

  ירידה בביקושים בירושלים ובחיפה

  בעקבות הכרזה חלה ירידה חדה בחודשים מרס-ספטמבר בהיקף הרכישה של דירות חדשות. לאחר שהתברר כי ההטבה לא תמומש בקרוב, החליטו זוגות צעירים להפסיק להמתין ובכך תרמו לעלייה בביקוש לדירות חדשות בחודשים האחרונים של השנה.

   

  היפוך מגמה זה לא שינה את המגמה הכללית של ירידה בביקוש לדירות בשנה שעברה. הביקוש לדירות בבנייה עצמית המשיך לרדת לאורך רוב חודשי השנה והעלייה בביקוש לדירות חדשות בחודשים אוקטובר-דצמבר לא פיצתה במלואה על הירידה שנרשמה בחודשים מרס-ספטמבר. בסיכום שנתי, כאמור, חלה ירידה בהיקף הרכישה של דירות חדשות.

   

  הירידה בביקוש הורגשה בעיקר בירושלים ובחיפה, שם נרשמה ירידה של 11.2% ו-10.6%, בהתאמה. עלייה מזערית בביקוש נרשמה במחוז הצפון ומחוז תל-אביב הוא היחיד שבו נרשמה עלייה משמעותית – של 4.9%.

   

  כתוצאה מהאטה בביקוש, גדל היקף הדירות שבנייתן הסתיימה ולא נמצא להן קונה. מספרן של דירות אלה עמד בסוף שנת 2014 על כ-27 אלף, לעומת כ-23 אלף בסוף שנת 2013. כמחצית מהדירות שלא נמצא להן קונה נמצאות במחוז המרכז ובירושלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים